Az OECD júniusi adatokon alapuló felmérése szerint a 34 tagországból álló OECD-csoport egésze is elérhette a fellendülés csúcspontját, az euróövezetben pedig már megkezdődhetett a gazdasági aktivitás lanyhulása. |
Rompuy az olasz és spanyol intézkedéseket, valamint az Európai Központi Bank államkötvényekre vonatkozó felvásárlási szándékát emelte ki. Az Európai Tanács elnöke szerint mindezek a lépések hozzájárulnak az euróövezet pénzügyi stabilitásához.
Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank (EKB) elnöke a kormányzótanács tagjaival folytatott vasárnap esti rendkívüli tanácskozása után közölte, hogy a pénzintézet üdvözli az olasz és a spanyol kormány által bejelentett újabb, a fiskális és strukturális reformok végrehajtását célzó intézkedéseket, és ennélfogva "tevékenyen" fogja végrehajtani államkötvény-vásárlási programját. Ez azt jelenti, hogy az EKB az olasz és a spanyol állampapírok vevőjeként jelenhet meg a piacokon , s ezzel megakadályozhatja a pénzügyi stressznek kitett országok kötvénypiacainak összeomlását. Részletek>>
Az uniós politikus szerint az, hogy több nemzeti parlament hajlandó a nyári szünet vége előtt összeülni, mutatja az eurózóna kormányainak eltökéltségét a második görög mentőcsomagot is elfogadó, július 21-ei találkozón született döntések életbe léptetéséről. Rompuy szerint a piacok bizalmának visszaállításához meghatározóan fontos, hogy az euróövezet 17 tagállama egyenként is mielőbb rábólintson az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszközzel (EFSF) kapcsolatos változtatásokra.
Az Európai Tanács elnöke kijelentette, hogy a korábbiakhoz hasonlóan továbbra is minden érintett féllel és intézménnyel szorosan együttműködik, hogy a döntéseket sikerüljön az ígért időpontra életbe léptetni.
MTI, Privátbankár