A legnagyobb európai hitelminősítő szerint az új román kormány megalakulása önmagában nem ok azonnali negatív minősítési lépésre a "BBB" szintű (gyenge befektetői) román szuverén adóskockázati osztályzattal kapcsolatban. A Fitch ugyanakkor az új kormány tevékenységéből ítéli majd meg, hogy ennek a kabinetnek milyen hatása lesz az ország szuverén hitelképességére.
A cég különös figyelemmel fogja kísérni az intézményi reformokat, és azt, hogy a kormány miként kezeli a román gazdaságban már jelentkező túlhevülési jeleket, köztük a folyómérleg-hiányt, amely tavaly elérte a GDP-érték 10,3 százalékát - áll a Fitch londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint az, hogy a Nemzeti Liberális Párt és Romániai Magyar Demokrata Szövetség alkotta koalíció külső segítségre szorul, valamint az, hogy Monica Macovei személyében "a reformok egyik kulcsfigurája" távozott az igazságügyi tárcától, arra utal, hogy az új kormány esetleg nem fog erőteljesen fellépni a korrupció ellen, vagy nem törekszik gyors haladásra az igazságügyi és intézményi reformokban, amelyek pedig szükségesek a gazdaság versenyképességének javításához és az EU-finanszírozások felhajtásához.
A Fitch szerint ebben a helyzetben megnőtt az előrehozott választások, valamint az azt megelőző költségvetési elcsúszás kockázata. |
Az éves infláció ugyan a kormányzati célsáv alsó széle alá csökkent februárban, kamatcsökkentésre késztetve a román jegybankot, az inflációcsökkenést is azonban részben a valuta erősödése, azt pedig az erőteljes tőkebeáramlás hajtotta, ennek egy része azonban gyorsan megfordulhat, áll a Fitch Ratings szerdai londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint a költségvetési politika lazulása és a valuta erősödése nem segíti a folyómérleget, amelynek idei GDP-arányos hiányát a Fitch már 12 százalék fölé jósolja. Mindazonáltal a továbbra is erőteljes export azt jelzi, hogy a versenyképesség még nem indult eróziónak.
A szerkezeti reformok terén történő visszalépés és az esetleges komoly mértékű költségvetési elcsúszás azonban már negatív irányú nyomást gyakorolna a román adósosztályzatra - áll a Fitch elemzésében. |
A Fitch akkori indoklása szerint a tartósan erős román gazdasági növekedés folyamatosan szűkíti az EU-hoz mért életszínvonalbeli különbséget, és a külföldi működőtőke-beáramlás figyelemreméltó gyorsulása segíti a román gazdaság fejlődését és sokoldalúvá válását.
Kisebbségből, kisebbséggel: román kormánypróba
Kamatot csökkentett a román jegybank
MTI