1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az osztrák külügy a sajtóból tudta meg, hogy az OMV eladta Mol-részvényeit az oroszoknak. A magyar fél ezt nehezen hiszi el, és bekérették az orosz nagykövetet a minisztériumba
A bécsi külügyminisztérium főtitkára szerint az osztrák diplomácia nem tudott arról, hogy az OMV el kívánja adni Mol-részvényeit. Az azonban nehezen hihető, hogy a kormányzati körök ne kaptak volna tájékoztatást az ügyben - mondta Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára kedden Budapesten az MTI-nek, azt követően, hogy tárgyalt Johannes Kyrle osztrák külügyi főtitkárral.

A főtitkár elmondta, hogy az osztrák külügyminisztérium nem tudott az OMV tervezett ügyletéről, csak az újságból értesültek a részvénycsomag eladásáról. A főtitkár nem tudott arra a kérdésre választ adni, hogy a kormány tudott-e az ügyletről, hangsúlyozva, a kabinetben több tárca is foglalkozik energiaügyekkel - közölte Horváthné Fekszi Márta.

Az államtitkár hozzátette: "nehezen hihető", hogy a kormányzati körök ne kaptak volna tájékoztatást az ügyben, hiszen az energia Ausztriában, Magyarországon és Oroszországban is stratégiai kérdés. Az OMV osztrák olajtársaság múlt hétfőn jelentette be, hogy eladta a Molban lévő teljes, 21,2 százalékos részesedését az orosz Surgutneftegas-nak, az ügylet értéke az OMV közleménye szerint 1,4 milliárd euró volt. Oroszországi elemzők szerint a cég a Kreml tanácsára vagy nyomására vett Mol-részvényeket, a hír meglepetést keltett ipari körökben.

Horváthné Fekszi Márta elmondta, a főtitkárral kedden tárgyaltak arról is: mind a két ország azon dolgozik, hogy az érintett államok minél előbb aláírják a Nabucco-gázvezeték megépítéséhez szükséges kormányközi megállapodást. A dokumentumot a tervek szerint a májusi uniós elnökségi energiacsúcson írták volna alá, a török fél miatt erre valószínűleg nem kerül sor. Így a mostani cél az, hogy a jövő hónapban legalább parafálják az egyezményt  - fűzte hozzá.

A keddi megbeszélésen további kétoldalú együttműködésről is szó volt. Magyarországhoz hasonlóan Ausztria is azt tervezi, hogy több külképviseletét is bezárja a gazdasági válság miatt. A tárgyaláson arról állapodtak meg, hogy a két ország egyeztet a kérdésben, hogy lehetőség szerint ne azonos államokban zárják be a képviseleteket. Így az egyik ország átveheti a másiktól a diplomáciai feladatok ellátását. Az osztrákokkal egyébként már most is vannak közös képviseletei Magyarországnak - mondta Horváthné Fekszi Márta.
Egyelőre nem dőlt el, hogy Magyarország hány diplomáciai képviseletet zár be a gazdasági helyzet miatt, erről a következő kormány dönt majd - tette hozzá az MTI kérdésére.

A budapesti orosz nagykövet "behívót" kapott

A Külügyminisztériumba kérették kedd délután a budapesti orosz nagykövetet a Mol-részvények orosz felvásárlása ügyében - tájékoztatta Szelestey Lajos külügyi szóvivő az MTI-t.

Faller Jenő szakállamtitkár a találkozón hangsúlyozta, a magyar fél azt várta volna, hogy orosz részről előzetesen tájékoztatást adjanak a szándékról az érdekeltség megszerzésére. Megerősítette, hogy a kormány álláspontja a korábbiakhoz képest nem módosult: mindent megtesz a nemzeti olajvállalat függetlenségének a megőrzéséért és ebben a végsőkig kitart - írta közleményében Szelestey Lajos.

A szakállamtitkár arra kérte az orosz nagykövetet: tájékoztassa kormányát arról, hogy a magyar kormányt meglepetésként érte az oroszországi Surgutneftegas vállalat bejelentése, miszerint  felvásárolta a Mol részvényeinek több mint húsz százalékát az osztrák OMV-tól.

Már a spájzban vannak: átveszik az oroszok a Molt?  
Putyin biztatja az oroszokat
Túl a Barátságon: pénzmosás volt a Mol-vásárlás?
Lecsekkolja a PSZÁF az oroszokat
A Molnak most már a Kreml az ellenfél?
Mol: nemcsak a részvényt fizették ki az oroszok?
Oroszok a Molban: van okunk aggódni? 
Az orosz állam lesz a Mol tulajdonosa?
"A Molnak meg kell őriznie függetlenségét"

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG