.jpg)
A Londonban kiadott e havi jelentés szerint az alapok portfólióiban tartott forintpiaci befektetésekben a hosszú - vagyis a későbbi forinterősödésre játszó - pozíciók mutatója a decemberben és a novemberben mért plusz 0,7-ről, vagyis enyhe felülsúlyozottsági szintről éppen 0,7 tizeddel, nullára csökkent. Az elemzés szerint a pozícióleépítést mutatta az euró forintárfolyamának megugrása 260 fölé.
A JP Morgan havi felméréseiben arról kérdezi az alapokat, hogy milyen mértékben tartják portfóliójukban felül- vagy alulsúlyozott pozícióban a vizsgált felzárkózó térség deviza- és kamattermék-piaci konstrukcióit. A válaszokat a ház - az alapkezelők tényleges feltörekvő piaci befektetéseivel súlyozva - plusz 10-től (jelentősen felülsúlyozott) mínusz 10-ig (jelentősen alulsúlyozott) terjedő skálán dolgozza fel.
A JP Morgan forintpiaci indexe 2006. decemberben emelkedett hosszú idő óta először a felülsúlyozottságot jelző pozitív tartományba, és tavaly az év jó részében ott is maradt.
Az eddigi mélypont a 2006. júniusi forint-alulsúlyozottsági index - mínusz 2,9 - volt. Ez az eddigi legalacsonyabb mutató Magyarország esetében a JP Morgan hasonló felméréseinek kezdete óta; ezt a ház az akkori felmérésben azzal magyarázta, hogy a piac először csalódással fogadta a kormány az idő tájt ismertetett költségvetési konszolidációs csomagját.
A feltörekvő piaci súlyozottsági pozíciók havi változásáról közölt januári jelentésében a cég azt írta: jóllehet Magyarország továbbra is az egyetlen olyan gazdaság a térségi négyek közül, ahol a JP Morgan csökkenő folyómérleghiányt vár, a csökkenés mértéke azonban jó eséllyel kisebb lesz a ház által jósoltnál. Mindemellett a működőtőke-beáramlás - bár növekedni fog - a ház várakozása szerint a folyó hiánynak kevesebb mint a felét fedezi 2008-ban, áll a londoni elemzésben.
A magyarországi kamatkilátásokról a JP Morgan januári befektetői felmérésében az áll: a cég közgazdászai nem látnak ugyan változásokat a magyar gazdaság alapmutatóiban, az MNB alapállása azonban keményebbé vált, és a jegybank gyakorlatilag felszámolta enyhítésre hajló irányvonalát. A JP Morgan azonban továbbra is 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést jósol 2008-ra Magyarországon, elismerve, hogy ez "galamb" előrejelzés.
Csak illúzió, hogy elvágtuk a köldökzsinórt
Tavaszra jósolták, és akkorra is csak egy felest
."Az MNB elfelejtheti egy időre a kamatvágást"
Még gyorsulhat az infláció a londoni elemzők szerint
MTI