Az államtitkár az előadásában bemutatta az új állami egészségügyi modellt, azon belül is az egészségügy új szervezeti felosztását. Ábrája szerint csúcsszervezetként működik majd az úgynevezett állami egészségségnevelési központ, amely alatt a nagytérségi egészségszervezési igazgatóságok állnak.
A program kiemelt feladatai közül kiemelte az adminisztráció racionalizálását, az egységes irányítású betegszállítás kialakítását, a gyógyszerellátás megoldását és az egészségügyi dolgozók életpálya modelljének kialakítása mellett a mentős dolgozók "emberi erőforrás krízisének" megoldását is. Szócska Miklós rövid távú feladatként említette, hogy az alapellátás fejlesztéséről még novemberben konzultációt kezdenek.
A forrásteremtéssel kapcsolatban az államtitkár hangsúlyozta: kizárják a társadalombiztosítás bárminemű privatizációját. Elmondta: a jövő évi költségvetési számok alapján megvannak az eszközeik a struktúraváltás, a funkcióváltás támogatására. A járó- és fekvőbeteg ellátó intézmények fejlesztésére mintegy 70-72 milliárd forint áll rendelkezésre jövőre - emelte ki.
A munka miatt stresszelünk és iszunk |
Az egészségfejlesztési programok indítására is mintegy 15 milliárd forintból gazdálkodhatnak a következő 2-3 évben, így nem eszköztelenek ahhoz, hogy megtalálják a hatékony lehetőségeket a kreatív népegészségügyi üzenetek kialakításához - fogalmazott Szócska Miklós.
A gyógyszerellátás szabályozásban az állami jogkörök helyreállításán dolgoznak. Emellett kiemelte azt is, hogy a minőségi, szakmai, etikai normákra is odafigyelnek. Úgy fogalmazott: "a gyógyszertár nem egy trafik, hanem egy népegészségügyi találkozási pont". A szakmai kompetenciákat rendezik az új patikatörvénnyel - tette hozzá.
A kormány elmúlt 5 hónapos intézkedései kapcsán elmondta: gyorsan végigvitték az elsőnapos bejelentéseket, mint például a patikaalapítási moratórium bevezetését, emellett megkezdték a működést gátló intézkedések felszámolását, a tisztánlátás átlagfeltételeinek megteremtését és megindult a szakmával való konzultáció. "2010 a túlélés féléve volt, 2011 viszont a fenntartható átrendeződés éve lesz" - hangsúlyozta az államtitkár.
Mikola István a parlament egészségügyi bizottságának fideszes elnöke egyetértett az államtitkárral abban, hogy a jövő évi költségvetési tervezet számai alapján az egészségügyi tárca kiemelt helyre került az ágazatok között, de szerinte még a 2012-2013-as évek is a túlélés évei lesznek.
Szerinte útelágazáshoz érkeztek, ezért a fő kérdés jelenleg az, hogy "merre tovább?". El kell dönteni, hogy a tömeges kockázatvállaláson alapuló társadalombiztosítási szolidaritási rendszer marad, vagy valóban el kell indulni egy állami egészségügy felé. Mikola István szavai szerint ő is a nagyobb állami szerepvállalás híve, de radikálisabb lett volna e rendszer kialakításában.
MTI