1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A felét keresi a brit átlagbérnek a 2004-es EU-bővítés után Nagy-Britanniába érkezett kelet-európai munkavállalók zöme
A felét keresi a brit átlagbérnek a 2004-es EU-bővítés után Nagy-Britanniába érkezett kelet-európai munkavállalók zöme, valószínűleg alaposan leszorítva a brit jegybanki kamatszintet, és jó eséllyel több tízezer fiatal brit munkavállaló helyét is elfoglalják a munkapiacon, de a brit gazdaságnak égető szüksége van rájuk - áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég átfogó elemzésében.

Az Ernst and Young könyvvizsgáló cég ITEM Club nevű gazdasági előrejelző részlegének kimutatása szerint 2004 májusa és 2007 júniusa között 683 ezer kelet-európai EU-állampolgár jegyeztette be nagy-britanniai munkavállalását a brit belügyminisztériumnál.

A nyolc új uniós tagállamból érkezettek aránya a teljes brit munkaerő-állományban meredeken, a 2002-es 0,13 százalékról tavalyig 0,9 százalékra emelkedett, ami azt is jelenti, hogy a külföldön született munkavállalók arányának 2002-2006 között megfigyelt emelkedéséből hozzávetőleg egyharmadnyi a kelet-európaiakra jutott, áll az ITEM Club elemzésében.

A ház ugyanakkor kimutatta azt is, hogy a nyolc keleti tagállamból érkezettek átlagos heti bére 243 font (64 ezer forint), ami a 61 százaléka a brit országos átlagnak; ezen belül a kelet-európaiak 80 százaléka óránként 6 fontnál (2100 forintnál) kevesebbet keres, ami a brit alkalmazotti átlagbér mindössze 50 százaléka körül van.

Ennek hatása van a brit munkapiacra belépni szándékozó hazai fiatal munkavállalói körre. Az ITEM Club kimutatása szerint 2004 eleje óta "meglepetésszerűen" 100 ezerrel nőtt a 18-24 év közötti britek körében az állástalanok száma. Tekintve a kelet-európai bevándorlók kor- és képzettségi profilját, valószínű, hogy a hazai fiatal munkavállalók álláslehetőségeket veszítenek el az első munkahelyek piacán - áll a londoni gazdaságelemző cég jelentésében.

Az ITEM Club szerint az olcsó keleti munkaerő révén az éves béremelkedés országos átlagban 0,4 százalékponttal alacsonyabb, mint egyébként lenne, és ennek közvetlen hatása lehet a pénzügypolitikára is: a cég úgy számol, hogy a Bank of England alapkamata - 5,50 százalék - jelenleg akár 1,5 százalékponttal is elmaradhat attól a szinttől, amelyen e bérkiáramlás-visszafogó hatás nélkül lenne.

A ház összegzése szerint a brit munkapiacra 1997 óta érkezett összesen 1,5 millió külföldi dolgozó nélkül a brit gazdaság alacsonyabb GDP-növekedést ért volna el, magasabb infláció és kamatszint mellett.

Ez a jövőre nézve is igaz: ha a bevándorlás az elmúlt két év ütemében - vagyis a kelet-európaiak által alaposan gyorsított sebességgel - növekszik a következő tíz évben, a brit gazdaság éves átlagban 3 százalékos GDP-növekedésre számíthat inflációs veszély nélkül; ha teljesen megszűnne a külföldi munkaerő bevándorlása, ugyanezen időtávon az inflációs kockázat nélküli éves átlagos növekedés csak 2,2 százalék lenne, áll az elemzésben.

Nem az ITEM Club az első nagy londoni ház, amely azt mutatja ki, hogy a kelet-európai bevándorlás összességében kedvező hatást gyakorol a brit gazdaságra. Az egyik legnagyobb független londoni gazdaságelemző központ, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) az EU-bővítés gazdasági utóhatásairól nemrégiben közölt elemzésében azt írta: csak a lengyel bevándorlás mindössze két év alatt "Liverpool városáéval egyező pótlólagos vásárlóerővel bővítette" a keresletet a brit gazdaságban, úgy, hogy közben a bérinflációt alacsonyan tartotta.

Nagy-Britannia volt a legnagyobb olyan régi EU-tagállam, amely a 2004-es bővítés után átmeneti korlátozás nélkül megnyitotta munkapiacát az akkor uniós taggá vált nyolc kelet-európai ország előtt. Az évi 5-13 ezer keleti betelepülővel számoló előzetes brit kormányzati becslés azonban igen óvatosnak bizonyult: a hivatalos adatok szerint is mintegy 600 ezer lengyel és több tízezer más kelet-európai munkavállaló érkezett Nagy-Britanniába a nyitás óta. A magyar munkavállalók aránya mindazonáltal a legalacsonyabbak között van a nyolc új EU-tagállamból érkezők között.

Az unión is kifog a római romakálvária
Milyen szakembereket keresnek a franciák?
EU-bevándorlás: jön a kék kártya

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG