A PwC által készített felmérés alapján az 50 országban megkérdezett, közel 1100 cégvezető több mint 90 százaléka nyilatkozott optimistán az előttük álló évről. A következő három évben pedig már 93 százalékuk vár árbevétel-növekedést. A bővülés hátterében a válaszadók szerint a javuló piacra lépési lehetőségek és a fúziók és felvásárlások terén tapasztalható növekedés áll.
"A vállalati vezetők - cégük méretétől függetlenül - világszerte egyre optimistábbak növekedési esélyeiket, valamint a globalizáció által nyújtott új piaci lehetőségeket illetően" - mondta Samuel A. DiPiazza, a PricewaterhouseCoopers globális vezérigazgatója. "Amennyiben a cégvezetők hosszú távon a lehető legtöbbet szeretnének profitálni a globális lehetőségekből, szembe kell nézniük a különböző kultúrákban való munkavégzés, az egyre szélesebb körű erőforrások hatékony felhasználására vonatkozó kényszer, illetve az erősödő verseny okozta kockázatokkal is."
A vállalatvezetők további növekedést várnak az elmúlt időszak legdinamikusabb régióitól (Brazília, Oroszország, India és Kína), de a fejlődő és fejlett országoktól is. Az említett négy ország mellett Mexikó, Indonézia, Vietnám, Korea és Törökország rendelkezik a legnagyobb növekedési potenciállal. Bár a vezetők közel háromnegyede egyetért abban, hogy a globalizáció a fejlett és a fejlődő országok számára is új lehetőségeket jelent, a legfontosabb növekedési tényezőként a hagyományos piacokon - egy már meglévő termékkel - történő megjelenést említik a legtöbben (23 százalékuk), 21 százalékuk viszont az új piacokra való betörést.
A bővülés finanszírozását illetően meglehetősen óvatosak a vezetők: közel 80 százalékuk a saját finanszírozást preferálja, kevesebb mint 20 százalékuk vonná be az értékpapír-piacokat. A magántőke, illetve a kockázati tőke bevonásának lehetőségét csak 10 százalékuk említette. |
A vezetők az optimizmus ellenére a potenciális veszélyekkel is tisztában vannak. A válaszadók 73 százaléka szerint a legnagyobb problémát továbbra is a túlszabályozottság jelenti. Az ázsiai-csendes-óceáni térségben főként a szükséges szakértelem hiánya okoz gondot (88 százalékuk szerint).
A nem üzleti jellegű kockázat (köztük a terrorizmus, olaj- és egyéb nyersanyaghiány, politikai instabilitás, globális éghajlati változás) a megkérdezettek többsége szerint nem veszélyezteti vállalatukat, a vezetők közel fele nem különít el erőforrásokat ezek megelőzésére. Ennek ellenére a globális felmelegedés okozta problémák egyre inkább előtérbe kerülnek (a válaszadók 40 százaléka említette). A globális éghajlatváltozás megítélésében a két véglet a csendes-óceáni térség (58 százalék) és az észak-amerikai régió (18 százalék).
Tavaszias téli büdzsé: zsebre megy
( 1 ) | ( 2 ) | következő >> |