Lázár János és Balsai István pénteken terjesztette az Országgyűlés elé alkotmánymódosítási javaslatát - ahogy arról ma beszámoltunk már -, amely rögzítené: nyugdíjat az kaphat, aki betöltötte az általános öregségi nyugdíjkorhatárt. Ugyanakkor törvény rendelkezhet arról, hogy a korhatárt még el nem érők is részesülhessenek nyugdíjban. A javaslat indoklása arra utal, hogy ez például a nők 40 évnyi munkaviszony utáni nyugdíjba vonulására vonatkozhat.
A módosítás szerint "az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően folyósított nyugellátás törvényben meghatározottak szerint csökkenthető és szociális ellátássá alakítható, munkavégzésre való képesség esetén megszüntethető".
Az indoklás ezzel kapcsolatban azt írja, hogy az indítvány alapján a törvényhozó átrendezheti a jelenleg már fennálló nyugellátásokat úgy, hogy az öregségi nyugdíjkorhatárt még be nem töltött nyugdíjasok "a társadalombiztosítási vagy a szociális rendszer keretében, illetve a munkaerőpiacra való visszatérés lehetőségének megnyitásával a megélhetésükhöz hozzájáruló juttatásban részesüljenek" nyugdíj helyett.
A fideszes politikusok - az indoklás szerint - a 2012. január 1-jétől hatályos új alaptörvénnyel összefüggő átmeneti rendelkezések megalkotása érdekében módosítanák az alkotmányt azért, hogy a "megfelelő törvényalkotási lépések mielőbb megtörténhessenek".
Orbán Viktor miniszterelnök január közepén a Dow Jonesnak és a The Wall Street Journalnak nyilatkozva azt mondta: "világossá kell tennünk, hogy a korhatár előtt senki nem mehet nyugdíjba".
Tovább faragják a gyógyszerkasszát is
Újabb, a gyógyszerkasszával összefüggő szigorításokat tervez a kabinet - közölte a kormányszóvivő pénteken az MTI-vel.
Nagy Anna kifejtette: a gyógyszer-kereskedelmet érintő elképzelések szerint nyilvános adatbázist hoznak létre az orvoslátogatókról a Gyógyszerészeti, Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) honlapján, ahol azon orvoslátogatók nevét külön közzétennék, akik nem tartják be a vonatkozó szabályokat. Ezek megsértése esetén egyébként a jelenlegi 25 millió helyett ezentúl akár 500 millió forint bírságot is ki lehetne majd szabni.
Emellett bejelentési kötelezettség alá esnének a szakmai, tudományos rendezvények, amelyekre vonatkozóan kidolgoznának egy feltételrendszert. Eszerint indokolni kellene például azt, hogy miért az adott helyen tartják a konferenciát - ismertette a kormányszóvivő, feltéve ezzel kapcsolatban a kérdést, vajon "Thaiföldön biztos, hogy kell-e konferenciát tartani?" Ugyanis éppen ezek azok a költségek - folytatta -, amelyek jelentősen megdrágítják a gyógyszerek marketingjét. A kormány álláspontja szerint ezzel az egyértelmű feltételrendszerrel vissza lehet szorítani e "bújtatott" költségeket.
A kabinet várhatóan jövő kedden tárgyal a gyógyszerkasszáról - tájékoztatott Nagy Anna, hozzátéve: a cél az, hogy csak a valóban hatékony terápiákat támogassák, hogy a gyógyszertámogatásra fordított összegeket okosabban lehessen felhasználni, és a kifizetett pénzek valóban a betegek gyógyulását segítsék.
A szóvivő emlékeztetett arra is, hogy a gyógyszerkasszával kapcsolatban több kormányzati terv már ismert, így például az, hogy a gyártói befizetéseket a jelenlegi 12-ről 20 százalékra emelnék, az orvoslátogatói díjakat pedig a duplájára növelnék.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter áprilisban azt mondta, a gyógyszerkasszánál 120-120 milliárd forintos megtakarítást kell elérni 2013-2014-ben.
A Széll Kálmán Tervben foglaltak szerint úgy kell átalakítani a gyógyszertámogatás rendszerét, hogy a gyógyszerek ára ne emelkedjen, de az adófizetők pénzéből kevesebbet kelljen költeni rá. A terv rögzíti, hogy mindezt egy többlépcsős folyamatban kell elvégezni, a támogatások korrupt és átláthatatlan jellegét pedig fel kell számolni.
Mindenkire szükség van
A miniszterelnök szóvivője és a Fidesz frakcióvezetője szerint Magyarország nincs abban a helyzetben, hogy lemondhasson "negyvenegynéhány éves", tapasztalt, életerős emberek munkájáról, éppen ellenkezőleg, a nyugdíjkorhatár eléréséig biztosítani kell számukra a munkalehetőséget.
Szijjártó Péter és Lázár János az MTI-hez eljuttatott közös közleményében az MSZP-s Harangozó Tamás szombati sajtótájékoztatójára reagált, ahol az ellenzéki képviselő azt mondta, pártja szerint totális támadás sok százezer ember megélhetése ellen a fideszes Lázár János és Balsai István nyugdíj- és szociális ellátásokra vonatkozó, pénteken benyújtott alkotmánymódosítási javaslata.
Orbán Viktor kormányfő szóvivője és a Fidesz parlamenti frakcióvezetője kommünikéjében ugyanakkor azt emelte ki, hogy az elmúlt nyolc év szocialista kormányai súlyos örökséget hagytak hátra, a Gyurcsány-korszakban ugyanis a végletekig eladósították Magyarországot. "Most a legfontosabb cél, hogy az államadósságot le tudjuk győzni, ehhez szükség van az ország megújítására és mindenkinek a munkájára, aki dolgozni tud" - hangsúlyozták.
A VDSZ teljes katasztrófától tart
Mindent elsöprő human katasztrófa előtt állunk, a Fidesz frakció ugyanis leplezetlenül arra készül, hogy mélyszegénységbe taszítsa a rokkantság és korengedmény miatt nyugdíjazott emberek tömegeit - figyelmeztet a vegyipari szakszervezet (VDSZ) arra az önálló képviselői indítványra reagálva, amely alkotmánymódosítással törvényesítené az érintettek járulékának megvonását, csökkentését, vagy szociális támogatássá alakítását.
A szociális párbeszéd nélkül tervezett intézkedés üzenet a hatalomtól: az országnak nincs szüksége nyugdíjasokra, szabadulna tőlük, akár olyan áron is, hogy újabb 55 éven felüli álláskeresők tömegeit szabadítja a hazai munkaerőpiacra. A VDSZ az indítvány visszavonását és azonnali egyeztetést követel.
Katasztrofális következménnyel járhat annak az önálló képviselői indítványnak az elfogadása, amely alkotmánymódosítással törvényesítené a korábban kedvezménnyel nyugdíjba küldött, 62 év alatti emberek járadékának csökkentését, megvonását, vagy szociális juttatássá alakítását - figyelmeztet Székely Tamás, a vegyipari szakszervezet (VDSZ) elnöke.
Félrevezető álszentség azt állítani, hogy az országnak szüksége van a beteg, veszélyes munkában testileg, lelkileg elfáradt embereknek a munkájára, miközben az egészséges pályakezdők sem tudnak elhelyezkedni, mert nincs munkahely. Félő- figyelmeztet Székely -, hogy ez a képviselői ötlet minden eddiginél nagyobb human katasztrófához vezet, az intézkedés ugyanis éppen az önbizalmukat veszett, kilátástalan helyzetben vergődő emberek tömegei alól húzza ki a talajt.
Bár az ötletgazdák sikertörténetnek próbálják beállítani, hogy 55 év feletti embereket visszakényszerítenek a munkába, a valóság az, hogy álláskeresők újabb tömegét szabadítják rá az országra. Felháborító, hogy szociális juttatássá alakítanák át azoknak a járandóságát, akiket egészségi állapotuk miatt korábban nyugdíjaztak, s nem is lehet már visszaerőltetni az aktív életbe. A VDSZ már korábban is jelezte, hogy az új Alaptörvénnyel elveszítjük a szociális alapjogainkat.
Ezzel a lépéssel csak azt igazolja a jogalkotó, hogy nincs az országnak szüksége nyugdíjasokra - szögezte le az elnök. Székely szerint ahelyett, hogy a munkanélküliség csökkentésére, s a fiatal, pályakezdők elhelyezkedésére koncentrálna a hatalom, inkább provokálja az embereket, s félő, hogy közel a pillanat, amikor egyetlen szakszervezeti vezető sem lesz képes megállítani a feldühödött tömeget. Az elnök szerint mélységesen felháborító, hogy a korai nyugdíjak megszüntetésének hozadékával próbálják betömni azt a lyukat, amelyet az elhibázott új SZJA ütött a költségvetésben.
BRDSZ: a kormány megkerüli a tárgyalásokat
A Belügyi és Rendvédelmi Dolgozók Szakszervezete (BRDSZ) a közszolgálati munkabéke fenntartása és megőrzése érdekében mindent megtett, minden helyzetben, felelős érdekképviseletként tette a dolgát. Ennek indoka az, hogy az ország kormányozhatósága és az állam működése olyan alkotmányos közérdek, amely semmilyen más érdek miatt nem tehető kockára - írja közleményében a szakszervezet
A BRDSZ egy „látszat” tárgyalási folyamat közepén megdöbbenéssel és értetlenkedve fogadta a hírt, miszerint a kormánypárt ismételten egyéni országgyűlési képviselői indítvánnyal kerüli meg a tárgyaló feleket. A Fidesz képviselői ugyanis az alaptörvény soron kívüli megváltoztatásával azt javasolják, hogy a nyugellátáshoz való jog csak az általános öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött, a nyugellátás törvényi feltételeinek megfelelő személyekre terjedjen ki, s akik már részesülnek ebben, de az öregségi nyugdíjkorhatárt még nem érték el, azok járandósága csökkenthető és szociális ellátássá alakítható, a munkaképesség megléte esetén pedig akár megszüntethető is legyen.
A szakszervezeti magatartással szemben az indítványt benyújtók olyan nagy fokú felelőtlenségről tettek és tesznek tanúbizonyságot, amely kockára teszi az óráról órára immár egyre törékenyebb társadalmi munkabékét, az ország kormányozhatóságát, valamint az állam működőképességét, melynek legfontosabb fundamentuma valamennyi jogállamban az alkotmányra, valamint a közjó és közérdek szolgálatára esküt tett a-közbizalmat élvező - rendvédelmi szervek képezik - fogalmaznak.
A BRDSZ ismételten tiltakozik a szerzett jogok durva elvételének kísérlete miatt, s meggyőződéssel állítja, hogy a közel 300 ezer munkavállalóra (bányász, vegyész, búvár, radiológus, atomerőművi, sugárzó anyagokkal dolgozó, rendőr, tűzoltó, bv-s, katona, stb. -800 munkakör) kiható változás kezdeményezése fokozza az amúgy is egyre súlyosabb társadalmi feszültséget, elégedetlenséget.
A BRDSZ Intézőbizottsága szükségesnek tartja a jövő héten hazánkba látogató Velencei Bizottság delegációja figyelmét is felhívni a súlyos atrocitási kísérletre, hisz éppen az alaptörvényt tanulmányozzák majd. A BRDSZ minden rendelkezésére álló törvényes eszközzel fel kíván lépni az egyéni képviselői indítvány jogszabállyá válásával szemben, mert meggyőződése, hogy ez a módszer az egyeztetések elkerülését szolgálja - áll a közleményben.
MTI, Privátbankár