1p
2010. január–szeptemberben a kivitel volumene 18, a behozatalé 16 százalékkal nőtt, a külkereskedelmi mérleg többlete 1110 milliárd forintot tett ki
2010. január–szeptemberben a kivitel volumene 18, a behozatalé 16 százalékkal nőtt a bázisidőszakhoz képest. Folyó áras adatokból számítva az export forintértéke 18, az importé 16 százalékkal bővült; euróban ez a növekedés 22, illetve 19 százalék volt. A külkereskedelmi mérleg többlete 1110 milliárd forintot (4033 millió eurót) tett ki, 385 milliárd forinttal (1495 millió euróval) többet, mint 2009 azonos időszakában - derül ki a Központi Statisztikai Hívatal (KSH) részletes adataiból.

Az év első kilenc hónapjában az export értéke 14 358 milliárd forint (52,2 milliárd euró), az importé 13 248 milliárd forint (48,1 milliárd euró) volt, így a kivitel forintértéke némileg meghaladta, a behozatalé azonban még nem érte el a két évvel korábbi, a gazdasági világválság előtti szintet.

A 2010. I–III. negyedéves forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszaki szinten maradt. A cserearány gyakorlatilag nem változott. A forint a főbb devizákhoz képest 2,5 százalékkal erősödött, ezen belül az euróhoz viszonyítva 3 százalékkal értékelődött fel, míg a dollárhoz képest 0,4 százalékkal gyengült.

A legnagyobb részarányú gépek és szállítóeszközözök árufőcsoport export- és importvolumene 20 százalékot meghaladóan bővült 2010 első kilenc hónapjában. A híradás-technikai hangrögzítő és -lejátszó készülék kivitelének volumene mintegy ötödével, a behozatalé jelentősebben, több mint negyedével nőtt. A termékkör importját az ázsiai országokból származó alkatrész-behozatal, az exportot az uniós késztermékkivitel élénkülése jellemezte. Átlagot meghaladó mértékben bővült az általános rendeltetésű ipari gép, illetve a villamos gép, készülék és műszer árucsoport mindkét irányú forgalmának volumene, a növekmény legnagyobb része a német viszonylatban realizálódott. Hasonlóan alakult a közúti jármű- kereskedelem, ugyanakkor az időszakon belül kiugró, másfélszeres volt a harmadik negyedéves importvolumen-növekedés, ami az alacsony bázissal magyarázható (az autóipart érintő leállások és a kereskedelmi célú behozatal visszaesése tavaly leginkább erre az időszakra esett).

2010. január–szeptemberben a feldolgozott termékek kivitelének volumene 14, a behozatalé 13 százalékkal volt több, mint egy évvel ezelőtt. Az árufőcsoport mindkét forgalmi irányát negyedévről negyedévre enyhe növekedés jellemezte. Ez a növekvő tendencia érvényesült a gyógyszer, gyógyszerészeti termékeknél, melyek export-import bővülésében jelentős szerepet játszott az orosz gyógyszer-kereskedelmi törvények ideiglenes, szeptemberig tartó keresletfelhajtó hatása. A papír, karton és papírpép kivitelének volumene átlag feletti mértékben emelkedett, a forintadatokat vizsgálva elsősorban a Romániával és a Lengyelországgal folytatott kereskedelmünk nőtt. A fogyasztási célú bútor és bútorelem, illetve ruházati cikk és öltözékkiegészítő termékek behozatala elmaradt a bázisidőszaki szinttől.

Az energiahordozók importvolumene 11 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. Az év első felében regisztrált 20 százalékos növekedést követően a harmadik negyedévben már csökkent a behozatal. A természetes és mesterséges gáz volumene a július–szeptemberi időszakban több mint harmadával csökkent, melynek oka, hogy a gáztározók feltöltése 2009-ben a harmadik negyedévtől kezdődött. A teljes energiabehozatal felét adó kőolaj és kőolajtermék importértéke másfélszeresére nőtt 2010. január–szeptemberben, amit a jelentős áremelkedés okozott.

2010 első kilenc hónapjában az élelmiszerek, italok, dohánytermékek kivitelének volumene 9 százalékkal nőtt, behozatala alig múlta felül a bázisidőszaki szintet. Az árufőcsoport exportvolumene a második, az importé a harmadik negyedévtől növekedett. A kivitelben legnagyobb részarányú árucsoport, a gabona és gabonakészítmények exportvolumene az időszak egészére vonatkozóan némileg elmaradt az előző évi szinttől, bár júniustól dinamikusan bővült az emelkedő árak és értékesített mennyiségek miatt. 2010. január–szeptemberben jelentős volt a tejtermék és tojás, valamint az élőállat-import volumennövekedése, mindkét árucsoportban a német és lengyel kereskedelem volt meghatározó. A vizsgált időszakban kis-mértékben bővült a zöldség- és gyümölcsbehozatalunk, a harmadik negyedéves kiugrás − főként a nyári idénygyümölcsök tekintetében − a rossz időjárási viszonyok következtében kialakult elégtelen hazai kínálattal magyarázható.

Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelem volumene 2010 első kilenc hónapjában a kivitelben 16, a behozatalt tekintve 15 százalékkal haladta meg a bázisidőszaki szintet, az aktívum a régi tagállamok esetében 210, az új tagállamok vonatkozásában 167 milliárd forinttal nőtt a bázisidőszakhoz képest.

Dinamikusabban bővült az EU-n kívüli országokba irányuló forgalom: az export volumene 25, az importé 18 százalékkal haladta meg az elmúlt évi szintet. A kereskedelem élénkülésében az ázsiai híradás-technikai késztermék-kivitel és alkatrész-behozatal meghatározó. Passzívumunk 931 milliárd forint (3,4 milliárd euró) volt, 7,8 milliárd forinttal kevesebb, viszont az árfolyamváltozás következtében 86 millió euróval több, mint tavaly - olvasható a KSH közleményében.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG