Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint az MNB a hétfői kamattartó döntéshez hasonlóan az idei további monetáris tanácsi üléseken sem fogja emelni alapkamatát, de jó eséllyel a kamatcsökkentést sem sieti el.
Az előzetes piaci és elemzői várakozásoknak megfelelően, hétfői ülésén nem változtatott a jegybanki alapkamat 8,5 százalékos szintjén a Magyar Nemzeti Bank pénzügypolitikai testülete.
Christian Keller, a Barclays Capital befektetési bankcsoport londoni felzárkózó piaci stratégiai részlegének közgazdásza a döntés után az MTI-nek úgy fogalmazott: olyan tetőzésről van szó, ahonnan "nincs gyors csökkenés". Keller szerint ugyanis egyelőre az infláció jelentősebb lassulása sem várható, azzal együtt sem, hogy a drágulási ütem is valószínűleg már tetőzött, és hamarosan kedvező bázishatások lépnek be például az élelmiszer-komponensben. A Barclays Capital elemzője ebben a helyzetben leghamarabb 2009 első negyedének végén tartja valószínűnek az első MNB-kamatcsökkentést.
Hasonló előrejelzést adtak hétfőn a Dresdner Kleinwort befektetési csoport londoni elemzői. A ház saját számítási módszere szerint a forintárfolyam-változások inflációs átszűrődési rátája Szlovákia után Magyarországon a legmagasabb a térségben, és mivel a forint az elmúlt három hónapban csaknem 10 százalékot erősödött az euróval szemben, e felértékelődés - ha tartós marad - enyhíteni fogja az MNB által a középtávú inflációs nyomással kapcsolatban táplált aggodalmakat.
Másrészről azonban a béremelkedés üteme változatlanul jelentősen meghaladja a termelékenység növekedését, ami középtávú inflációs kockázatot jelent. Emellett a befektetői hangulat is megszenvedheti, ha "a kormányra nehezedő populista nyomás miatt" romlik a költségvetési teljesítmény, vagy a hatóságok mégis az inflációs cél felülvizsgálatáról döntenek (amit a londoni Dresdner-elemzők valószínűtlennek minősítettek).
Mindent egybevetve a Dresdner Kleinwort azt jósolja, hogy hosszabb ideig a jelenlegi szinten marad a jegybanki kamat. A ház szerint ezt az előrejelzést a múlt havi monetáris tanácsi ülés jegyzőkönyve is megerősíteni látszik.
A cég londoni elemzői "érdekesnek" nevezték, hogy a múltkori ülésen a testület megosztottnak látszott az olajár-kiugrást spekulatív tényezőnek látók, és így kivárást szorgalmazók, valamint azok között, akiket aggaszt az olajár azonnali átszűrődésének lehetősége az inflációba és az inflációs várakozásokba.
Elegük van a befektetőknek a magyar valóságból
Növekedés: Londonban semmi jóra nem számítanak
Fidesz: osztogatásra készül a kormány
A forint küldheti padlóra az inflációt
Fejben már Vegasban vagyunk
MTI