A mezőgazdasági termelői árak januári 39,6 százalékkal növekedése várhatóan hatással lesz az élelmiszerek árának emelkedésére is, ez utóbbi pedig kézzel fogható inflációs nyomást jelent majd - vélekedett Barta György, a CIB Bank vezető elemzője az MTI megkeresésére kommentálva a Központi Statisztikai Hivatal által csütörtökön közzétett adatait.
Az elemző jelezte: az élelmiszerek áremelkedése attól függ majd, hogy a gazdálkodók a termelői árak növekedését milyen mértékben tudják majd érvényesíteni a feldolgozóknál. Így a termelői árak növekedése nem jelenik majd meg egy az egyben az élelmiszerek árában.
Ám ez utóbbiak ára várhatóan tovább nő majd a beszerzési költségek emelkedése miatt, ami inflációs nyomásban jelenik majd meg. Barta György megjegyezte: az élelmiszerek globális drágulásával ugyancsak számolni kell, mint inflációs tényezővel.
Gelencsér Zsigmond, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője szerint a piaci folyamatokban általában érezhető a mezőgazdasági termelői árak hatása az élelmiszerek árnövekedésére, ugyanis ez a piaci szegmens és az üzemanyagárak emelkedése befolyásolja most az infláció alakulását. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a maginflációban mindez még nem, vagy csak enyhe mértékben érezhető.
A Buda-Cash elemzője emlékeztetett: a jelenlegi bérdinamika is határt szab az élelmiszerárak növekedésének, mivel a kereslet általában nem emelkedő tendenciájú.
MTI