.jpg)
Miután a kockázatvállalási szint folyamatosan magasabb és magasabb szintekre tört a frissen keletkező pénzeknek köszönhetően, ezen piacok kockázatait a befektetők még nem tudták racionálisan felmérni. Azt pedig ugye már az iskolában is megtanulhattuk, hogy a magasabb hozamhoz magasabb kockázat párosul. A magas kockázat pedig azt jelenti, hogy a pénz, amilyen könnyen jön, olyan könnyen el is mehet.
Aki az árupiacokon vásárolt, annak egy két kivétellel a pénz eddig szinte csak jött. De ez az irány vajon meddig tart? Meddig emelkednek még az árak? A fák valóban az égig nőnek?
Bár az árfolyamokon egyelőre még nem látszik, a makrogazdasági adatok a világpiacon a lassulás jeleit mutatják. Egyre többet hallunk a médiában arról, hogy a jegybankoknak folyamatosan be kell avatkozniuk a pénzpiacokra, hogy a hitelintézeteket megmentsék a csődtől, és a gazdaság ne omoljon össze. A világgazdaság még növekszik, a növekedés mértéke azonban már folyamatosan csökken. És az elmúlt évek növekedése példátlan volt, ha az elmúlt évszázadra visszatekintünk. Ez egyszer véget ér. Hogy mikor, az még kétséges, de hogy nincs már messze, az valószínű.
Az árupiacokhoz visszatérve, az egyik legérdekesebb terméknek a búza számít. Nem is csoda, hiszen ennek a terméknek az ára fél év alatt megduplázta magát. S mivel az árupiacokon spekulálni csak határidősen lehet, a türelmesebb befektetők a tőkeáttételnek köszönhetően akár meg is tízszerezhették a befektetett pénzünket. A búza árfolyama a múlt hét folyamán soha nem látott csúcsokat tesztelt. Ez elsősorban annak köszönhető, hogy a kereslet az ázsiai és a közel-keleti országokból rendkívüli igényt mutatott a készletek felhalmozása végett, míg a világpiacon általában hiány van. Nem csak Európában lett rossz a termés, de még a föld déli féltekén, Ausztráliában is rossz termés várható a száraz időjárásnak köszönhetően.
A kereslet-kínálat viszonya tehát megalapozza az emelkedést. Ilyen mértékű emelkedés azonban csak egyféleképpen jöhetett létre. Hogy a spekulatív piac folyamatosan felvásárolta a búzát, bízva abban, hogy a fizikai vásárlóknak majd magasabb árakon adják tovább. Mivel a fizikai vevők azonban csak töredékét képezik a piacnak, a spekulatív vevők, mikor el akarják adni pozícióikat, az árak éppen olyan gyorsan kezdenek majd esni, mint ahogyan felemelkedtek.

Ha a spekulatív piacot vizsgáljuk, akkor a technikai elemzés lehet a leginkább célravezető. Technikai alapon nézve a búza grafikonját, azt látjuk, hogy az elmúlt közel 4 hónap alatt az árfolyam egy nagyon meredek emelkedést mutatott, mely új történelmi csúcsra repítette az árakat. A 900 dolláros szint tudta megállítani az eszeveszett száguldást, az árfolyam most lefelé néz farkasszemet az alatta tátongó mélységgel. A hirtelen emelkedés mellékhatása, hogy nem igazán alakulhattak ki konszolidációs szinteken támaszok, ezért most lefelé szabad az út. Indikátorok alapján az RSI az eddigi extrém túlvett tartományból most tér vissza a 70 alatti értéktartományba, mellyel eladásra ösztönöz. Ezt a döntést támogatja a Stochastic Slow is, mely szintén határozott short-ot mutat.
Összefoglalva tehát, technikai alapon is határozottan eladási pozíció felvétele ajánlott. A Hamilton Tőzsdeügynökségnél egy kontraktus búzára a letét 3000 dollár, s minden pont elmozdulás 50 dollár változást eredményez portfóliónkban. Így egy esetleteges 200 pontos esés esetén jelentős profit realizálható.
Hont András, Kőrös Gábor
Hamilton Tőzsdeügynökség Zrt.
Csúcsok és mélypontok 18-a árnyékában (hanganyag)
Baljós árnyak, remegő kezek - kísért 1987 réme
Nagy mozgások, bizonytalanságok, érzékenység (hanganyag)