Talán az eddigi legnagyobb veszélyt jelenti az amazonasi esőerdőre a térségben engedélyezett 180 kőolajfeltárás, fenyegetve a világ legnagyobb fennmaradt tropikus esőerdejének állat- és növényvilágát mintegy 688 ezer négyzetkilométernyi területen - állapították meg amerikai kutatók. Az érintett térség Brazílián, Perun, Bolívián, Kolumbián és az Ecuadoron keresztül húzódik.
A Duke Egyetem kutatói a Save America´s Forests és a Land is Life amerikai természetvédő szervezetek szakembereivel közösen készítették tanulmányukat, amelyet a Public Library of Science tudományos honlapon tettek közzé. A szakemberek szerint ezek az olajkitermelő térségek azokon a területeken terülnek el, ahol az esőerdő leginkább érintetlen részei vannak, hatalmas, változatos állatvilággal. Különösen a kétéltűek miatt aggódnak, mivel ezek az élőlények világszerte a leginkább veszélyeztetett állatfajták.
Úgy vélik, a perui esőerdőben a legrosszabb a helyzet, ahol 64 térségben engedélyezték az olaj- és gázkitermelést, ez a terület lefedi az ország esőerdőjének 72 százalékát.
A brazil kormány a közelmúltban adott 25 olajfeltárási engedélyt az Amazonas nyugati, távoli területein, ahol a szakemberek szerint eddig fel nem fedezett bennszülöttek is élnek. Ezzel megsértik az indiánok jogait, mivel a természeti erőforrások kiaknázása a bennszülöttek engedélye nélkül nem lehetséges - mutatnak rá a kutatók.
Az amazonasi esőerdő 4,1 millió négyzetkilométernyi területen, Dél-Amerika 40 százalékán terül el. Az erdő 20 százalékát már letarolták.
Vízilóként élt az őselefánt
Egyedül az őserdőben - háromévesen, tizenkét napig
A Föld sorsa a következő 40 éven múlik
MTI