Az államtitkár hozzátette: "nehezen hihető", hogy a kormányzati körök ne kaptak volna tájékoztatást az ügyben, hiszen az energia Ausztriában, Magyarországon és Oroszországban is stratégiai kérdés. Az OMV osztrák olajtársaság múlt hétfőn jelentette be, hogy eladta a Molban lévő teljes, 21,2 százalékos részesedését az orosz Surgutneftegas-nak, az ügylet értéke az OMV közleménye szerint 1,4 milliárd euró volt. Oroszországi elemzők szerint a cég a Kreml tanácsára vagy nyomására vett Mol-részvényeket, a hír meglepetést keltett ipari körökben.
Horváthné Fekszi Márta elmondta, a főtitkárral kedden tárgyaltak arról is: mind a két ország azon dolgozik, hogy az érintett államok minél előbb aláírják a Nabucco-gázvezeték megépítéséhez szükséges kormányközi megállapodást. A dokumentumot a tervek szerint a májusi uniós elnökségi energiacsúcson írták volna alá, a török fél miatt erre valószínűleg nem kerül sor. Így a mostani cél az, hogy a jövő hónapban legalább parafálják az egyezményt - fűzte hozzá.
A keddi megbeszélésen további kétoldalú együttműködésről is szó volt. Magyarországhoz hasonlóan Ausztria is azt tervezi, hogy több külképviseletét is bezárja a gazdasági válság miatt. A tárgyaláson arról állapodtak meg, hogy a két ország egyeztet a kérdésben, hogy lehetőség szerint ne azonos államokban zárják be a képviseleteket. Így az egyik ország átveheti a másiktól a diplomáciai feladatok ellátását. Az osztrákokkal egyébként már most is vannak közös képviseletei Magyarországnak - mondta Horváthné Fekszi Márta.
Egyelőre nem dőlt el, hogy Magyarország hány diplomáciai képviseletet zár be a gazdasági helyzet miatt, erről a következő kormány dönt majd - tette hozzá az MTI kérdésére.
A budapesti orosz nagykövet "behívót" kapott
A Külügyminisztériumba kérették kedd délután a budapesti orosz nagykövetet a Mol-részvények orosz felvásárlása ügyében - tájékoztatta Szelestey Lajos külügyi szóvivő az MTI-t.
Faller Jenő szakállamtitkár a találkozón hangsúlyozta, a magyar fél azt várta volna, hogy orosz részről előzetesen tájékoztatást adjanak a szándékról az érdekeltség megszerzésére. Megerősítette, hogy a kormány álláspontja a korábbiakhoz képest nem módosult: mindent megtesz a nemzeti olajvállalat függetlenségének a megőrzéséért és ebben a végsőkig kitart - írta közleményében Szelestey Lajos.
A szakállamtitkár arra kérte az orosz nagykövetet: tájékoztassa kormányát arról, hogy a magyar kormányt meglepetésként érte az oroszországi Surgutneftegas vállalat bejelentése, miszerint felvásárolta a Mol részvényeinek több mint húsz százalékát az osztrák OMV-tól.
Már a spájzban vannak: átveszik az oroszok a Molt?
Putyin biztatja az oroszokat
Túl a Barátságon: pénzmosás volt a Mol-vásárlás?
Lecsekkolja a PSZÁF az oroszokat
A Molnak most már a Kreml az ellenfél?
Mol: nemcsak a részvényt fizették ki az oroszok?
Oroszok a Molban: van okunk aggódni?
Az orosz állam lesz a Mol tulajdonosa?
"A Molnak meg kell őriznie függetlenségét"
MTI, Privátbankár