Léphet, aki akar
A második ütem célja hasonló az elsőhöz, vagyis az, hogy az alacsony iskolai végzettségű, illetve szakképzetlen felnőttek jussanak hozzá a szakképesítéshez szükséges alapfokú végzettséghez, valamint az elhelyezkedést elősegítő szakmához. A képzésért nem kell fizetni, sőt még a minimálbért jelentő ösztöndíjjal is segítik a képzésben résztvevőket. Ezt a támogatást a legfeljebb alapfokú végzettségűek minden 150 órányi tanfolyami idő után vehetik igénybe. Az alapfokúnál magasabb végzettségűek sikeres vizsga esetén egyszer kapják meg a juttatást. A képzések időtartama 150 és 1000 óra között változik.
A képzési lehetőségekről a helyi munkaügyi kirendeltségeken, képző intézményekben lehet informálódni.
Általában olyan személyeket vonnak be a képzésbe, akiket a hagyományos képzési programok nem, vagy csak korlátozottan érnek el. A program nagyobb motivációt, ösztönzést adhat, helyben kínálja a képzést, jobban igazodik az időbeosztási igényekhez. A programot az Európai Unió és a költségvetés közösen finanszírozza.
Elavult szakmával rendelkezők képzése is támogatható, felsőfokú végzettségűek képzését a program nem támogatja. Alapelv, hogy a keret legalább 60 százalékát a legfeljebb alapfokú végzettségű személyek képzésére kell fordítani, illetve legalább 70 százalékot a szakképesítéssel nem rendelkezők képzésére. Csak a többi pénzből vonhatók be azok, akik elavult szakmával rendelkeznek.
A Lépj egyet előre program 2006 februárjában indított és az idén záruló első szakaszában több mint 15 ezer személy juthat szakképesítéshez. A program nagy népszerűségnek örvend, mert kis adminisztrációval lehet bekapcsolódni a képzésbe. A kezdeti 3,9 milliárd forintos keretösszeget először 4,2 milliárd forintra, majd 4,8 milliárd forintra sikerült kiegészíteni. Az eredetileg tervezett 11 ezer személy helyett így jóval többen kapcsolódhattak be a képzésbe.
Hét év, négy csomag, 100 milliárd
Megint több ezren léphetnek előre
Az iskola hiánya miatt alacsony az időskorúak foglalkoztatása?
MTI