.jpg)
Alexa György szerint ezeknek a piacoknak működését csak rendőri módszerekkel lehet felderíteni. Mint mondta, a fogyasztóvédelmi hatóságoknak alkalmassá kell válniuk ezeknek a módszereknek a használatára. Úgy vélte, olyan visszatartó erejű, az élelmiszerfogyasztók védelmét szavatoló bírságokra és szankciókra van szükség, amelyek a veszélyeztetés mértékével arányosak. Az MTI kérdésére, milyen nagyságrendű bírságokra lenne szükség, Alexa György megjegyezte: a törvényalkotás dolgozik azon, hogy a tavaszi Megatrade-ügy tapasztalataiból is kiindulva visszatartó erejű bírságokat lehessen kiróni.
A munkavédelmi bírságok területén kialakult gyakorlat szerint a bírság befizetése után lehet annak kivetését megtámadni bírósági úton - fűzte hozzá. Alexa György szerint az élelmiszerbiztonság területén még nincs így, ezért a cégek nagyobb bírság kiszabása esetén elmenekülhetnek.
A szakpolitikus szerint az élelmiszerláncban működő vállalkozások esetében is ki kell dolgozni a szankcionálások új rendszerét, és ehhez a közlekedésben alkalmazott pontrendszert lehetne alapul venni. Hozzátette: hasonló módon lehetne az élelmiszergazdaságban működő vállalkozásokkal szemben is eljárni.
Mint mondta, nem voltak eredménytelenek az elmúlt évek kormányzati intézkedései a fekete gazdaság visszaszorításában, hiszen százezer fővel nőtt a járulékfizető munkavállalók száma, és növekedett a befizetett adómennyiség.
Koszorús László, a Fidesz szakpolitikusa reagálásában azt mondta, riogatás azoknak a piacoknak a bezárásáról beszélni, ahol a szegény sorsú emberek vásárolnak. A képviselő szerint ha a hatóságok jól végzik munkájukat, és ennek ellenére is törvénysértés történik, akkor a büntetéseket ki kell róni, de szociális érzéketlenségre vall azzal fenyegetőzni, hogy ezeket a piacokat be kell zárni.
Fontosnak nevezte, hogy a fogyasztóvédelem területén törvényi garanciák védjék a vásárlókat, ugyanakkor - tette hozzá - ezek a garanciák jelenleg nincsenek meg. Koszorús László - utalva a Megatrade- és a guargumi-ügyre - azt mondta: a fogyasztók teljes mértékben ki vannak szolgáltatva, annak ellenére, hogy a kormánynak és a szakhatóságoknak meg lett volna a lehetőségük visszavonni a polcokról a veszélyes termékeket, ám ez nem történt meg.
Az ellenzéki képviselő szerint, amíg Magyarországon 363 ember dolgozik a fogyasztóvédelmi főfelügyelőségen, azaz egy szakemberre tíz település jut, addig nem lehet komolyan beszélni a fogyasztóvédelemről. A Fidesz szerint a kormány csak szavakban küzd a feketegazdaság ellen, mert eddigi tevékenységük során semmilyen eredményt nem sikerült elérniük.
Csak papíron létezik az egységes fogyasztóvédelem
Kevés az élelmiszerellenőr Németországban
Fogyasztóvédelem: édesgyerek lett a mostohából
MTI