
Közben Kína - Kouchner kijelentéseire reagálva - elutasította az Irán elleni szüntelen katonai fenyegetéseket. "Úgy véljük, hogy a diplomáciai tárgyalás továbbra is legjobb módszer a problémák megoldására. Ellenezzük az erő alkalmazásával való szüntelen fenyegetést a nemzetközi ügyekben" - jelentette ki a kínai külügyi szóvivő.
Egyre nagyobb ingerültséget kelt Berlinben Párizs Iránnal kapcsolatos háborús retorikája - közölték német kormányforrások. Az idézettek figyelmeztettek arra, hogy nemcsak Kouchner, hanem Nicolas Sarkozy elnök is egyre élesebb hangot használ Irán vonatkozásában, s Párizs politikája e téren mindinkább közelít Washingtonéhoz.
A német kormány úgy ítéli meg, hogy ez a retorika semmiképp nem segíti a válság tárgyalásos megoldását, amelynek Berlin szerint nincs alternatívája. Berlinben aggódnak amiatt, hogy egy Irán elleni - lehetséges - támadással kapcsolatos nyilvános vita erősen megterheli az ENSZ Biztonsági Tanácsában a további szankciók esetleges életbe léptetéséről zajló tárgyalásokat, s a vétójoggal rendelkező Oroszországot, illetve Kínát könnyen a tervezett szankciók ellen hangolhatja.
Nemtetszés fogadta Berlinben Kouchnernek azt a kijelentését is, hogy az ENSZ-szankciók mellett az Európai Unió is készítsen elő büntetőintézkedéseket Iránnal szemben. Ráadásul a francia diplomácia vezetője szerint erre Németország tett javaslatot, amit kormányforrások határozottan cáfoltak. Ezzel összefüggésben utaltak arra, hogy a német kormány kizárólag az ENSZ keretei között sürget lépéseket Teheránnal szemben.
Ulrich Wilhelm kormányszóvivő előző napi nyilatkozatában némileg diplomatikusabban fogalmazott. Szerinte a francia kormánynak joga van a kialakult konfliktus lehetséges és rendkívül súlyos következményeire utalni, s mindent meg kell tenni az iráni atomfegyverkezés megakadályozása érdekében. Németország azonban a leghatározottabban a válság tárgyalások útján történő megoldására törekszik - fűzte hozzá a szóvivő.
A francia sajtó is kritizálja Kouchnert
Elsősorban Bernard Kouchner külügyminisztert és nem a francia külpolitika irányát bírálták szerkesztőségi cikkeikben a párizsi napilapok. Míg a legtöbb francia kommentár felelőtlennek, ügyetlennek és hazárdőrnek tartja a külügyminisztert, amiért háborúval fenyegette meg Iránt, ha továbbra sem hajlandó felfüggeszteni nukleáris programját, a kormányközeli Le Figaro szerint a tudatos retorikaváltással Franciaország nem a konfrontációt keresi, hanem a helyzet súlyosságára kívánja felhívni a világ figyelmét.
"Bátornak, ékesszólónak, nagyvonalúnak ismertük (Kouchnert), és most tessék, könnyed, ügyetlen és nagyon komolyan túllőtt a célon" - vélekedett a L"Est Républicain című regionális lap. Pierre Taribo cikke szerint a háború lehetőségéről nem szabad ilyen hazardőr módon beszélni (...) Ez a legbiztosabb módszer arra, hogy valaki felelőtlennek tűnjön (...) meggondolatlanul eltérve a francia diplomácia értékeitől".
A La Provence szerint "a miniszteri nyilatkozatokkal a hatalom folyamatosan kampányol, a nacionalista érzelmeket táplálja és elfojtja azon ellenfeleinek hangját, akik Irán mélyreható változását szeretnék".
A La République du Centre szerint a francia külügyminiszter kétarcú: a szimpatikus French Doctornak sötét arca is van. A lap ugyanakkor emlékeztet: Nicolas Sarkozy államfő augusztusban már "katasztrofális alternatíváról" beszélt Iránnal kapcsolatban, amely vagy iráni bombát vagy iráni bombázást jelenthet.
Kouchner háborúja című cikkében a baloldali Libération szerint egyelőre nehéz megállapítani, hogy retorikaváltásról van szó vagy pedig tényleges külpolitikai váltásra készül Franciaország.
A kormány közeli Le Figaro szerint viszont Párizs tudatosan váltott hangot, mert "az idő sürget". Irán néhány éven belül atombombával rendelkezhet. Miközben az európaiak hezitálnak a szankciókat illetően, "nem haszontalan figyelmeztetni őket, hogy ez az egyetlen alkalmas eszköz a diplomáciai erőfeszítések nyomatékosítására és arra, hogy Iránt magatartásváltásra kényszerítsék". A konzervatív újság ugyanakkor hozzáteszi: "a háború hipotézise létezik (...) jobb felkészülni a lehetőségére és azt elkerülni, mint tagadni annak valóságát".
Bush már készíti az Irán elleni csapást
Bush hadititkot ad, vesz
"Egy atomreaktor önmagában még semmit sem jelent"
MTI