A hedge fund egy olyan befektetési alap típus, melynek befektetési politikája, működésének keretei, illetve befektetői köre nincsen szabályozva, ebből következően bármilyen eszközt vásárolhat és eladhat, bármilyen társaságban részesedést szerezhet, illetve bármilyen befektetési stratégiát folytathat. Magyarra leggyakrabban fedezeti alapként fordítják - olvasható a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének szeptemberi hírlevelében.
A hedge fund-ok által kezelt vagyontömeg az elmúlt években rekord mértékben nőtt, jóval meghaladva a szabályozott befektetési alapok ugyanezen időszak alatt elért eszköznövekedését. Az alternatív befektetési lehetőségek folyamatos fejlődésének eredményeként a hedge fund piacon is megjelentek a hozzá köthető szofisztikáltabb befektetési formák, mint a hedge fund-ok alapja (Fund of hedge funds-FoHFs) és az ún. hedge fund indexek, mely utóbbiak olyan mérőszámok, amelyek az alapjukat képező hedge fund-ok teljesítményének változását hivatottak leírni.
A hedge fundnak nincs jogi terminológiája Magyarországon. Nincs olyan jogszabály mely meghatározná alapításának formáját, működési és tevékenységi kereteit. A hedge fundok tevékenysége nem azonosítható a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvényben szabályozott kockázati tőkealapok tevékenységével sem.
A magyar közvélekedésben egyre inkább megfigyelhető, hogy befektetési stratégia szempontjából az abszolút hozamú alapok és a hedge fund-ok között párhuzamot vonnak. Az abszolút hozamú alap természetesen működési kereteit tekintve nem azonos egy hedge funddal, mivel az előbbi inkább egy befektetési stratégiát takar, melyet a hedge fund-ok előszeretettel alkalmaznak. Az abszolút hozamú alapok, mint ahogy elnevezésükből is kitűnik, alapvetően pozitív hozamra törekszenek, bármilyen piaci körülmények között is. Az abszolút hozamú alapok az ún. hossz piac (fellendülő piac, ahol az árfolyamok és a forgalom emelkedő tendenciát mutatnak) idején enyhén alulteljesíthetik a részvényalapokat, az ún. bessz piac (gyengülő piac, ahol az árfolyamok és a forgalom csökkenő tendenciát mutatnak) idején azonban általában pozitív hozamaikkal megelőzik a piaci indexeket és az egyéb alapok negatívba forduló hozamait.
Befektetési politika és befektethető eszközök
A hedge fundok teljesítményét a globális tőkepiaci hangulat befolyásolja ugyan, de alapvetően a hedge fund kezelője által választott befektetési stratégia határozza meg. Az elhúzódó subprime válságban több hedge fund csődjéről is beszámolt a média hivatkozva a tőkeáttétel biztosította kitettségekre és a portfólióban tartott elértéktelenedett értékpapírosított csomagokra. A hedge fundok támogatói azonban azokat az előnyöket emelik ki, mely szerint ezek az alapok befektetési portfoliójuk széles diverzifikációjával gyakorlatilag csökkenteni tudják a tradicionális eszközosztályok hozamaival való korrelációt. Ezek a nézetek azt az álláspontot képviselik, hogy a globalizáció hatására a részvény és hitelpiacok kockázatai összefüggnek egymással, ezért nehéz megfelelően megosztott és stabil portfoliót kialakítani a hagyományos eszközallokációs stratégiákkal.
Hogyan kerülhet kapcsolatba a lakossági befektető a hedge fundokkal Magyarországon?
A Magyarországon tevékenykedő biztosítók portfóliójában esetenként megtalálhatók hedge fundokhoz közvetetten kötődő befektetések is, például unit-linked (befektetési egységhez kötött életbiztosítás) termékek esetében. A jelenlegi magyar piacon nem jellemző, hogy a nyugdíjpénztárak hedge fundokba fektessenek, azonban a szabadon választható portfólió teljes körű bevezetésével várhatóan egyre több nyugdíjpénztár él majd a lehetőséggel. A hitelintézeteknek is adott a hedge fundokba történő befektetés lehetősége, a Magyarországon működő univerzális bankok esetében mégis viszonylag ritkán fordul elő ilyen a bankok saját portfóliójában.
A magyar lakossági kisbefektetők is kapcsolatba kerülhetnek a tradicionális hedge fundokkal saját befektetési döntéseik következtében. Az angol kifejezés azt jelenti, hogy a magánbefektetők a velük szerződésben álló befektetési vállalkozáson, bankjuk privát banking szolgáltatásán, vagy online brókercégeken keresztül gyakorlatilag bármilyen típusú instrumentumba befektethetnek. Egyre gyakrabban a hedge fundok vagy FoHFs-ok honlapjukon keresztül is vonzzák a kisbefektetőket.
A hedge fundokkal tehát közvetve és közvetlenül is kapcsolatba kerülhet a befektető. Ezeknél a befektetéseknél kiemelten fontos, hogy alaposan, részletesen, mindenre kiterjedően tájékozódjon a termékről és a kapcsolódó kockázatokról.
Fontos szem előtt tartani, hogy a hedge fundok esetében - a Magyarországon már ismert befektetési szolgáltatásokhoz képest - a magasabb hozamok elérésének lehetőségével együtt jár a magasabb kockázat is - olvasható a PSZÁF hírleveleében.
Megkötnék a bankok kezét Európában
Augusztusban a "relatív siker" volt a nyerő
PSZÁF: ne féljen a magyar bankoktól!
"Még robbanhat egyet a globális pénzpiac"