- Egy-két napos múló rosszullét, hosszabb korrekciós folyamat kezdete, vagy az összeomlás első jeleit kell látnunk az elmúlt napok tőkepiaci zuhanása mögött?
Alapvetően a részvénypiacok nincsenek sem túl-, sem pedig alulértékelve. Ez nemcsak globálisan igaz, hanem a magyar tőzsdére is. Azt viszont látni kell, hogy bizonyos térségeket kinézett magának a spekulatív tőke, és a legtöbben japán jenből építik fel a pozícióikat. (Az ilyen típusú ügyletek lényege, hogy a befektetők hitelt vesznek fel egy alacsony kamatozású országban, majd drágább kamatozású valutába, vagy fejlődő részvénypiacokon fektetnek be. A szerk.) Emiatt jelzés lehet, ha ezeket a pozíciókat elkezdik felszámolni, ez elindíthat egy negatív korrekciót.
Ez párosul a világon végigseprő monetáris szűkítéssel, a likviditás sem lesz olyan bőséges, mint tavaly. Nincs katasztrófa hangulat, de az tény, hogy Kelet-Európa túlfeszítettnek tűnik. És itt most nem Magyarországra gondolok. A balti államokban, Romániában, Bulgáriában is jellemző a hatalmas folyófizetési-mérleg hiány, kvázi rögzített árfolyamrendszerek mellett. Egy kicsit az 1997-98-as délkelet-ázsiai események megismétlődésének a jeleit vélem felfedezni.
Hallgassa meg a Gazdasági Rádióban elhangzott elemzéseket (köztük Heim Péterét) az elmúlt napok tőzsdei eseményeiről! |
Egy komolyabb korrekció előfordulhat, de nem kell szerintem 30-40 százalékos zuhanásra felkészülni, mert ebben az esetben, már alulértékeltek lesznek a papírok.
- Azért a sanghaji tőzsde 9 százalékos esése ijesztőnek tűnik.
Azt is mellé kell rakni, hogy az esést követő héten 13 százalékot emelkedett az index, tavaly pedig 120 százalékot ment feljebb. Szükséges tehát egy korrekció, de az Amerikai gazdaság landolása puhának ígérkezik, recessziós veszélyeket nem látok, ilyen esetben szépen komótosan 10-12 százalékos ütemben emelkedhetnek a részvényindexek.
Az első londoni elemzések szerint nincs alapvető reálgazdasági indok arra, hogy tartós legyen a világ értéktőzsdéin végigsöprő eladási hullám, annak ellenére sem, hogy a FED volt elnöke amerikai recesszió kilátásáról beszélt. A Dow Jones 2001. szeptember 11-e óta a legnagyobb esést produkálta...Részletek |
A jelenlegi szintről mindenképp. Ha a makrogazdasági helyzet és a költségvetési pozíciók javulnak, ezzel párhuzamosan az ötéves kamatszint 7,5 százalékról lemegy 6,5-re, akkor egy jelentősebb 20 százalék körüli emelkedés is elképzelhető. Pánikra nincs ok, mélyebb korrekciót látok csak.
- Ilyenkor kell beszállni?
Türelmesen várni kell, egyelőre még nincs divergencia a piacokon. Ha lesz még egy komolyabb kb.10 százalék körüli esés, akkor viszont meg kell venni a papírokat, mert ebből szoktak születni az újabb csúcsok.
TŐZSDEI ÁRFOLYAMOK