
Tőkeegyesítőnek számít a magyar jog szerint a korlátolt felelősségű-, a részvény-, valamint az európai részvénytársaság. Határokon átnyúlónak számít az az egyesülés, amelyben a részvevő cégeket az EU valamely tagállamának joga szerint alapították és székhelyük az unió valamely államában van.
A folyamat a vezető tisztségviselők által elkészített egyesülési szerződéssel indul. Ebben - egyebek mellett - meg kell határozni a társaságok részesedéseinek cserearányait, ki kell térni az egyesülő társaságok munkavállalóinak foglalkoztatására, valamint meg kell jelölni az egyesülés időpontját is. Az egyesülésben részt vevő magyar cég a szerződést köteles közzé tenni a Cégközlönyben.
Ezt követően az egyes társaságok beszámolót készítenek a saját tulajdonosaiknak, amelyben megindokolják az egyesülés szükségességét, valamint várható hatását.
Következő lépésként minden társaság külön-külön a saját cégbíróságától tanúsítványt szerez be arról, hogy jogszerűen járt el. Az egyesült cég székhelyének választott ország cégbírósága ezeknek a tanúsítványoknak a bemutatása után jegyzi be a társaságot.
Ruttenstorfer: 9 milliárd euró a Mol-OMV fúzióra
Marakodás helyett közös tőzsdevétel
Hitelgarancia: 2,5 milliárd vállalkozásonként
Az európai gazdaság szerkezetével van a gond (hanganyag)
MTI