Ez utóbbiak közé tartozik a 4cast nevű gazdaságelemző és előrejelző cég, amely közölte: "erős esélyét" látja annak, hogy a Monetáris Tanács hétfőn 0,75 százalékponttal csökkenti jelenleg 7,00 százalékos alapkamatát, vagyis "egy lépéssel továbbmegy a sziklaszilárd, fél százalékpontos csökkentést valószínűsítő piaci konszenzusnál".
A 4cast szakértői felidézik, hogy már a múlt havi kamatdöntés során is négyen szavaztak a fél százalékpontnál nagyobb csökkentésre - volt egy 1 százalékpontos csökkentési javaslat is -, és öt tanácsi tag voksolt a fél százalékpontos mínuszra. A 4cast szerint a mérleg azonban ezúttal átbillenhet, mivel a legújabb inflációs adatok a "galambok" számára szolgáltatnak "új és erőteljes érveket".
2011-ig is csak lanyha kilábalással számolhatunk
A ház szerint középtávon "rendkívül nyomott" inflációra van kilátás Magyarországon, és a fő kérdés már az, hogy az emelkedő nyersanyagárak megakadályozhatják-e a defláció kialakulását 2010 második felétől, vagy az inflációs számok mínuszba fordulnak-e, ahogy az idei áfa-emelés hatása végleg elenyészik. A magyarországi defláció kockázatára más nagy londoni házak is felhívják a figyelmet.
A BNP Paribas szakértői azt valószínűsítették, hogy a teljes kosárra számolt éves infláció mélypontja 2010 végén vagy 2011 elején 1 százalékhoz közel, sőt jó eséllyel e szint alatt lesz.. A cég felzárkózó piaci elemzői szerint a maginfláció 2010 végén vagy 2011 elején a negatív tartományba süllyed - vagyis az alapinfláció szintjén defláció várható Magyarországon -, tekintettel a várttól már most is elmaradó inflációs számokra, a forint árfolyamának erősödésére, valamint a gazdasági teljesítmény meredek visszaesésére, amelyet valószínűleg 2010-2011-ben is csak lanyha kilábalás követ.
A jegybank tart egy tavaszi szünetet
A BNP Paribas elemzői ebben a helyzetben az idén még két - novemberben és decemberben egyenként fél-fél százalékpontos - jegybanki kamatcsökkentést, és így 6,00 százalékos idei év végi MNB-kamatszintet várnak. Hozzátették: a Magyar Nemzeti Bank 2010 elején még folytathatja a monetáris enyhítést, majd márciustól jó eséllyel szünetet tart, tekintettel a választásokra "és a valószínű kormányváltásra".
A Goldman Sachs befektetési csoport londoni elemző és előrejelző részlegének szakértői is azt jósolták, hogy a lassuló infláció és a forint ereje valószínűleg ismét nagyobb mértékű kamatcsökkentés felvetésére ösztönzik "a galambtábort" a Monetáris Tanácsban. E cég azonban azzal számol, hogy a többség óvatos marad, bár "érdemes lesz figyelni a (kamatdöntés utáni) közleményt, valamint az ülés (december 7-én kikerülő) jegyzőkönyvét a jövőbeni kamatpályára vonatkozó esetleges utalások miatt".
Pozitív hangulat, de hol a fellendülés?
Ön mennyit költ az idén karácsonyi ajándékokra? Szavazzon! |
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlegének új, módosított prognózisa szerint az MNB már 2010 első negyedére 6 százalék alá csökkenti irányadó kamatát. A cég korábban 6 százalékos jövő évi MNB-kamatmélypontot valószínűsített.
A JP Morgan szerint mindazonáltal "semmi olyasmi" nem volt az októberi inflációs adatokban, ami megakadályozná az MNB-t a fél százalékpontos kamatcsökkentésben még ebben a hónapban, és ha a kockázati környezet továbbra is "barátságos" a forinthoz, az MNB-alapkamat már 2010 első negyedének végéig 5,50 százalékra csökkenhet tovább.
A ház azt jósolja, hogy - mivel az infláció jelenleg mintegy fél százalékponttal a legutóbbi előrejelzésben szereplő ütem alatt jár - az MNB új Inflációs Jelentése valószínűleg lefelé fogja módosítani az inflációra adott prognózist.
A Barclays Capital befektetési csoport előrejelzése szerint is fél százalékpontos kamatcsökkentés várható hétfőn, de ez a ház 5 százalékig süllyedő MNB-kamatszintet vár 2010 második negyedében.
Idén még kétszer is megvágják az alapkamatot
Mélyebbre zuhanunk, de aztán irány felfelé
Kamatvágásra szavaznak az elemzők
A Valutaalapnak nem tetszik a Fidesz hiánycélja
MTI, Privátbankár