Lekapcsolta a villanyt otthon?
A háztartási elektromossággal-elektronikával foglalkozó Düwi vállalat Z-hullám vezérlésű demonstrációs épületmakettje volt az idén a frankfurti Leucht und Gebaude (fény és épület) szakkiállítás egyik szenzációja. A bemutatott épület minden villanykapcsolóját ugyanis egy - a játékautókat, repülőmodelleket irányítókéhoz hasonló méretű, tenyérben tartható -, úgynevezett Z-hullámokkal működő távirányító gombjainak nyomogatásával lehet ki-be kapcsolni. A hangulatlámpa fényét csökkentőtől a garázskaput nyitóéig.
A Z-hullámok az elektromos-elektronikus sugarak nagyfrekvenciás 2,4 gigahertzes tartományába tartoznak. Rokonuk például a röntgensugárzás, amelyet az angolszász világban X-sugár néven ismernek. (A vezeték nélküli kapucsengők és a riasztókészülékek pánik-gombjai is sugárvezéreltek).
Egy jól felszerelt háztartásban manapság több tucatnyi villanykapcsoló használatos. Egy-egy elektromos készülékben pedig ezeken belül is kis kapcsolók egész sora. (Például egy rádióban a hálózati kapcsoló, a hullámokat, a hangerőt és hangszínt, az állomásokat váltó.) Kisebb gond, hogy ezek kapcsolgatásához az épületben ide-oda kell lépegetni, a nagyobb, ha valamelyik bekapcsolva felejtődik. Még jó, ha ettől csak a fogyasztás nő és magasabb lesz a villanyszámla, viszont nagy kárt - akár tragédiát - is okozhat, ha például egy hősugárzó marad bekapcsolva.
A Düwi elemmel működő távvezérlőjéről a különféle háztartási hálózati kapcsolók vezérléséhez szükséges impulzusokat a megfelelő gomb benyomásával lehet indítani.
A távvezérlőből készül 8, 16 és 24 kapcsolót működtető változat is. A kisméretű fogadó-érzékelők aránylag könnyen szerelhetők a már meglévő hálózati kapcsolók mellé. Új épületbe szereléshez pedig már eleve ilyen, a távműködtetésnek engedelmeskedő kapcsolókat ajánlanak és gyártanak.
Pörgeti a villanyórát a konnektorban felejtett mobiltöltő
Jobban jár, ha kihúzza
Olcsóbb lesz a "standby"
MTI