Lavíroz az EKB: változatlan a kamat
Az elemzők egyhangúlag a kamatok változatlanságát várták. A kamat immár 10. hónapja nem változik az euróöezetben, miközben az amerikai Fed és a brit Bank of England az utóbbi hónapokban többször is kénytelen volt csökkenteni az irányadó kamatokat.
Márciusban az euróövezetben átlagosan 3,5 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak, mint tavaly márciusban. Az elemzők 3,3 százalékot jósoltak. Februárban 3,3 százalékos, januárban 3,2 százalékos, decemberben 3,1 százalékos volt a tizenkét havi infláció az euróövezetben. A márciusi ütem új rekord volt a közös statisztika 1997. januári bevezetése óta.
Az Európai Központi Bank (EKB) kamatpolitikájának legföljebb 2 százalékos tizenkét havi inflációt kell megcéloznia az euróövezetben, úgyhogy a mostani szintek gyakorlatilag kizárják a kamatcsökkentést, amint az EKB vezetői minden adandó alkalommal meg is mondják.
Sajtóértekezletén az EKB elnöke, Jean-Claude Trichet megerősítette, hogy a bank értékelése szerint középtávon "egyértelmű" a további inflációs nyomás kilátása. Ennek okai között említette az energia és az élelmiszerek elképzelhető további drágulását, a hatósági árak és a közvetett adók vártnál gyorsabb emelését, a termelő vállalatok vártnál nagyobb árérvényesítő képességét különösen a kevéssé versengő piaci szegmensekben, továbbá a vártnál esetleg nagyobb béremelkedést, a nagyfokú kapacitás-kihasználás és a szűkös munkapiaci körülmények közepette.
Mindenkit "felelősségteljes viselkedésre" szólított fel, és szóhasználatával értésre adta, hogy az EKB belátható időn belül nem csökkentheti alapkamatát, annál is kevésbé, mert - mint mondta - "a gazdasági növekedés folytatódik az euróövezetben, habár lassabban, mint tavaly", és "a pénz- és hitelellátás továbbra is erős".
Az infláció valószínűleg tartósan az EKB 2 százalékos küszöbértéke fölött is marad 2007 nagy részében az euróövezetben, az inflációs nyomás jelentősebben csak jövőre enyhülhet.
Más oldalról azonban az euróövezeti növekedés megsínyli a globális lassulást: a Nemzetközi Valutaalap szerdán kiadott tavaszi kitekintése szerint az eurózónára az idén csak 1,4 százalékos, jövőre 1,2 százalékos GDP-növekedést jósolnak az IMF elemzői. Az őszi előrejelzésben még 2,1 százalékot vártak erre az évre. Tavalyra 2,5 százalékot várt az IMF, a tényleges ütem az EU statisztikai hivatala szerint 2,6 százalékos lett a 2006-os 2,8 százalék után, amely hatéves rekord volt.
25 bázispontot vágott a Bank of England
A britek is óvatosak: nem lesz meg a 3 százalék?
Hajthatatlan az EKB: maradt a kamat
Nem nyúlt a kamathoz a Bank of England
MTI