Az eredményekből kiderült: a 25 vizsgált ország közül Magyarország a második helyen áll visszaélések tekintetében, Oroszország után. A többiek jóval lemaradva jönnek mögöttünk, Horvátország a harmadik. A magyar válaszadók 75 százaléka véli úgy, hogy a vesztegetés széles körben elterjedt a magyar üzleti életben, 45 százalékuk szerint pedig saját ágazatában is bevett gyakorlat a cél elérésének érdekében.
A munkavállalók 43 százaléka nem bízik a menedzsment etikus viselkedésében, míg csak a válaszadók 30 százaléka szerint cselekednek a dolgozók a megvesztegetés és korrupció-ellenes előírásokkal összhangban.
A magyar vállalatokra továbbra is nagy nyomás nehezedik a pénzügyi teljesítménnyel kapcsolatban - 75 százaléka a megkérdezetteknek még mindig azt gondolja, hogy komoly pénzügyi nehézségek lesznek a cégénél a következő 12 hónapban -, amikre a vállalatok vezetősége többségében költségmegszorítással reagál, ami tovább növeli a vesztegetési és korrupciós kockázatokat.
A Dodd-Frank törvény: 2010 nyarán fogadta el az amerikai szenátus azt a törvénytervezetet, ami az 1929-es világválság óta az első komoly kísérlet a bankok megrendszabályozására. Nevét a tervezetet benyújtó Christopher Dodd és Barney Frank demokrata képviselők után kapta. Forrás: Le Monde Diuplomatique |
Pozitív elmozdulásról számolt be Bíró Ferenc a szabályozói oldal szerepével kapcsolatban. "2009-ben azt mondta a többség, hogy nincs szükség szabályozásra, mert úgysem fog működni, ma már egyre többen látják be, hogy igenis van és a nagyobb ellenőrzések segítenének" - fogalmazott.
A kutatás eredményei semmi olyat nem mutatnak a szakember szerint, ami már korábban nem derült volna ki, maximum azt erősítik, hogy mennyire különböző az európai és a magyarországi gondolkodásmód és hozzáállás.
Bíró emlékeztetett: a Dodd-Frank törvény elvárt hatása a visszaélés -, megvesztegetés-, korrupciós-gyanús ügyek jelentésére az Egyesült Államokban a megkérdezettek 70 százaléka szerint lesz hasznos. Ezzel szemben Magyarországon a válaszolók 76 százaléka szerint olyan szinten van már a korrupció, hogy nem is érdemes vele foglalkozni.
Olvassa el a május 5-ei, budapesti korrupcióellenes konferenciáról szóló cikkünket is >> |
Újságírói kérdésre a szakember megjegyezte, ugyan a kutatás nem vizsgálta a visszaéléseket külön a szektorokban, elmondható, hogy a közpénzek esetében van a legnagyobb korrupciós veszély.
Privátbankár - Acsai N. Ferenc