1p
Magyarország versenyképessége az utóbbi 5 évben drasztikusan romlott, ezen felül régiós összehasonlításban sem állunk fényesen
Az utóbbi időben kulcsfontosságú fogalommá vált a versenyképesség, egyre több politikus hivatkozik arra, hogy a különböző döntések hátterében a gazdaság versenyképességének növelése a cél. Magyarország versenyképessége az utóbbi 5 évben drasztikusan romlott, ezen felül régiós összehasonlításban sem állunk fényesen.

Versenyképességi top 10

  1. Hong Kong
  2. USA
  3. Szingapúr
  4. Svédország
  5. Svájc
  6. Taiwan
  7. Kanada
  8.  Katar
  9. Ausztrália
  10. Németország
A versenyképesség, mint gyűjtőfogalom meghatározása is nehézségekbe ütközik, mert nem határozható meg pontosan az, hogy a versenyképesség miből, milyen tényezőkből fakad. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a versengésre való hajlamot, a versenyben szerzett pozíciót mutatja, amelyet a piaci részesedéssel, a sikerességgel lehet mérni. A versenyképességet mikroszinten is megfigyelhetjük, vállalatok, ágazatok régiók között. Makrogazdasági versenyképesség alatt a nemzetgazdaságok közötti versenyt értjük, amely a piaci versenyben való pozíciószerzést és helytállóképességet jelenti.  

A Nemzetközi Marketingkutató Intézet (IMD) a nemzeti és egyes regionális gazdaságok versenyképességét elemzi és rangsorolja minden évben,  vizsgálatában 59 ország és 9 régió szerepel. Az eredmények több száz ismérv alapján alakulnak ki, amelyeket 4 fő versenyképességi kategóriába gyűjtenek. A négy fő versenyképességi kategória:

  • a gazdasági teljesítmény, 
  • a kormányzati hatékonyság, 
  • az üzleti szektor hatékonysága, 
  •  a fizikai, technológiai, intézményi és humán infrastruktúra.

Nagy hátraarc

A négy fő kategóriában elért eredmény átlagaként adódik az egész gazdaságra jellemző versenyképességi helyezés a vizsgált országok között. Magyarország 2011-ben a vizsgált 59 ország közül a 47 helyen áll, míg 2007-ben a 35. helyen végzett. Az elmúlt öt év alatt Magyarország versenyképessége folyamatosan romlott, míg végül a sereghajtók közé kerültünk. A rangsorban mögöttünk áll Szlovákia és Oroszország, az utolsó 59. helyen Venezuela végzett.


Forrás: IMD

Az index négy komponensét megvizsgálva Magyarország 2007 óta minden területen rontott a helyzetén. Az utóbbi öt év alatt nem, hogy javítani nem tudtunk az ország versenyképességén, de még a helyünket sem tudtuk megtartani.

Régiós összehasonlításban a kormányzati szektor és az üzleti hatékonyságában mi teljesítünk a legrosszabbul, és nincs egyetlen olyan fő kategória sem, ahol vezetők lennénk a régión belül. A gazdaság egészét magában foglaló versenyképességi mutató szerint Szlovákiát és Romániát előzzük meg.


Forrás: IMD/Privátbankár

Magyarország a legjobb eredményt az infrastruktúra területén érte el, ott a 35. helyen állunk. Regionális összehasonlításban ez csak közepesnek mondható, a régióból Csehország és Lengyelország is megelőz minket. Az infrastruktúrához kapcsolódóan az alapvető infrastruktúrát, a technológiai, a tudományos infrastruktúrát, az egészséget és a környezetet, valamint az oktatást vizsgálták. Oktatás témakörben megfigyelték az idegennyelv ismeretet is, amelyből az utolsó előttiek vagyunk a vizsgált európai országok között, míg az 1000 emberre jutó internetfelhasználók számában a középmezőnyben végeztünk. Kifejezetten jó eredményt értünk el ugyanakkor az utak és vasútvonalak számát illetően.


Forrás: IMD

Az országok gazdasági teljesítményét vizsgáló csoportban a 44. helyen állunk. Itt elsősorban a főbb makrogazdasági adatokat vizsgálják meg, de szerepelnek benne a háztartások és a kormányzat kiadásai is. A nemzetközi kereskedelem estén az export, import alakulását, a folyó fizetési egyenleget és a kereskedelmi egyenleget veszik figyelembe. A GDP éves adatai alapján nem látható kifejezetten nagy különbség a régió és a magyar adatok között, azonban, ha a reál GDP növekedési ütemét is figyelembe vesszük, akkor Magyarország jócskán elmarad a fejlettségi szintben hozzánk közel álló országoktól.


Forrás:IMD

Tragikus kép: KKV hatékonyság

Kevésbé kedvező a helyzet az üzleti szektor hatékonyságát illetően, ahol 2011-ben az 50. helyen állunk a versenyképességi ranglétrán. Az index egészét tekintve ebben a kategóriában a régión belül mi teljesítünk a legrosszabbul. Kifejezetten kedvezőtlen képet fest a kis- és középvállalkozások hatékonyságáról a tanulmány, ugyanis ebben a kategóriában az utolsó előtti helyen állunk, miközben Szlovákia a 16. helyen áll. A ledolgozott munkaórák tekintetében az európai összehasonlításban a 6. helyen állunk, megelőzve a nyugat-európai országokat, a vállalatok társadalmi felelősségvállalása azonban régiós összehasonlításban is igen alacsony, ebben a kategóriában Oroszországhoz és Ukrajnához állunk közel.


Forrás: IMD

Magyarország a kormányzati hatékonyság területen teljesít a legrosszabbul, az elemzésben szereplő 59 ország közül az 52. helyet sikerült az idei évben elérni. Itt 5 csoportot vizsgáltak meg a tanulmányban: 

  • a közpénzügyeket,
  • fiskális politika hatékonyságát,
  • intézményi keretrendszert,
  • üzleti életet befolyásoló törvényeket
  • és a társadalmi szerkezetet.

A közpénzügyekhez sorolják a kormányzat kiadásait, az államháztartás egyenlegét, a kamatkiadásokat. Fiskális politikán belül az adóbevételeket, a fogyasztási adóból származó bevételeket, a nyereségadót vizsgálják. A központi kormányzati kiadásokat tekintve a középmezőnyben teljesítünk az európai országok között. Azonban az is jól látható, hogy a fejlettségi szintben hozzánk közel álló országok, mint például Szlovákia, Lengyelország, Csehország központi kormányzati kiadásai jóval alulmúlják a magyar kiadásokat. A GDP arányos személyi jövedelemadót illetően Magyarország a lista középmezőnyében van, azonban az összes régiós országban jóval kisebb adóteher nehezedik a munkavállalókra. Míg nálunk a személyi jövedelemadóból származó bevételek a GDP 7,4 százalékát teszik ki, addig ez az arány Szlovákiában mindössze 2,58 százalékot, Csehországban 3,71 százalékot tett ki.

Egyik legnagyobb gyengeségünk a munkanélküliség

Az elemzés végezetül a magyar gazdaság erősségeire és gyengeségeire is felhívja a figyelmet. A gazdasági teljesítményt illetően erősségként a hazai befektetések nagyságát jelölik meg, míg gyengeségként a nagyarányú munkanélküliségre és az alacsony reál GDP növekedési ütemére hívják fel a figyelmet. A kormányzati hatékonyság egyik legnagyobb gyengeségének a személyi jövedelemadó GDP-hez mért kifejezetten nagy arányát, valamint az öregedő társadalom problémáját tartják.  Üzleti hatékonyság erősségeként emelik ki a nagyarányú női munkavállalók számát a foglalkoztatottakon belül, legnagyobb gyengeségként említik meg azonban az emberek hozzáállását a kihívásokhoz.

Privátbankár - Nagy Zsófia

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG