Molnár Lajos a nap folyamán Gyurcsány Ferenctől meghallgatást kért, amelyre miniszteri tisztségéről történő írásbeli lemondásával érkezett - közölte Gál J. Zoltán a szerdai kormányszóvivői sajtótájékoztatón. A Miniszterelnöki Hivatal államtitkára kérdésre válaszolva elmondta: Molnár Lajos személyes indokkal magyarázta lemondását. Gál J. Zoltán cáfolta, hogy bármiféle törés keletkezett volna a kormányfő és az egészségügyi tárca vezetője között.
A miniszterelnök és a kormány továbbra is elkötelezett az egészségügyi reform folytatása mellett, az eddig meghozott intézkedéseket a betegek érdekeit jól szolgáló, minőségi ellátást nyújtani képes, fenntartható és igazságos módon finanszírozott egészségügyi ellátás irányába tett helyes lépéseknek tekinti - áll a Kormányszóvivői Iroda tájékoztatójában.
A reform első szakasza nehéz alkalmazkodási kényszert teremtett a sok éve mozdulatlan egészségügyi rendszernek - értékelték. A Kormányszóvivői Iroda véleménye szerint a reform első szakasza, az elkerülhetetlen vitákkal és konfliktusokkal együtt is, sikeres. Ebben Molnár Lajosnak elévülhetetlen érdemei vannak - teszik hozzá.
A miniszterelnök megköszönte és elismerését fejezte ki azért a munkáért, amelyet Molnár Lajos a magyar egészségügy megújítása érdekében végzett. |
Az Egészségügyi Minisztérium élére a koalíciós megállapodás szerint az SZDSZ jogosult minisztert jelölni. Az új miniszter hivatalba lépéséig a tárcát helyettesítési jogkörében április 6-ától Horváth Ágnes államtitkár irányítja.
Megbukott a kormány egészségügyi politikája - így értékelte Molnár Lajos szakminiszter lemondását Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője. Az ellenzéki politikus szerint törvényszerű volt Molnár Lajos bukása, ami - tette hozzá - valójában a kormányzati politika válságát jelzi. A miniszter lemondásával a közigazgatási reform után már a második nagy ívű vállalkozása bukik meg a Gyurcsány-kormánynak - fogalmazott Navracsics Tibor.
Ha Molnár Lajos egészségügyi miniszter hamarabb lemondott volna, akkor többet segített volna az egészségügyön - jelentette ki Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese szerdán az MTI-nek. Az MDF az egészségügyi tárca vezetőjét "egy olyan gyáva hajóskapitánynak" tekinti, "aki először bekormányozza a hajót a viharba, majd az óceán közepén mentőcsónakba ugrik, és hátrahagyja a süllyedő hajót a legénységével" - mondta Hock Zoltán. Mint fogalmazott, "ezzel a gyáva lépéssel az SZDSZ és a kormány is bebizonyította, hogy nem képes levezényelni a több sebből vérző egészségügy átalakítását".
A KDNP szóvivője, Halász Zsuzsa Molnár Lajos távozásával kapcsolatban az MTI-nek azt mondta, "mindenki számára nyilvánvalóvá vált, hogy az üzleti érdekeket szem előtt tartó folyamat, amelyet Molnár Lajos úgymond reformként az egészségügyben elindított, egyértelműen betegellenes, de mondhatnám az is, hogy emberellenes". Hozzátette: hogy idáig jutottak a dolgok az egészségügyben, nemcsak Molnár Lajos bűne, hanem a kormányé és személy szerint Gyurcsány Ferencé, aki "hagyta idáig fajulni a folyamatokat". Mint a szóvivő elmondta, a távozással azért van csak "némileg" megnyugodva a KDNP, mert az egészségügyi miniszteri posztra a jelölés joga ismét az SZDSZ-é, "a csak a saját üzleti érdekeit szem előtt tartó kormánypárté, amely mániákusan ragaszkodik a magánbiztosítók térnyeréséhez".
Az SZDSZ elnöke közölte azt is, hogy estére rendkívüli ügyvivő testületi ülést hívott össze, és a szükséges egyeztetéseket követően megteszik javaslatukat az új miniszter személyére. |
Gőzerővel ellenőriz az APEH, a számokon is látszik
A szcientológia áll a kórházbezárások mögött?
Nem áprilisi tréfa!Zsebünket érintő változtatások
A kórházak fele aláírt; többen csak záradékkal
Kevesebb kórházi ágyért több pénz jár?