London is tudja, amit mi: nehéz menteni a devizahiteleseket
Érthető a szándék a magyarországi devizaalapú hiteltömeg kezelésére, ám a problémára nem kínálkozik könnyű megoldás - vélekedtek londoni felzárkózó piaci elemzők csütörtöki helyzetértékelésükben.
A Capial Economics, a City egyik legnagyobb pénzügyi-befektetési tanácsadó cége csütörtöki elemzésében kiemelte, hogy 2005 és 2008 között Magyarországon "hatalmas robbanásként" duzzadt fel a devizaalapú hitelállomány, és 2009 elejére a folyósított teljes hitelérték kétharmada volt devizaalapú; ez a GDP-érték valamivel több mint 40 százalékának felelt meg.
A térségben nemcsak Magyarországon halmozódtak fel a devizahitelek az elmúlt évtizedben, ám a magyarországi folyamat egyedi volt abban az értelemben, hogy a háztartások által felvett hitelek óriási hányada - csaknem 90 százaléka - svájci frank-alapú volt, miközben máshol inkább az euró dominált.
A Capital Economics londoni elemzői szerint a nagy devizahitel-teher nem csupán árfolyamkockázatokat jelent, de "visszás" pénzügypolitikai intézkedéseket is kikényszerített. Miközben ugyanis a térség más jegybankjai enyhítették kamatpolitikájukat a pénzügyi válság hatására, az MNB a problémák kicsúcsosodása idején 3,00 százalékpontos emelést hajtott végre a forint védelmére.
MTI