1p
Tovább javul a globális feltörekvő térségbe tartozó szuverén adósok adóskockázata, áll a Standard & Poor"s elemzésében. A cég ötször annyi feltörekvő gazdaságot minősített fel
Tovább javul a globális feltörekvő térségbe tartozó szuverén adósok adóskockázata, áll a Standard & Poor"s szerdán, Londonban kiadott átfogó elemzésében, amely szerint a cég az elmúlt egy évben ötször annyi feltörekvő gazdaságot minősített fel, mint ahánynak rontotta az adóskockázati besorolását. Ez utóbbiak között volt Magyarország, de az elemzés szerint a hitelminősítő most már a magyar konvergencia-program teljesítésére számít "legalább a következő két évben", bár a 2010-es választások előtt lát kockázatokat.

Az S&P 25 oldalas térségi értékelése szerint a február 28-ával zárult tizenkét hónapban a hitelminősítő tíz feltörekvő térségi szuverén adós osztályzatát javította, és kettőét rontotta. A két visszaminősített adósbesorolás Ecuadoré és Magyarországé volt; a tavalyi naptári évben Magyarország volt az egyetlen visszaminősített feltörekvő piaci adós.

A Standard & Poor"s tavaly júniusban, már a költségvetési egyensúlyi program ismertetése után rontotta az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a már csak közepes befektetői, spekulatív elemeket is tartalmazó "BBB plusz"-ra a szuverén magyar devizaadós-kockázati osztályzatot, azzal az indokkal, hogy a cég szerint a közfinanszírozás állapotában akkor megismert romlás nagyobb mértékű, mint amennyit a csomag javíthat rajta. A hitelminősítő ráadásul a rontott osztályzaton is fennhagyta a további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást.

Ezt azonban karácsony előtt visszajavította stabilra, vagyis levette a magyar szuverén adósosztályzat további leminősítését a napirendről, azzal az indokkal, hogy a kiigazítási program időközben megismert részletei, valamint a "figyelemreméltó" konszolidációs menetrend végrehajtása iránt mutatott kormányzati elkötelezettség alapján jó eséllyel "legalább a következő két évben" teljesülnek a költségvetési célok.

A Standard & Poor"s azonban a Londonban kiadott előrejelzés szerint "az elégséges mértékű és fenntartható előzetes deficitcsökkentéshez szükséges idő miatt" továbbra sem várja Magyarország euróövezeti csatlakozását 2014 előtt.
Ezt a szerdai feltörekvő piaci S&P-elemzés Magyarországgal foglalkozó fejezete is megerősíti. Ebben a hitelminősítő azt jósolja, hogy a magyar kormánynak sikerül 2008-ra a konvergencia-programban szereplő 4,3 százalékos GDP-arányos szintre visszaszorítania az (ESA szabvánnyal számolt) államháztartási hiányt a S&P által 9,8 százalékosra becsült tavalyi szintről. A GDP-arányos államadósság jövőre 71 százalékon tetőzik, és onnan csökkenésnek indul, áll a szerdai prognózisban.

Az államháztartási deficitcsökkentés ugyanakkor hozzá fog járulni a folyómérleg-hiány mérsékléséhez is; az S&P 2009-re 4,0 százalékos GDP-arányos folyó deficittel számol az általa 7,1 százaléka becsült tavalyi szint után, azzal a megjegyzéssel, hogy a nem adósságteremtő tőkebeáramlások a hiány több mint felét finanszírozni fogják. A hitelminősítő szerdai előrejelzése szerint az idén várhatóan 6,8 százalékos átlagos infláció 2009-ben 3,4 százalékra csökken.

Az elemzés szerint a magyar szuverén besorolásra érvényes stabil kilátás az S&P azon várakozását tükrözi, hogy a kormány sikeresen stabilizálja a közfinanszírozási helyzetet, és 2008-tól kezdődően megállítja a közadósság GDP-hez mért növekedését.

A Standard & Poor"s szerint ugyanakkor a jelenlegi költségvetési konszolidációs tervtől való eltérés "újbóli és erőteljes" lefelé irányuló nyomást gyakorolna a magyar adósosztályzatra. Az elemzés szerint az S&P e forgatókönyv megvalósulását jelenleg kevéssé tartja valószínűnek, de "ez a valószínűség növekedhet a 2010-es választások közeledtével".

A szerdán kiadott feltörekvő piaci elemzés általános értékelő részében az áll, hogy a hitelminősítő listáján szereplő feltörekvő térségi szuverén adósok kétötöde van befektetői szintű kategóriában, ami egy évtizede a legmagasabb arány.

A februárral zárult egy évben a Standard & Poor"s a nála besorolással szereplő feltörekvő szuverén adósok 26 százalékát felminősítette. Jóllehet a 2005-ös naptári évben ez az arány 32 százalék, 2004-ben még 42 százalék volt, az elmúlt egy évi felminősítési ráta is még meghaladta azonban az 1994 óta számolt 23 százalékos átlagot, áll az elemzésben. Az S&P szerint az elmúlt egy év volt az ötödik egymás után, amelyben a felminősített feltörekvő piaci szuverén adósok száma meghaladta a visszaminősítettekét.

S&P: öt év alatt 1200 milliárd eurós adósságtöbblet Európában
A fejlett térségeké a jövő a befektetési piacon?
Magyarország számára nincs visszaút

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG