1p
A legutóbbi kormányintézkedések hatására jövőre látványosan javulhat a magyar államháztartás egyenlege
A legutóbbi kormányintézkedések hatására jövőre látványosan javulhat a magyar államháztartás egyenlege, ám az eddigi lépések nem kezelik a strukturális problémákat, ezért az utána következő években ismét egyenlegromlás valószínű - vélekednek londoni felzárkózó piac elemzők a 2011-es magyarországi kilátásokra adott év végi előrejelzéseikben.

A Barclays Capital, a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja átfogó feltörekvő térségi prognózisában azt jósolta, hogy a magyar kormány "agresszív" költségvetési politikájának "egyértelműen expanziós" hatása lesz, amelyhez robusztusnak tűnő német növekedés is járul. Mindezek alapján a cég - javítva eddigi növekedési előrejelzéseit - az idei évre 1,2 százalékos, jövőre 3,1 százalékos, 2012-re 3,7 reálnövekedést vár a magyar gazdaságban.

A ház londoni elemzői rövid távon markáns javulást várnak az államháztartásban is. Elemzésükben kiemelik, hogy az ESA95-ös elszámolási szabvány megengedi a magánnyugdíjpénztári pillérből az állami rendszerbe visszaáramló vagyon elszámolását költségvetési jövedelemként. Jóllehet a pénztártagok maguk dönthetnek arról, hogy visszatérnek-e az állami rendszerbe, az ösztönzők azonban "olyan agresszív módon lettek kialakítva", hogy a január végi határidőig az "ajánlat" nagyon magas elfogadási arányára lehet számítani.

A Barclays Capital előrejelzése szerint ha a magánnyugdíjpénztári tagok száz százaléka visszatér az állami rendszerbe, a hazai össztermékhez (GDP) mért magyar államháztartási egyenleg jövőre a 3 százalék alatti hiánycél helyett - ESA95-ös szabvánnyal számolva - akár 5 százalék körüli többletet is mutathat.

Az "ilyen könyvelési eljárások" azonban csak elfedik a strukturális - vagyis az átmeneti hatások kiszűrésével számolt - egyenleg komoly romlását, és további intézkedések nélkül a GDP-arányos államháztartási hiány 2012 után ismét 5-6 százalékra emelkedhet. Így újból növekedésnek indulhat az államadósság-ráta is - jósolták a ház londoni szakértői.

A cég szerint ez "kockázatos stratégia", tekintettel a kormány hozzávetőleg 24 milliárd eurónak - a GDP-érték 22 százalékának - megfelelő jövő évi finanszírozási igényére. A kormány mintegy 5,3 milliárd euróval egyenlő értékű forintkötvényt tervez kibocsátani jövőre a hazai piacon, ezt azonban valószínűleg "komplikálttá" teszi éppen a magánnyugdíjpénztárak keresletének hiánya - írták a Barclays Capital londoni elemzői, kiemelve, hogy e pénztárak vagyonuk 50 százalékát fektették kormánykötvényekbe.

A ház szakértői megerősítették azt a már korábban is közzétett előrejelzésüket, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapkamata a mostani 5,50 százalékról még a jövő év első negyedének vége előtt 6,00 százalékra emelkedik, ott azonban megállhat, mivel ha az új monetáris tanácsi tagokat a kormány jelöli, "valószínűtlennek tűnik", hogy ezek az új tagok további kamatemeléseket támogatnának.

A Barclays Capital szakértői szerint a négy új monetáris tanácsi tag kinevezési rendjének tervezett módosítása potenciálisan olyan helyzetet teremthet, amelyben az új tanácstagok egyszerű többséggel felülbírálhatják az MNB elnökét és két helyettesét a kamatdöntő üléseken.

A Barclays Capital elemzői szerint ugyanakkor az MNB által múlt héten végrehajtott kamatemelés válasz volt a költségvetési politika "növekvő kiszámíthatatlanságára", és arra, hogy a kormány "folytatja kísérleteit" a monetáris politika nagyobb befolyásolására.

A magyar államháztartás változatlan strukturális gondjaira hívta fel a figyelmet jövő évre szóló szerdai előrejelzésében a Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési tanácsadó csoport is.

A ház szerint a 2011-es magyar költségvetésben szereplő konszolidációs ütem "ránézésre figyelemreméltónak tűnik"; a cég elemzői jövőre a GDP-érték 2,5 százalékára csökkenő költségvetési hiányt várnak az általuk 4 százalék körülire becsült idei szintről.

A Capital Economics szakértői szerint azonban a kormányzati tervek alapját átmeneti adóemelések képezik, amelyekből végleges adócsökkentéseket kellene finanszírozni. A ház ennek alapján azt jósolja, hogy a magyar strukturális hiány már jövőre 5 százalékra - vagyis a cég által várt átfogó deficit kétszeresére - emelkedik.

A Capital Economics szerint jóllehet sok egyéni adózó jól jár a tervezett személyi jövedelemadó-változtatásokkal, a hazai fogyasztásra gyakorolt felhajtóerőt azonban legalább részben ellensúlyozni fogja számos egyéb tényező. A bankokra kirótt különadó például azt jelenti, hogy a hitelkondíciók egy ideig még várhatóan feszesek maradnak, az egyes kulcsfontosságú szektorokra kivetett profitadók pedig jó eséllyel a beruházásokat is visszafogják.

A magyar gazdaság emellett ki van téve az euróövezetben várt lassulásnak is.

Mindent egybevetve a Capital Economics londoni elemzői azzal számolnak, hogy a magyar gazdaság növekedési üteme "legalább 2013-ig" a 3,5 százalék körüli potenciális ráta alatt marad.

A cég szerint a gazdaságpolitikai döntéshozatali környezet "markáns romlása" miatt rövid távon a forint előtt is "göröngyös" az út, és tekintettel a devizaalapú hitelállomány-tömegre, ez a háztartások pénzügyi egyenlegére is nyomást fog gyakorolni.

A Capital Economics szerint a múlt heti MNB-kamatemelést is elsősorban a kormány költségvetési politikájára, és nem az inflációs nyomás erősödésére adott válaszlépésnek kell tekinteni.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG