Futó Gábor, a Futureal Csoport vezérigazgatója elmondta, hogy az irodapiacot még mindig körüllengi a bizalmatlanság. A keresleti oldal ezen a piacon a válság hatására összeomlott. 2010 tavasza némi változást hozott, a vállalatok újra lendületet adtak a budapesti irodapiacnak, de a befektetők és főleg a külföldi tőke egyelőre nem mozdulnak.
A kormány mutathatja a kiutat?
A külföldi ingatlan befektetők - így például a német ingatlanalapok - teljes érdektelensége a magyar piac iránt visszafogja az építőipari megrendeléseket is, azaz további mélyütéseket kell elszenvednie ennek a szektornak. Futó szerint a fő probléma, hogy a kormány gazdaságpolitikájának iránya nem egyértelmű, az adóváltozások kiszámíthatatlanok, és nagy károkat okozott az is, hogy a külföldi lapok élesen kritizálták a magántulajdon védelmének alkotmányos hiányát. Futó reméli, hogy ezek nagy részben kommunikációs hibák a kormányzat részéről, de a Futureal tapasztalatai szerint Magyarország megítélésének romlása aláásta az ingatlan befektetők bizalmát. "Ezen csak a kormány segíthet - hiteles kommunikációval és egyértelmű gazdaságpolitikai állásfoglalással. Ma még azt sem tudjuk megmondani, hogy alakul az ország monetáris politikája" - mondta Futó.
Tatár Tibor a Futureal Development Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy Budapesten jelenleg mintegy 600 ezer négyzetméternyi iroda áll üresen. Hozzátette, hogy ebből nagyjából 350 ezer négyzetméter az, mely a befektetők és bérlők valódi célja lehet - az lehelyezkedése vagy a minősége miatt. |
Futó elmondása szerint a legtöbb ingatlanfejlesztő az elmúlt években vagy egyszerűen kivonult Magyarországról, vagy jóformán ingatlanhasznosítással - vagy kezeléssel foglalkozott. A Futureal Csoport hazai befektetőként azonban optimistább a külföldi befektetőknél, elsősorban saját nagy projektjeikben bíznak, és nem állnak le a fejlesztésekkel. Habár azt Futó is elismerte, hogy a projektfinanszírozás sokkal nehezebb lett a válság alatt, megemelkedett az elvárt önrész aránya is (a korábbi 10-20%-os átlagról 40%-ra): a bankok jóval nehezebben és drágábban nyújtanak hiteleket a fejlesztőknek. Így tehát ezen projektek jövedelmezősége is csökkent.
Az árral szemben
A Futureal Csoport optimizmusa azonban érthető, hiszen sikeresen zárták két idei nagy projektjüket: a nagybányai Gold Plázát, és a budapesti Corvin Sétány első ütemét. A cég 270 ezer négyzetméter fejlesztést adott át idén, erre korábban soha nem volt példa.
A csoport 300 millió eurónyi tranzakciót zárt le 2010-ben, de ezek mind olyan szerződésekből származtak, melyeket még a válság előtt kötöttek. Ezen projektek kifutása újabb problémát jelenthet majd az építőipari megrendeléseknél, elsősorban a hazai szakembergárdát foglalkoztató magasépítőknél.
Éledező kiskereskedelem
A Corvin Sétány eddig amúgy a cégcsoport várakozásin felül szerepelt: novemberben átlagosan 25 ezren, míg decemberben már közel 30 ezren látogattak el a bevásárlóközpontba, hétvégén pedig több mint 40 ezren térnek be ide. Tatár Tibor a Futureal Development Zrt. vezérigazgatójának beszámolója szerint a bérlők visszajelzései is pozitívak, állítása szerint a Corvin kereskedői várakozásaiknál 50-100%-kal jobb eredményekről számoltak be eddig. Az élelmiszeripari cikkek mellett főleg a ruházati szektor cikkei mennek, ezeken belül is a fiataloknak szánt termékek, ahol erős az árverseny (lásd keretes írásunkat).
A fiatalok ugranak az olcsóbb de divatos termékekre A kiskereskedelmi szektorban is érdekeltségekkel rendelkező Futurealnál remélik, hogy a kiskereskedelmi forgalomban beállít júliusi pozitív változás már trendfordulóként is értelmezhető. Ez év júniusáig ugyanis a kiskereskedelmi eladások rendre 2-5% közötti csökkenést mutattak az előző év azonos időszakához képest. Tatár Tibor szerint a válságot legkevésbé az élelmiszerpiac szenvedte meg, a legtöbb hipermarket lánc az előremenekülés taktikáját választva inkább újabb áruházak megnyitásában gondolkozott eddig. A Corvin Sétányon is üzlethelyiséget bérlő CBA is pozitív tapasztalatairól számolt be eddig a fejlesztőknek. Érdekes változások zajlottak le az elektrotechnikai cikkek piacán, itt lassan megkérdőjelezhetetlen lesz a Media Markt egyeduralma, az Electro Word mára nagyot zuhant a kezdeti lendület után. Tatár Tibor nagy fantáziát lát az "árversenyző divattermékek" piacán, tapasztalatai szerint megjelent az a fiatal generáció, aki akár havi ciklusban is folyamatosan újabb divattermékeket vásárol - de ez a réteg igen árérzékeny. Érdekes jelenség a kozmetikai és háztartási cikkek piacán, hogy míg a Schlecker nemrégiben bejelentette kivonulását, addig új szereplő is érkezett a magyar piacra a Müller személyében. |
Folytatják a terjeszkedést
Optimizmusa ellenére a Futureal is visszafogja az irodapiaci fejlesztéseit, jövőre csak mintegy 6500 négyzetméter átadásában gondolkodnak. Tatár szerint 14 euró/nm bérleti díj alatt nem érdemes fejleszteni. |
A Futureal Csoport a jelenlegi piaci lehetőségek ellenére is folytatja terjeszkedését, ennek ékes példája a 2014-ben átadni tervezett Etele City Center vagy a Corvin Sétányhoz tervezett Gastro projekt is.
Drasztikus visszaesés az újlakáspiacon
A sajtótájékoztatón a csoporthoz tartozó Cordia Zrt. vezérigazgatója, Földi Tibor számolt be az újlakások piacáról. Ez a piaci szegmens 2005 óta folyamatosan szűkül, 2009-ben a válság és a forint árfolyamának elszabadulása miatt jóformán megdermedt. Míg 5 évvel ezelőttig évente akár 10 ezer új lakás is gazdára talált a fővárosban - főleg az akkor olcsó devizahitelek miatt is -, tavaly ez a szám 1800-ra apadt. A Futureal várakozásai szerint ez jelentette a mélypontot, jövőre már ennek a piacnak az élénkülését várják, ami nem jelenti még a piac talpra állását. Földi szerint 2000 lakás körül alakulhat jövőre az eladott budapesti lakások száma, a cég két éves távlatban stagnálást vár.
"3%-ra vagyunk a csodától"
Budapesten csökkent a háztartások aprózódása, hiszen a fővárosi piacot a migráció mellett az is támogatta, hogy a népességszám stagnálása mellett nőtt a háztartások száma. Földi szerint a fővárosi újlakáspiac fellendüléséhez szükség van egy jól irányzott népességpolitikára is. Kiegészítésként Futó Gábor ehhez elmondta, hogy a keresletet láthatóan visszafogta a támogatott hitelek (például a szocpol és a félszocpol) felszámolása, jelenleg pedig a hazai lakáspolitika még államtitkára szinten sincsen képviseltetve.
Az elmúlt években a használt ingatlanok felé tolódtak a piaci hangsúlyok, és nagyon sokan döntöttek a lakásvásárlás elhalasztása mellett. |
Földi szerint ráadásul az ingatlanfejlesztők kockázatait növeli a hazai szabályozás bonyolultsága és lassúsága. "Sok a felesleges tétel, a fedezetkezelői rendszer nem váltotta be a hozzáfűzött reményeket, inkább megbénította az építőipari megrendeléseket. "A közbeszerzésekre ez például nem érvényes, ami felvet bizonyos kérdéseket" - tette hozzá Futó.
A Cordia Zrt. vezérigazgatója elmondása szerint a tárasasházi törvény módosításával, az áfa jogszabályok megfelelő módosításával (a közfejlesztések esetén), a városrendészeti szabályok egyszerűsítésével vagy az említett fedezetkezelői rendszer ideiglenes felfüggesztésével a kormányzat hozzájárulhatna az újlakáspiac fellendítéséhez - ráadásul Földi szerint ezek egy forintba nem kerülnének az államnak. Míg a lakáspiac - és az építőipar stagnálásával a költségvetés is bevételektől esik el. Földi Tibor szerint a budapesti lakásállomány folyamatos megújulásához 8000 lakás/év új lakás építésére lenne szükség. Az összes használatbavételi engedélyt nézve ez a szám jövőre a kívánatosnak csak alig fele lehet.
Privátbankár - Zsiborás Gergő