Korai lenne még kikapcsolni a lélegeztetőgépet
A miniszterelnök felidézte, hogy a tizenkilenc legnagyobb ipari és fejlődő gazdaság, valamint az EU alkotta csoport (G20) összesen ötezer milliárd dollár (890 ezer milliárd forint) értékű gazdaságösztönző intézkedést hagyott eddig jóvá. Brown szerint e lépések szükségességét egyebek mellett az is alátámasztja, hogy a recesszió miatt éves szinten 1500 milliárd dollárnyi amerikai fogyasztói vásárlóerő tűnik el a világgazdaságból, és a folyamat még évekig veszélyeztetheti a növekedést és a foglalkoztatást.
A brit kormányfő kijelentette: ebben a helyzetben a Húszaknak ügyelniük kell arra, nehogy túl gyorsan felhagyjanak a gazdaságélénkítés politikájával, mert ha "a lélegeztetőgépet idő előtt kikapcsolják", annak "végzetes következményei" lennének a világgazdasági növekedésre.
Dominique Strauss-Kahn hasonló véleményen volt, mondván: még mindig nincs itt az ideje "az általános kivonulásnak" a gazdaságserkentő stratégiából. Az IMF vezetője hozzátette: a kivonulási stratégia érvénybe léptetésével meg kell várni a magánfogyasztás fellendülésének tartóssá válását. Strauss-Kahn szerint, ha az államok túl későn hagynak fel az élénkítéssel, az még mindig "kevésbé költséges", mint az intézkedések túl korai visszavonása.
OECD: vége a recessziónak
Kikerült a recesszióból a világ vezető gazdaságait tömörítő OECD a harmadik negyedévben, miután együttes bruttó hazai termékük (GDP) először nőtt 2008 első három hónapja óta. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 30 tagjának együttes GDP-je 0,8 százalékkal bővült a második negyedévhez képest, ugyanakkor éves szinten még 3,3 százalék volt a csökkenés.
Az OECD közlése szerint a szűkebb körű, G7 közös GDP-je 0,7 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben - az előző három hónaphoz viszonyítva -, éves szinten pedig szintén 3,3 százalék volt a csökkenés. Az OECD országok adják a világ GDP-jének 61,3 százalékát.
Az OECD beveszi Szlovéniát
Mélyebbre zuhanunk, de aztán irány felfelé
-7,2% - a mi GDP-nk a legrosszabb a régióban
A kilábalás után új kihívások jönnek
MTI