Február 12-én újabb bevallási csúcs jön, az adóhivatal abban reménykedik, hogy az adatok befogadása legalább annyira zökkenőmentes lesz, mint januárban volt.
A múlt évi több mint 50 ezerrel szemben az idén már 700-800 ezer cégnek, magánvállalkozónak kell havonta, elektronikusan benyújtania adó-, járulék és egyéb bevallását, mégpedig első ízben február 12-éig. Ez azonban nem jelenti az adatszolgáltatással érintett munkavállalói kör hasonló arányú növekedését, tekintve, hogy a már tavaly májustól havi elektronikus bevallásra kötelezett cégek (a havi, illetve negyedévenkénti bevallásra kötelezettek, a tízezer legnagyobb adózó és a kiemelt adózók) lefedik a munkavállalók háromnegyedét.
Így kikerültek ebből a körből a kiegészítő tevékenységet folytató (nyugdíjas) egyéni vállalkozók, amennyiben nem munkáltatók, illetve kifizetők. Nincs ilyen kötelezettségük a társadalmi szervezeteknek (egyesületeknek, alapítványoknak) sem, ha nincs alkalmazottjuk, és magánszemélynek nem teljesítenek kifizetéseket. Nem kötelezettek erre az úgynevezett adószámos magánszemélyek (például a kizárólag ingatlan bérbeadással foglalkozók) sem. |
Szintén az idei évtől érvényes új szabály, hogy a munkáltatónak nem minősülő kifizetőknek csak abban a hónapban kell havi adó- és járulékbevallást benyújtaniuk, amikor ténylegesen kifizetésük van. Hasonló szabály vonatkozik a heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkező egyéni és társas vállalkozókra, s a foglalkoztatónak nem minősülő biztosított mezőgazdasági őstermelők sem kötelezettek az elektronikus adó- és járulékbevallás beadására, ha a tárgyévet megelőző évben nem volt bevételük. Az adózóknak korábban akkor is bevallást kellett benyújtaniuk, ha nem keletkezett adófizetési kötelezettségük az adott időszakban.
Az APEH számára az első jelentős erőpróba január végén volt, az éves bevallások beadásakor, amikor néhány nap alatt több mint 710 ezer bevallás érkezett a hivatalhoz elektronikusan. Az év első hónapjában több mint 1,5 millió bevallást nyújtottak be elektronikusan az adóhatósághoz - ezek egy része későbbi esedékességű volt -, csaknem felét a tavalyi egész évi több mint 3 milliónak. Nagy József az MTI-nek korábban elmondta: az adózók és a könyvelőirodák megfogadták az APEH tanácsát, és jóval a határidő előtt megkezdték a bevallások beküldését, ez is hozzájárult ahhoz, hogy különösebb problémák nélkül sikerült fogadni a hatalmas adatáramot.
További adózási tudnivalók
APEH-ellenőrzések: kik állnak a célkeresztben?
Indul a bevallási hisztéria
Dupla járulék, szimpla teher: százalékos finomságok