Bár ma mutatkozik némi korrekció a forintpiacon miután tegnap a 245-ös szintig erősödött az euró, változatlanul téma az esetleges sáveltörlés. Annak ellenére, hogy Kovács Álmos, a Pénzügyminisztérium szakállamtitkára ma azt mondta, "jelenleg nincs olyan javaslat a kormány és a jegybank részéről, amely a forint jelenlegi árfolyamsávjának eltörlésére vonatkozik". "Ez az igazi felkérő keringőre" - ezt már a piacon mondják a cáfolat után. A hetek óta tartó felértékelődésnek a szlovák sáveltolás híre adott nagyobb lendületet.
Mondjon oda Ön is! Érveljen a sáv mellett, vagy a sáv ellen! |
Hamecz István még csak egy hógolyót gyúrt...Hallgassa meg!
Ugyanezen a konferencián megszólalt a Nemzetközi Bankárképző Intézet vezérigazgatója is. Király Júlia úgy vélte, hogy a jelenlegi +/- 15 %-os árfolyamrezsim eltörlése mellett számos érv szól. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nincsen elemzői konszenzus azzal kapcsolatban, hogy a mostani 282,38-as sávközéppel szemben hol lehet az egyensúlyi árfolyam. Többen viszont úgy vélik, ez valahol a 250-260os szint környékén lehet, hiszen a kurzus az elmúlt időszakban ebben a sávban ingadozott.
Király Júlia: saját magunkkal szúrunk ki...Hallgassa meg!
Melyikük véleményére kíváncsi hosszabban? Sarkadi Szabó Kornél Akar László Király Júlia Hamecz István |
Akar László: nem lenne jó a túl erős forint...Hallgassa meg!
Csaba László, a Budapesti Corvinus Egyetem és Közép-európai Egyetem tanára szerint csak a klasszikus tankönyvi esetekben állja meg a helyét az az érvelés, amely szerint a fix árfolyamrendszer csökkentené az inflációs célkövető rendszer hatékonyságát, és ezért érdekünk, hogy áttérjünk a lebegetésre. Ez érvényes lehet Nagy-Britanniában, Izlandon vagy Svédországban, ahol egyelőre nincs napirenden az euro beláthatón időn belüli bevezetése. Az euró-övezet felé tartó országoknak azonban a monetáris politikában számolniuk kell egy extra-tényezővel, az ERM-II rendszerrel. Sőt, a viszonylagos stabilitást jelentő fix rendszer megszűnése után az árfolyamváltozás iránya és mértéke sem egyértelmű, a kiszámíthatatlan ingadozás pedig mindenképpen káros lenne a gazdaság egészére. Csaba László szerint így az eltörlés mellett érvelők elsősorban a pénzügyi szektorban érdekeltek.
Csaba László: nekünk mindegy?! Mit üzen a sáveltörlés?...Hallgassa meg!
A sáveltörlés olyan piaci spekulációknak is teret nyithat, amelyek a forint gyengüléséhez vezethetnek hosszabb távon - véli Sarkadi Szabó Kornél. A Cash-Line vezető elemzője szerint is elsősorban külföldi pénzügyi befektetői körök profitálhatnak a forinterősödésből. Egy esetleges 240-es alatti forint-euro kurzus ugyanis kedvező kiszállási lehetőséget biztosítana számukra a long, azaz a forint erősödésére spekuláló pozíciókból. Fundamentális gazdasági tényezők önmagukban nem tennék lehetővé a jelenlegi erős árfolyamot. Ráadásul a jegybanknak sem érdeke a kurzus mesterséges felértékelődése, ugyanis a középtávú, 2007-2008-as inflációs célokat még 250 forint felett tűzte ki. Az erős valuta így csak kis segítséget jelenthetne az infláció letörésére irányuló kormányzati és jegybanki erőfeszítésekben. Sarkadi Szabó Kornélt hallják.
Sarkadi Szabó Kornél: nem mindegy, hogy 230, vagy 260 az euró árfolyama...Hallgassa meg!