1p
Londoni elemzői vélemények szerint valószínűleg a Fitch Ratings sem süllyeszti Magyarországot a befektetésre már nem ajánlott, "bóvli" adóskategóriába, amikor várhatóan a közeljövőben végez a magyar besorolás felülvizsgálatával. Ehhez a cégnek egyébként egyszerre két lépéssel kellene rontania besorolásunkat, ahogy azt a közelmúltban a Moody´s Investors Service is tette
Londoni elemzői vélemények szerint valószínűleg a Fitch Ratings sem süllyeszti Magyarországot a befektetésre már nem ajánlott, "bóvli" adóskategóriába, amikor várhatóan a közeljövőben végez a magyar besorolás felülvizsgálatával.

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) londoni globális feltörekvő térségi kutatási részlegének vezetője a felzárkózó európai gazdaságokról összeállított hétvégi helyzetértékelésében azt írta: fennáll az a kockázat, hogy a Fitch a Moody´s Investors Service minapi példáját követve szintén egyszerre két fokozattal minősíti vissza Magyarország adósbesorolását. Csakhogy a Fitch Ratings esetében ez azt jelentené, hogy ennél a hitelminősítőnél Magyarország elvesztené befektetésre ajánlott osztályzatát, mivel a Fitch hosszú futamidejű magyar besorolása most "BBB" - egy fokozattal alacsonyabb annál, ahonnan a Moody´s rontotta a magyar besorolást -, és két fokozatú leminősítéssel az adósosztályzat "BB plusz"-ra süllyedne, egy fokkal a befektetési alapszint - "BBB mínusz" - alá.

Az RBS vezető londoni elemzője azonban arra számít, hogy a Fitch egyelőre óvatosan jár el, és egy fokozatú leminősítést jelent be, "BBB mínusz"-ra módosítva a magyar osztályzatot, időt adva, hogy a kormány "hitelesebb reformprogrammal álljon elő", amikor februárban előterjeszti strukturális átalakítási terveit.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor´s, Moody´s Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban tartja nyilván, ám a Moody´s hétfői leminősítése nyomán közülük immár kettő a befektetésre ajánlott alapsáv alsó szélére sorolja a magyar adósságot. A Moody´s új, "Baa3" szintű magyar adósosztályzata - amelyre ez a cég a korábbi, "Baa1"-es szintről rontotta a magyar besorolást, a köztes "Baa2" kihagyásával - ugyanis megfelel az S&P "BBB mínusz" osztályzatának, és mindkét besorolás a közepes "BBB/Baa" befektetői kategória leggyengébb szintje. Ráadásul a két cég további leminősítést valószínűsítő negatív kilátást tart érvényben a magyar osztályzatokra.

A Fitch ennél egy fokozattal magasabb, "BBB" - a Moody´s módszertanában "Baa2"-nek megfelelő - besorolással listázza a magyar államadósságot, de szintén negatív kilátással, és a londoni elemzői közösségben egyöntetű az a várakozás, hogy még az év vége előtt ez a cég is bejelenti Magyarország visszaminősítését. A Fitch Ratings ugyanis már tavaly március óta negatív kilátást tart érvényben a magyar besorolásra, és a negatív kilátások "feloldásának" futamideje a nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban általában 12-18 hónap.

Az RBS-hez hasonlóan ugyanakkor más nagy londoni házak is azt jósolják, hogy a hitelminősítők a közeljövőben nem sorolják vissza Magyarországot a "bóvli" kategóriába.

A Goldman Sachs (GS) pénzügyi szolgáltató csoport londoni felzárkózó piaci elemzői a Moody´s-leminősítés bejelentése után adott kommentárjukban azt mondták, hogy "komoly lépés" valamely adós visszaminősítése a befektetési szint alatti kategóriába. A GS szakértőinek várakozása is az, hogy a hitelminősítők - mielőtt Magyarország esetében ilyesmire szánnák el magukat - megvárják azokat a strukturális és takarékossági lépéseket, amelyeknek előterjesztését a kormány a jövő év elején tervezi, és előbb még értékelik is ezeknek, valamint a kormány által korábban bejelentett intézkedéseknek a költségvetési és növekedési hatásait is.

Az RBC Capital Markets globális befektetési társaság nem sokkal korábbi londoni helyzetértékelésében azt a véleményét fejtette ki, hogy "nehéz lenne igazolni" Magyarország átsorolását a befektetésre nem ajánlott adóskategóriába, mivel a magyar költségvetési helyzet "gyakorlatilag az összes többi EU-tagállaménál jobb". A cég londoni felzárkózó piaci elemzői szerint Magyarország a belátható jövőben "megengedheti magának" törlesztési kötelezettségei teljesítését, és nem okoz számára sok nehézséget a befektetői tőke bevonása sem, úgyhogy a magyar közadásság lefokozása "képtelenül durva (intézkedés) lenne".

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG