1p
Az európai cégek munkavállalóinak harmada hajlandó pénzt vagy ajándékot ajánlani egy üzlet elnyeréséért. Hazánkat a korrupciós kockázati listán csak Oroszország előzi meg
Az európai cégek munkavállalóinak harmada hajlandó pénzt vagy ajándékot ajánlani egy üzlet elnyeréséért. Hazánkat a korrupciós kockázati listán csak Oroszország előzi meg - derült ki az Ernst&Young legfrissebb kutatásából.

A magyarországi válaszadók pozitívabban vélekednek az idei gazdasági kilátásokról, mint  korábban - kezdte értékelését Bíró Ferenc, az Ernst&Young Visszaélés-kockázatkezelési üzletágának vezetője. A 12. visszaélési felmérésben részt vett összes megkérdezett közép és felsővezető tőzsdén jegyzett és 1000 főnél nagyobb létszámmal dolgozó vállalat munkatársa - mondta a kutatásról.

Az eredményekből kiderült: a 25 vizsgált ország közül Magyarország a második helyen áll visszaélések tekintetében, Oroszország után. A többiek jóval lemaradva jönnek mögöttünk, Horvátország a harmadik. A magyar válaszadók 75 százaléka véli úgy, hogy a vesztegetés széles körben elterjedt a magyar üzleti életben, 45 százalékuk szerint pedig saját ágazatában is bevett gyakorlat a cél elérésének érdekében.

A munkavállalók 43 százaléka nem bízik a menedzsment etikus viselkedésében, míg csak a válaszadók 30 százaléka szerint cselekednek a dolgozók a megvesztegetés és korrupció-ellenes előírásokkal összhangban.

A magyar vállalatokra továbbra is nagy nyomás nehezedik a pénzügyi teljesítménnyel kapcsolatban - 75 százaléka a megkérdezetteknek még mindig azt gondolja, hogy komoly pénzügyi nehézségek lesznek a cégénél a következő 12 hónapban -, amikre a vállalatok vezetősége többségében költségmegszorítással reagál, ami tovább növeli a vesztegetési és korrupciós kockázatokat.

A Dodd-Frank törvény: 2010 nyarán fogadta el az amerikai szenátus azt a törvénytervezetet, ami az 1929-es világválság óta az első komoly kísérlet a bankok megrendszabályozására. Nevét a tervezetet benyújtó Christopher Dodd és Barney Frank demokrata képviselők után kapta.
           Forrás: Le Monde Diuplomatique
A magyarok a tisztességes működést jó üzletnek látják, 57 százalékuk nem bízna meg olyan vállalatot, amely érintve volt korábban valamilyen korrupciós ügyben. (Általános vélekedés, hogy mindenki tudja, hogy gond van, de a  többség szerint ez nem az ő cégüknél, hanem valahol máshol jelentkezik.)

Pozitív elmozdulásról számolt be Bíró Ferenc a szabályozói oldal szerepével kapcsolatban. "2009-ben azt mondta a többség, hogy nincs szükség szabályozásra, mert úgysem fog működni, ma már egyre többen látják be, hogy igenis van és a nagyobb ellenőrzések segítenének" - fogalmazott.

A kutatás eredményei semmi olyat nem mutatnak a szakember szerint, ami már korábban nem derült volna ki, maximum azt erősítik, hogy mennyire különböző az európai és a magyarországi gondolkodásmód és hozzáállás.

Bíró emlékeztetett: a Dodd-Frank törvény elvárt hatása a visszaélés -, megvesztegetés-, korrupciós-gyanús ügyek jelentésére az Egyesült Államokban a megkérdezettek 70 százaléka szerint lesz hasznos. Ezzel szemben Magyarországon a válaszolók 76 százaléka szerint olyan szinten van már a korrupció, hogy nem is érdemes vele foglalkozni.

Olvassa el a május 5-ei, budapesti  korrupcióellenes konferenciáról szóló cikkünket is >>
"Ha a Madoff-ügyet nézzük, ami egy óriási csalássorozat volt az Egyesült Államokban, azt látjuk, hogy fél év leforgása alatt Bernard Madoffot háromszor ítélték életfogytiglanra. Mint tudjuk, a magyar gyakorlat nem egészen így működik, ami elkeserítő és érdemes lenne rajta változtatni" - mondta Bíró Ferenc.

Újságírói kérdésre a szakember megjegyezte, ugyan a kutatás nem vizsgálta a visszaéléseket külön a szektorokban, elmondható, hogy a közpénzek esetében van a legnagyobb korrupciós veszély.

Privátbankár - Acsai N. Ferenc

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG