A magyar szuverén kötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) díja a mai napon 421 pontig emelkedett a Privátbankár.hu által megkérdezett elemző szerint.
Magyarország CDS-árazása március óta fokozatosan emelkedett, egy hónappal ezelőtt viszont még így is csak 280 ponton állt a jegyzés. A nyár folyamán az európai adósságválság elmélyülésével, valamin az amerikai adósságplafon körüli huzavona miatt a növekedés felgyorsult, augusztus elejére már féléves csúcson volt Magyarország csődkockázati árazása. Ez utóbbi emelkedésbe ugyanakkor belföldi fejlemények is közrejátszhattak.
Leginkább június elejétől indult el a magyar CDS-árazásban egy emelkedő trend, az elmúlt pár napban viszont az növekedés durván megugrott - mondta el kérdésünkre Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője. Ugyanakkor a régióban is emelkedtek az árak jelentősen, ha nem ilyen mértékben, bár ők alacsonyabb szintről is indultak. Így a magyar CDS-emelkedés nem is biztos, hogy olyan kiugróan magas - magyarázta Réczey.
A globális piacokon mindenhol kerülik a kockázatokat, és leginkább az adósságproblémákkal küzdő országokat, így nem meglepetés, hogy a "befektetők megtalálták" a magyar eszközöket is, hiszen mind a régióban, mind globálisan nézve elég magas eladósodottsági szinttel rendelkezünk még mindig - mondja az elemző.
A háztartások eladósodottsága is gond
Nemcsak az államadósság a probléma esetünkben, hanem a háztartások devizakitettsége is, ezért is érintenek minket fokozottan ezek a negatív piaci mozgások - mondta el kérdésünkre válaszolva a Buda-Cash elemzője.
A CDS-piac ezeket a magyar kockázatokat árazta be az utóbbi napokban, illetve a mutató a globális piacon tapasztalt növekvő kockázatkerülést is hűen tükrözi (akárcsak a frank árfolyam, vagy az aranyár).
A figyelem középpontjában továbbra is Európa van, jelenleg Olaszország adóssága a "főszereplő". Az olasz államadósság a GDP arányában közel 120%, vagyis lényegesen rosszabb, mint a magyar szint.
Olaszország adóssága hagyományosan magas volt eddig is, ugyanakkor Réczey Zoltán kérdésünkre kiemelte, hogy az olaszok belső államadóssága nagyon magas, vagyis kifelé kevésbé sérülékenyek.
Az elemző szerint "Magyarország időben lépett a jó irányba a Széll Kálmán Tervvel és ez a fajta pozitív hozzáállás most kifizetődő, mert nem annyira szállt ránk a piac". Ettől függetlenül igaz, hogy hazánk sérülékeny, államadóssága így is magas, és ez meglátszik a CDS-felárakban. Sőt, Réczey szerint Magyarország magas svájci frank-kitettsége lehet az oka annak is, hogy a magyar csődkockázati árazás emelkedése elszakadt a régióétól.
Privátbankár - Zsiborás Gergő