Magyarországon már érezhető a klímaváltozás
Közölte, hogy az éghajlatváltozás elsődleges hatásai már most megfigyelhetők, amelyek a szélsőséges időjárási események gyakoriságának növelésében nyilvánulnak meg. Persányi Miklós utalt a hőséghullámokra, rekord-árvizekre, a belvizekre és az augusztus 20-i viharra.
Persányi Miklós szerint az ország fő klímapolitikai feladata nemcsak az éghajlatváltozást előidéző, üvegházhatású gáz-kibocsátás csökkentése és a szén-dioxidot elnyelő erdők telepítése, hanem fel kell készülni a klímaváltozás éghajlati és gazdasági-társadalmi hatásaira is.
Megjegyezte: az EU 2012-ig azt vállalta, hogy az 1990 körüli szinthez képest 8 százalékkal csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ennek teljesítése évente a GDP 0,5-2 százalékával megegyező mértékű ráfordítást tesz szükségessé uniós becslés szerint. Persányi Miklós ugyanakkor hangsúlyozta: ezzel a csökkentéssel a klímaváltozás nem fékezhető meg. A kibocsátásokat 2020-ig 15-30 százalékkal, 2050-ig pedig 50 százalékkal kell visszafogni, amelynek eredményeként tudósok szerint 2100-ig elviselhető mértéken belül tartható a melegedés üteme.
Döbbenetes ütemben olvad a sarki jég - ilyet még nem láttak