.jpg)
A közvetített állományok növekedése 2007-ben mérsékelten lassult, de a növekedés még így is lendületes, több mint kétszeresen meghaladja a nominális GDP gyarapodását. A pénzügyi közvetítés mélységét meghatározó eszközpenetrációs ráta a korábbi évek trendjét folytatva gyorsan javult - állapítja meg a PSZÁF.
Tavaly folytatódott az alapszerűen kezelt befektetési formák térnyerése a bankok és biztosítók mérlegén keresztül történő közvetítés rovására. Az év első felében az állományi növekedés lassult, a második félévben újra gyorsulás következett be, ami nagyrészt a forintárfolyam évközi mozgásának technikai következménye az elemzés szerint. Az év egészét nézve a valutaárfolyam hatása csekély volt.
Az ügyfélhitelek állománya a gyengülő hazai konjunktúra ellenére mérsékelten gyorsulva nőtt, ami a szolgáltatók folyó üzleti teljesítménye szempontjából kedvező, de a hitelkockázati kilátások szempontjából kedvezőtlen. Egyrészt csökken a belföldre nyújtott hitelek átlagos jövedelem-fedezettsége, másrészt gyorsan növekszik a hazai hitelezők külföldi hitel- és egyéb kockázatokkal szembeni kitettsége is. A felügyelet szerint a fogyasztási hitelállomány folytatódó gyors növekedése a lakosság fokozódó hitelszolgálati leterheltségét figyelembe véve kedvezőtlen.
A megtakarítások 2007-ben számottevően gyarapodtak, de a gyengülő gazdasági konjunktúrával összhangban lassuló módon, és az ügyfélhitel-állomány növekedésétől lényegesen elmaradva. Ám a megtakarítások többlete jellemzően nem a bankrendszerben, hanem alapszerűen kezelt befektetési formákban csapódott le. A folytatódó dezintermediáció miatt nő a bankrendszernek a nagykereskedelmi jellegű külföldi finanszírozással szembeni kitettsége. Mindez olyan időszakban, amikor az emelkedő kockázati felárak a nagykereskedelmi likviditást jelentősen megdrágították - hívja fel a figyelmet a PSZÁF.
A tavalyi év egyik fő fejleménye a bankrendszer tőkejövedelmezőségének jelentős csökkenése volt az elemzés szerint. E jelenség oka többek között a szolgáltatói árverseny fokozódása, a piaci terjeszkedés és a technológiai fejlesztések költségvonzatai, a kedvezőtlenebbé váló költségvetési kapcsolatok, a megdrágult likviditás, a kamatadó forrásterelő hatása és a hazai gazdaság gyengülő megtakarítási képessége. A portfólióminőséggel kapcsolatos veszteségek 2007-ben nem növekedtek. A bankok, sőt az egész pénzügyi szektor tőkejövedelmezősége a hasonló európai átlagértékhez képest változatlanul magas, az üzleti növekedés tőkeszükségletéhez képest pedig megfelelő szintű a felügyelet értékelése szerint.
A bankok és az egész hazai pénzügyi szektor tőkehelyzete változatlanul szilárd, mind a jelenlegi tőkemegfelelési szintet, mind pedig a tőkehelyzet dinamikus mutatóit, ezen belül pedig főként a belső tőkésítési képességet tekintve. Az utóbbi azt jelenti, hogy az átlagos hazai pénzügyi szolgáltató változatlanul képes a saját üzleti növekedéséből származó többlet tőkeszükséglet belső forrásokból való fedezésére.
A szolgáltatói verseny látványosan nő, ami a csökkenő jövedelmezőségnek egyszerre oka és következménye. A verseny élesedése elsősorban a szolgáltatók értékesítési erőfeszítéseinek fokozódásában, költségbázisának bővülésében, szolgáltatási – ezen belül főként hitelezési – feltételeinek lazulásában, illetve egyre kockázatosabb termékek megjelenésében látható. Utóbbira kiemelkedő fontosságú példaként említi az elemzés a japán jen alapú lakossági hitelezés megjelenését.
Stabilitásunkat tépázhatja meg a válság
Mindent borít a "sokkoló" béradat?
Az aranykor vége: kockázatosabb a devizahitel
Romlott a hazai bankrendszer likviditása
MTI