1p
Londoni elemzők szerint a magyar államháztartás helyzete olyan mértékben javult, hogy abból "természetes" módon következik az adóskockázati osztályzatok javításának lehetősége
Londoni elemzők szerint a magyar államháztartás helyzete olyan mértékben javult, hogy abból "természetes" módon következik az adóskockázati osztályzatok javításának lehetősége.

Magyarország államháztartási és külső fizetési helyzete olyan mértékben javult, hogy abból most már "természetes" módon következik a magyar adóskockázati osztályzatok javításának valószínűsége - áll az egyik vezető londoni befektetési csoport hétfői elemzésében, amely szerint a magyar költségvetési pálya sokkal egészségesebb a lengyelországi folyamatoknál.

A Bank of America- Merrill Lynch (BoA-ML) bankcsoport londoni befektetési részlege átfogó összehasonlító elemzést állított össze a magyar és a lengyel költségvetési helyzetről. A ház számításai szerint a magyar államháztartás strukturális elsődleges egyenlege az idén a hazai össztermék (GDP) 5,3 százalékának megfelelő többletet mutat majd, az így számolt lengyel államháztartási mérleg ugyanakkor várhatóan 4,5 százalékos hiánnyal zárja az évet.

Az elemzés szerint Magyarország az elmúlt négy évben a GDP-érték hozzávetőleg 10 százalékának megfelelő, hatalmas pro-ciklikus költségvetési szigorítást hajtott végre, ebből GDP-arányosan 4,5 százaléknyit tavaly. Ez az egyik legnagyobb költségvetési kiigazítás a széles értelemben vett feltörekvő piaci térség eddigi történetében - írták a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői.

Mindez jelentősen hozzájárult a magyar gazdaság tavalyi mély recessziójához. Lengyelország ugyanakkor az egyetlen olyan nagyobb európai gazdaság, amelynek sikerült elkerülnie a visszaesést, a lengyel gazdaság komoly problémája viszont a költségvetési helyzet romlása; a lengyel strukturális államháztartási hiány a legmagasabbak között van a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-csoporton belül - áll a BoA-ML hétfői londoni elemzésében.

Az összehasonlító tanulmány szerint a két gazdaság élesen széttartó pénzügyi folyamatait mutatja az is, hogy míg a lengyel állami szektor bruttó hiteligénye az idén várhatóan 19,2 százalékkal megugrik éves összehasonlításban, Magyarországé  valószínűleg 3 százalékkal csökken.

Magyarország külső fizetési pozíciója is a legnagyobb mértékben javult a közép-kelet-európai térségben, és ennek eredményeként a magyar gazdaságban az idén "pozitív finanszírozási rés" várható. Így Magyarországnak nem lesz szüksége további részletek lehívására a Nemzetközi Valutaalap (IMF) hitelkeretéből - áll az elemzésben.

A Bank of America-Merrill Lynch citybeli szakértői azt is valószínűsítik, hogy az erőteljes magyar költségvetési pozíció révén Magyarország 2011-2012-re teljesíteni tudja az összes nominális euróövezeti konvergencia-előírást, és 2014-ben beléphet a valutaunióba. Az, hogy él-e ezzel a lehetőséggel, végső soron idén meghozandó politikai döntés függvénye lesz, ugyanis a 2014-es eurócsatlakozáshoz 2011 első negyedéig be kell lépni az ERM-2 árfolyamrendszerbe - írták a bank szakértői. Az euróövezeti csatlakozási kérelem elbírálása előtt legalább két évet kötelezően el kell tölteniük a tagjelölteknek az ERM-2-ben.

Mennybe megy, aki elhozza nekünk az eurót
A BoA-ML erről a kérdésről a múlt héten már kiadott egy külön elemzést, amelyben megállapította: "erős politikai ráció" is szól a gyors magyar eurócsatlakozás mellett, mivel ez a legerőteljesebb olyan gazdaságpolitikai cél, amely garantálhatja a következő - minden valószínűség szerint a Fidesz vezette - kormány újjáválasztását. Az eurócsatlakozás magyarországi lakossági támogatottsága ugyanis jelenleg magasabb, mint bármelyik magyar politikai párté, így az a kormány, amelyik beviszi Magyarországot az euróövezetbe, népszerűsége egyértelmű növekedésére számíthat - állt a Bank of America-Merrill Lynch minapi londoni elemzésében. Ha a következő kormánynak eltökélt szándéka lesz az euróövezeti csatlakozás, az 2014 januárjáig megvalósítható, és ezzel az akkori kormány támogatottsága éppen az abban az évben esedékes választások előtt erősödhet - írták a BoA-ML londoni elemzői.

A Bank of America-Merrill Lynch hétfőn kiadott újabb elemzése szerint a cég szakértői olyan erőteljesnek tartják a Magyarország költségvetési és külső fizetési pozícióját, hogy az országot "természetes jelöltnek" tekintik az adósi  felminősítésre a hitelminősítők által, amint a fellendülés érzékelhetőbbé válik, és "tisztázódnak" a politikai-gazdaságpolitikai kilátások.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor´s, Moody´s Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody´s még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot.

Magyarország adóskockázati osztályzatának kilátását a Standard & Poor´s már tavaly negatívról stabilra javította vissza, a költségvetési konszolidációs erőfeszítések eredményeivel indokolva a lépést. A másik két cégnél egyelőre negatív kilátás érvényes a magyar besorolásokra.

A kormány javított a GDP-prognózison


Befagyasztja a tartalékokat a kormány

A Fidesz nem megy szembe az IMF-el

A népszerű intézkedések csak az adósságot növelik
Hiánycél: éles vita az IMF és a kormány között
Az IMF megint Budapesten vizsgálódik
Magukkal rántanak a görögök? 

 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG