Április lehet az utolsó hónap, amikor a Monetáris Tanács változatlanul 8 százalékon tartja az alapkamatot, de 19 elemző közül három már arra számít, hogy hétfőn kamatot csökkent a jegybank. Az áprilisi felmérésben 16 elemzőből már csak kettő akadt, aki szerint a kamatvágás átcsúszik a második félévre, a többiek májusra, vagy május körüli időpontra várják a kamatenyhítést.
A konszenzus a korábbinál nagyobb, összesen 1,25 százalékpontnyi kamatcsökkentést valószínűsít az év végéig (márciusban ez még csak egy százalékpont volt). |
A kamatoptimizmus erősödését más tényezők hajtották, mint akár csak egy hónapja. A múlt hónapban jelentős szerepet játszott az elemzői és pénzpiaci kommentárokban a forint erősödése, amit részben az a spekuláció hajtott, hogy az MNB és a kormány a forint lebegtetési sávjának megszüntetéséről dönthet. A kommentárokban a sávspekulációra való utalások azóta megfogyatkoztak, bár a felmérésben az erre a kérdésre választ adó kilenc elemző közül öt nem zárta ki, hogy a forint a jövőben áttérhet a szabad lebegésre.
Legfrissebb devizaárfolyamok |
Az elemzők szerint a márciusi 9,0 százalékkal az infláció elérte csúcspontját, áprilisra 8,8, decemberre 5,0 százalékos 12 havi árindex várható. Az idei átlagos inflációra 0,2 százalékponttal 7,3 százalékra emelkedett a konszenzus, a jövő évre azonban változatlanul már csak 3,7-3,8 százalékot várnak az elemzők, 2009-es előrejelzésüket pedig egytized százalékponttal csökkentették, 3,0 százalékra, ami az MNB és a kormány középtávú árstabilitási céljának felel meg.
Forint-torna: miértek, vesztesek és nyertesek
Nem hétfőre várják a kamatcsökkentést elemzők
Gyurcsány szerint Simor nyitott kapukat dönget
Borotvaélen táncol a magyar gazdaság
Kamatemeléssel kezdődhet az európai nyár (hanganyag)
MTI