1p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A költségvetési hiány felülvizsgálatáról is tárgyal a magyar kormánnyal az IMF, a feltételeket többek között azért is enyhíthetik, hogy jusson fedezet a gazdaság élénkítésére
A költségvetési hiány felülvizsgálatáról is tárgyal a magyar kormánnyal a Nemzetközi Valutaalap (IMF) Budapesten tartózkodó küldöttsége - erősítette meg a szervezet elnöke pénteken Bécsben egy sajtótájékoztatón az MTI kérdésére az információt.

A Világgazdaság című napilap szerdai számában a delegáció környezetéből származó értesülésre hivatkozva azt írta: az IMF-fel folytatott megbeszélések eredményeként a jelenlegi 2,9 százalékról 3,9 százalékosra emelkedhet a 2009-re tervezett államháztartási deficit, a GDP csökkenésének mértéke hat százalék felett lehet.

"Ilyen nagyságrendű" módosítás került szóba - mondta Strauss-Kahn az MTI kérdésére. Megváltozott a globális gazdasági helyzet azóta, hogy összeállították a hitelszerződési programot, ezért arra kérték a magyar kormányt, hogy a világgazdaság vártnál nagyobb lassulása fényében vizsgálja felül a programot és hogy magasabb hiánycéllal számoljon.

A konferencián Strauss-Khan felszólalásában elmondta: az IMF és az Európai Unió segítségnyújtásának eredményeként stabilizálódott a helyzet Közép-Európában. "Egyes országoknak azonban több forrásra lehet szükségük" - mondta. Ennek egyik oka a világgazdasági helyzet változása. Magyarországgal például hat hónappal ezelőtt állapodott meg az IMF - idézte fel. "Úgy igazságos, hogy az új helyzet alapján újragondoljuk a programot és az adatokat" - fogalmazott. A másik ok, hogy vannak olyan országok, ahol a költségvetési szigor nem tenné lehetővé az ösztönzőket, ezért biztosítani kell azokat számukra - mondta.

Strauss-Kahn értékelése szerint a válság tanulsága, hogy a pénzügyi rendszabályok, valamint a befektetők és a betétesek védelmének még szorosabb összehangolására van szükség. A különböző pénzügyi felügyeleti szerveknek jobban meg kell osztaniuk egymással információikat.


"Nehéz jósolni, de a nehezén már túl vagyunk"

Nemcsak a hiánycélból enged majd az IMF?
Újra az IMF-re lesz szükségünk: idő és pénz kell?
Valószínűleg túl van már a mélyponton a válság, de nehéz biztos előrejelzést adni - jelentette ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elnöke a bécsi sajtótájékoztatóján. Sok múlik azon, hogyan sikerül helyreállítani az egyensúlyt a bankszektorban - mondta Dominique Strauss-Kahn.

Az IMF vezetője a világpiaci konjunktúra beindulását 2010 első felére várja, azzal együtt, hogy a fordulat jelei már 2009 utolsó hónapjaiban érezhetők lesznek. Minden ösztönző program hatástalan, amíg a banki mérlegek egyensúlyba nem kerülnek - mondta. A hatékony válságkezelés másik előfeltételeként említette, hogy a kereskedelmi bankoknak fel kell ismerniük: nem járhatnak külön utakon. Ausztria sikeresnek tekinthető ezen a téren - tette hozzá.

Az IMF-elnök az Osztrák nemzeti Bank szervezésében megrendezett, a világgazdasági válság tanulságaival foglalkozó konferenciára érkezett Bécsbe. Természetes, hogy a feltörekvő gazdaságok, köztük a közép-kelet-európaiak kockázatot jelentenek - mondta Strauss-Kahn. "Ezek a kockázatok azonban kezelhetők, és kezelni is fogjuk őket".

Ewald Nowotny, az Osztrák Nemzeti Bank (ÖNB) igazgatója hangsúlyozta, hogy nem szabad egységesen kezelni a közép-kelet-európai térséget. Elmondta: az Ausztriával szomszédos országok - Magyarországot kivételként említette - gazdasága "nagyon stabilnak" tekinthető. Nowotny cáfolta a sajtóban megjelent híreket, hogy az Európai Központi Bank (EKB) vezetőségén belül nézetkülönbségek lennének a követendő kamatpolitikát illetően.

Király: kamatlábbal a valutaválság ellen!
Bokros: a dollár még betegebbé tehet
Bajnai: egy év alatt nem lehet rendet tenni
Oszkó nyugtat: nem lesz több megszorítás 
Az IMF szeretni fogja Bajnai csomagját
6%-os visszesés mellett is 3% lesz a hiány?

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG