
Az oroszok néhány éve bemutatták azt az IL-76-os szállítógépet, amelynek rakteréből hatalmas csőszerű tartályokból dobják a vizet és az oltóanyagot. Az amerikaiak is logikusan gondolkodtak, a legnagyobb veszély ellen a legnagyobb eszközt kell bevetni: egyenesen egy Jumbo Jetet, egy Boeing 747-es óriásgépet alakították át tűzoltó bombázóvá. Ott repülnek egyébként a világ legnagyobb vízi repülőgépei, a két öreg hatalmas Martin Mars is erdőtüzeket olt, leszállnak a tó felszínére, felveszik a vizet, aztán rádobják az égő erdőre. Az egyetlen kifejezetten tűzoltásra tervezett repülőgépet a kanadai Bombardier gyártja.
De valamennyi ilyen gépnek megvan a maga hátránya, vagy túl magasan repül ahhoz, hogy egészen pontosan lehessen eltalálni a tűz fészkét, vagy alacsonyan, de akkor meg olyasfajta meredek manővereket kell végrehajtani, esetleg füstben és esetleg éjszaka, netán éjszaka és füstben, mint egy második világháborús zuhanó bombázónak.
- Görög tűz: kitört a balhé - Egymillió euró a nyomravezetőnek |
Az oroszok egy igazi légibomba szerkezetét alakítanák át, hogy azzal jutassák célba a pusztító robbanóanyag helyett a békés tűzoltó anyagot. Az amerikaiak tervezett új módszere pedig az, hogy vastag falú, fapalettákra erősített nagy kartondobozokba rakják a porított oltóanyagot, a dobozokat kidobják a gép rakteréből, a kinyíló dobozfedél ejtőernyőszerűen fékez és pályán tartja az anyagot. Amikor a boszniai háború idején az amerikai légierő szállította éjszakánként az élelmet Szrebrenyica és Gorazsde bekerített lakóinak, akkor találták ki a módszer ősét, a még a levegőben szétnyíló, könnyű élelmiszertasakokkal teli de ejtőernyő nélküli kartondobozokat.
Szóval talán lesz majd elég eszközünk a csapás ellen. Apropó csapás: amerikai tudósok úgy vélik, az erődtűz normális jelenség, mióta zöld növényzet borítja a bolygót, azóta ez a növényállomány megújulásának drasztikus de normális módozata. Az teszi csapássá, hogy közben már mi is ott vagyunk az erdőben, illetve az erdőket mi szorítottuk be veszélyesen a városaink közé. Most már nem az erdők, hanem az emberi települések terjeszkednek, ettől duplán lesz nagy baj az erdőtűz, mert egyre több embert fenyeget, miközben egyre nagyobb veszteség, ha az egyre kevesebb erdőből pusztul valamennyi.
Márványi Péter