1p
A konvergenciaprogram két makrogazdasági pályát vázol fel. Már idén spórolhat 15 milliárdot a költségvetés - a szociális partnerekkel viszont nem egyeztették le a megszorításokat
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) elküldte az Európai Bizottságnak és az Európai Tanácsnak a Konvergencia Programot. A program két makrogazdasági pályát vázol fel: a konzervatív változat szerint jövőre 3 százalékos gazdasági növekedés és 2,5 százalékos GDP-arányos deficit lehet, a dinamikus változat szerint 3,6 százalékos növekedés is elképzelhető. Már idén spórolhat 15 milliárdot a költségvetés - a szociális partnerekkel viszont nem egyeztették le a megszorításokat

A program külső környezete, a szokásoknak megfelelően az EU aktuális prognózisára támaszkodik, amely szerint a 27 ország GDP-je idén 1,8 százalékkal nő, az infláció 2,2 százalék lesz.

A dokumentum szerint a gazdasági növekedés az idei 3,1  százalékról jövőre 3 százalékra lassul, majd fokozatosan gyorsulva 2015-re 3,5 százalékra nő a konzervatív tervezés szerint. A dinamikus változat azonban az idei 3,2 százalékos növekedés után jövőre 3,6 százalékot tervez, amely 2015-re 5,5 százalékra gyorsul.

Az államháztartás egyenlege az idén 2 százalékos többlettel, majd jövőre 2,5 százalékos hiánnyal zár, a deficit 2015-re tovább csökken, a GDP 1,5 százalékára. Az államadósság az idei GDP arányos 75,5 százalékos szintje a program szerint jövőre 72,1 százalékra csökken, majd 2015-re 64,1 százalékra mérséklődik.

A háztartások fogyasztási kiadásai a tavalyi csökkenés után 2011-ben 3,1 százalékkal bővülnek, 2012-2015 között ennél lassabb ütemben 2,2-2,7 százalékkal emelkednek. A dinamikus változat idén 3,2 százalékos emelkedéssel számol, amely jövőre 2,6 százalékra mérséklődik, majd nagy lendületet véve 2013-ra 4,9 százalékra, 2015-re 4,2 százalékra gyorsul.

A konvergenciaprogram beruházási adatai szerint idén 5,7 százalékos, jövőre 5,3 százalékos növekedés várható, ami a későbbi években 6,0, 5,7, illetve 5,8 százalék lesz. A dinamikus változat jóval optimistább: eszerint a beruházások idén 5,4 százalékkal bővülnek, jövőre 8,0 százalékkal, majd 2014-ben 11,4 százalékkal, 2015-ben 11,9 százalékkal.

Az infláció idén 4 százalék, jövőre 3,4 százalék lesz és 2013-tól éri el az MNB 3 százalékos célját.

A munkanélküliségi ráta az alappálya szerint az idei 10,9 százalékról jövőre 10,5 százalékra csökken, 2015-re 8,7 százalékra mérséklődik. Az aktivitása ráta ezen időszak alatt a 2011. évi 62,8 százalékról 67,2 százalékra emelkedik. A dinamikus változat szerint a munkanélküliségi ráta jövőre 10,4 százalékra csökken, majd 2013-ra 8,8 százalékra, 2014-re 7,3, azt követő évben pedig 5,9 százalékra mérséklődik.

A korábbi információkhoz képest újdonság, hogy a kormány már idén is számol 15 milliárd forint értékű megtakarítással: a rokkantnyugdíjakkal kapcsolatos szabályozás átalakításától 12, a táppénzrendszer átalakításától 3 milliárd forintos költségvetési megtakarítást várnak a Brüsszelbe küldött program szerint.

A szociális partnereknek nem szólt senki

Az előző évek gyakorlatával ellentétben nem egyeztetett a kormány a konvergenciaprogramról az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) munkaadói és munkavállalói oldalával, és a szociális partnereket nem is tájékoztatta annak részleteiről - mondták az MTI-nek munkaadói és szakszervezeti vezetők pénteken.

Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke, az OÉT munkavállalói oldalának soros elnöke az MTI-nek azt mondta: a konvergenciaprogramot nem tárgyalták meg az OÉT-ben, sem plenáris ülésen - mivel a legutóbbi ilyen tanácskozás tavaly december 2-án volt - , sem a tanács illetékes bizottságaiban, és a szociális partnerek tájékoztatást sem kaptak a készülő dokumentumról. Hangsúlyozta: ez példátlan eset, mivel amióta Magyarország konvergenciaprogramot készít, minden kormány megvitatta azt a munkavállalói és munkaadói érdekképviseletekkel.

A SZEF elnöke emlékeztetett: a jogszabályok szerint a munka világát érintő kormányzati előterjesztésekről a kabinetnek kell kezdeményeznie az egyeztetést a szociális partnerekkel. "Hónapok óta igényeljük, hogy legyen OÉT ülés" - mondta Varga László, hozzáfűzve, hogy az elmúlt 20 évben először fordult elő, hogy egy soros elnöki ciklusban egyáltalán ne legyen plenáris ülés.

Antallfy Gábort, a munkáltatói oldal soros elnökét az MTI-nek nem sikerült elérnie, de Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének (ÁFEOSZ) elnöke, az OÉT munkaadói oldalának előző soros elnöke azt mondta: a konvergenciaprogramról nem egyeztettek az OÉT-en semmilyen formában, és információt sem kaptak a dokumentumról.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG