1p
A gazdaságpolitikai megszorításokkal egy ideig még együtt lehet élni, de a bizonytalansággal csak nagyon nehezen - vélekedtek a szakemberek egy keddi konferencián
A gazdaságpolitikai megszorításokkal egy ideig még együtt lehet élni, de a bizonytalansággal csak nagyon nehezen, pedig a 2010 utáni időszakra a bizonytalanság a jellemző - vélekedtek a szakemberek a GKI Gazdaságkutató Zrt. Gazdaságpolitikai dilemmák címmel megszervezett keddi üzleti konferenciáján. A következő 20 évben megtízszereződne az a vagyon, ami a magánnyugdíjpénztárakban van - ez a "nagy álom" már nem fog megvalósulni

Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke emlékeztetett arra: a magyar bankrendszer az elmúlt évek alatt bebizonyította, hogy tőkeerős, megfelelő tartalékokkal rendelkezik. A 2008-tól 2010-ig tartó időszakot sikerült úgy kigazdálkodnia, hogy semmilyen komolyabb támogatásra nem volt szüksége, s ezt csak nagyon kevés európai ország mondhatja el - hangsúlyozta.     

Kifejtette: 2009-ben, amikor egész Európában nagyon komoly tőke- és finanszírozási problémák voltak, a bankrendszer tulajdonosai biztosították a magyarországi bankoknak a szükséges tőkét. Ennek következtében 2008-2009-ben a magyar bankrendszer hitelezési aktivitása gyakorlatilag szinten maradt, sőt egy kicsit még növekedett is.

A bankadó azonban a lehető legrosszabb időszakban érkezett a szektorba, ugyanis beláthatatlan következményei vannak rövidtávon is, de inkább középtávon a magyar gazdaságra. A válság a bankrendszer portfólióját minden szinten sújtotta, a 90 napon túl nem teljesítő hitelek arányát jelző NPL-ráta 2010-ben vállalati szinten meghaladja a 10 százalékot, de lakossági szinten is 10-10,5 százalékos nagyságrendűek az NPL mutatók. Ez azt mutatja, hogy a gazdaság késéssel reagált a válság hatásaira.     

Ilyen helyzetben a bankok céltartalékot képeztek, ez 2010-ben minden bizonnyal el fogja érni a 2009-es 480-500 milliárd forintot.  A bankok - egy-két kivételtől eltekintve -  bankadó nélkül is jó, ha „pozitív nulla” eredményt tudnak elérni Magyarországon ilyen tartalékképzés mellett, a bankadó hatására azonban ez negatív lesz, ami rongálja a bankok tőkéjét. Ennek pótlására tőkebevonás vagy eszközcsökkentés lehetséges, a jelenlegi helyzetben utóbbi a valószínűbb. Fentiek következménye, hogy a kihelyezett vállalati hitelek gyakorlatilag szinten maradnak, a lakossági kölcsönök pedig jelentősen csökkennek, a sokszor „nem piackonform” jogi szabályozás miatt is - mondta Erdei Tamás.

Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom elnök-vezérigazgatója arra hívta fel a figyelmet, hogy a magyarországi távközlés sikeres szektor, minél jobban fejlődik a távközlés, annál gyorsabban erősödik a gazdaság. Az elmúlt húsz évben Magyarországon világszínvonalú távközlési rendszer épült ki, de a bizalom nagyon fontos a gazdasági rendszerben.       

Elmondta: ha a magyarországi megszorító intézkedések csak három évig lesznek érvényben, azt túl lehet élni. Azt azonban egyelőre senki nem tudja, hogy folytatódik-e a különadó rendszer és ez nagy bizonytalanságot jelent a további stratégiai döntések meghozatala szempontjából. Az elmúlt húsz évben  a szolgáltatók hosszú távra előre tudtak számolni, a befektetési, beruházási összegek szempontjából is, most  ez nem így van - mondta.     

A külvilág nagyon jól látja, hogy 2012 után hiányt jelenthet a költségvetésben a különadó megszüntetése, így akár folytatódhat is az, de ha folytatódik, a jövedelmezőség a szektorban tovább csökken. Ebben az esetben a szektor sokkal kevesebbet tud majd befektetni és ez nem elhatározás kérdése lesz - tette hozzá Christopher Mattheisen.

A magánnyugdíjpénztáraknak ma 3 millió 90 ezer tagjuk van és 3.047 milliárd forintot kezelnek, a kormányzat azt szeretné, ha a tagokból minél többen lépnének vissza az állami rendszerbe, mert úgy lehetne minél közelebb jutni a nyugdíjpénztáraknál megtalálható összeghez  - mondta a konferencián Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára. Felhívta a figyelmet arra, hogy a pénztári tagok kétharmada, 2 millió 42 ezer fő önkéntesen lépett be a rendszerbe.     

A magánnyugdíjpénztári megtakarítások 2004-ben még csak a 4,21 százalékát, 2008-ban 7 százalékát, jelenleg pedig 10,01 százalékát jelentik a GDP-nek. A különböző portfóliókat elemezve az átlagos magán-nyugdíjpénztári vagyon körülbelül 986 ezer forint. A magánnyugdíjpénztáraknál havi 10 ezer forintos átlagos befizetés mellett az első időkben még nincs jelentős megtakarítás, 35 év után azonban már 5 százalékos hozamnál is 11 millió forint feletti a megtakarítás lehetősége, 8 százalékos hozam esetén pedig a megtakarítás akár a 35 millió forintot is elérheti – mondta a főtitkár.     

Juhász Istvánné szerint amennyiben nem változna a magánnyugdíjpénztári tagok száma, a következő 20 évben megtízszereződne az a vagyon, ami a pénztárakban van, ez a hozamtól függ, továbbá attól, hogy a pénztárak elérkeztek abba a fejlődési szakaszba, amikortól már exponenciálisan nőne a vagyon. Ez a „nagy álom” azonban már nem fog megvalósulni – tette hozzá a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára.     

Kifejtette: a magánnyugdíjpénztáraknál a várakozások szerint 13 milliárd forint bevétel származik 2010-ben, a kiadások pedig előreláthatóan 17,6 milliárd forintot tesznek ki, kiindulva a szeptember végéig megvalósult 14 milliárd forintból. A különbözet a tartalékokból még fedezhető. Azonban 2012-ben, a jogszabályban tervezett működési költség csökkenés miatt még a költségek felét sem tenné ki változatlan taglétszám mellett az elszámolható költség. Az erre fordítható összeg ugyanis – a tagdíjbevételek 0,9 százaléka, a korábbi jogszabály szerinti 4,5 százalék után – 3,5 milliárd forint lenne, a jogszabályalkotók célja tehát a magánnyugdíjpénztárak ellehetetlenítése – vélekedett Juhász Istvánné, aki szerint ennek ellenére lesznek pénztárak 2012-ben is, s 2 százalékos költséglimit életben is tarthatná a szektort.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG