1p
A válság a lakossági betétesek bizalmát is kezdi megingatni: megkezdődött a lakossági betétek kimenekítése az amerikai és brit bankokból.
A válság a lakossági betétesek bizalmát is kezdi megingatni: megkezdődött a lakossági betétek kimenekítése az amerikai és brit bankokból. A biztonság felé menekülő befektetők az amerikai kincstárjegy-piacot rohanták meg.

A meredek, 2 százalékot meghaladó nyitási veszteség után, a délelőtti kereskedés végén már enyhe pluszban járt az Európában irányadó Londoni Értéktőzsde (LSE) fő árfolyammutatója, miután a piacon az a várakozás alakult ki, hogy a héten mégiscsak sikerül valamilyen banki portfólió-tisztítási programot elfogadtatni az amerikai Képviselőházzal. Londonban továbbra is tartják magukat azok az előrejelzések, hogy akár koordinált, soron kívüli kamatcsökkentéseket is végrehajthatnak a vezető ipari gazdaságok jegybankjai.

Az LSE vezető indexe, a FTSE-100-as, amely előző nap - még a 700 milliárd dolláros Paulson-terv képviselőházi elvetése előtt - csaknem 5 százalékos veszteséggel zárt, kedden először 3 százalékhoz közeli mínuszban kezdett, de rövid idő alatt nyereségbe fordult. Az irányadó londoni index késő délelőtt 19 pontos, 0,4 százalékos pluszban volt.

A New York-i értéktőzsde fő DJIA mutatója előző este 6,98 százalékot, 777 pontot vesztett zárásra. Ez volt minden idők legnagyobb pontvesztesége, és a súlyos eladási hullámban több mint ezermilliárd dollárral esett a New York-i vezető tőzsdecégek összesített piaci tőkeértéke. 

Londonban a keddi kereskedés fő vesztesei a valamelyest javuló hangulat ellenére ismét a bankok voltak, tekintettel azokra a befektetői félelmekre, hogy az eddig is igen szűkös bankközi finanszírozási piac a váratlan amerikai törvényhozási döntés nyomán teljesen befagy.

Az egyik legnagyobb brit jelzálogbank, a Halifax-Bank of Scotland (HBOS) részvénye különösen megszenvedte a keddi nyitást: a papír délelőtt 8 és 12 százalék közötti mínuszokban járt. Az HBOS árfolyamát azért kíséri különös piaci figyelem, mert folyamatban van a brit ingatlanpiaci válság miatt súlyosan megrendült helyzetű jelzálogkölcsönző átvétele egy másik, általános profilú brit nagybank, a Lloyds TSB által.

A teljes részvénycserés tranzakció részvényenként 2,32 fontos vételárat irányoz elő, ami az időközben bekövetkezett veszteségek miatt erőteljes prémiumot tartalmaz: az HBOS részvénye kedd délelőtt mindössze 1,252 font volt a Londoni Értéktőzsdén. Elemzők szerint ebben a helyzetben a Lloyds TSB újragondolhatja az ügyletet, aminek komoly kihatása lenne a brit bankszektor egésze iránti bizalomra, bár a piac nem számít a tranzakció teljes leállására.

A Lloyds TSB-HBOS egyesülést - saját versenyszabályainak mellőzésével - a brit kormány, sőt személyesen Gordon Brown miniszterelnök szorgalmazta, igyekezve piaci alapú mentőakcióval megakadályozni a jelzálogbank elbukását.

A kormánynak ezzel együtt is be kellett avatkoznia a súlyosan megrendült hazai jelzálogszektorban: éppen előző nap jelentették be hivatalosan egy másik nagy jelzálogbank, a Bradford & Bingley 50 milliárd fontnyi, jelentős részben meglehetősen rossz minőségű hitelkinnlevőségének állami kezelésbe vételét. A kormányzati fellépést sürgette, hogy a hétvégén már megkezdődött a lakossági betétek kimenekítése a bankból.

Keddi londoni beszámolók szerint az Egyesült Államokban is nyomokban már tapasztalható, hogy a bankválság a lakossági betétesek bizalmát is kezdi megingatni. Jóllehet teljes körű lakossági rohamról nincs szó, de "bármilyen további bizonytalanság ezt megváltoztathatja", áll a The Times keddi elemzésében.

A biztonság felé menekülő befektetők ugyanakkor az amerikai kincstárjegy-piacot rohanták meg. A Moody´s Economy, a Moody´s Investors Service hitelminősítő gazdaságelemző szolgálata által Londonban kedden közzétett adatok szerint a három hónapos futamú amerikai kormányadósság hozama a képviselőházi döntés utáni hatalmas vásárlási nyomásban több mint fél százalékponttal 0,34 százalékra zuhant.

A ház szerint ez jelzi a piaci félelem mértékét: a befektetők most készek feledni minden kamatnyereség-megfontolást, hogy tőkéjüket biztonságban tudják.

A Moody´s Economy szerint az előző napi meredek értékpiaci eladási hullám nyomán emelkedhet annak az esélye, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve soron kívüli kamatcsökkentést jelent be. Ezt a cég már a képviselőházi szavazás után azonnal kiadott gyorselemzésében sem zárta ki, azzal, hogy egy ilyen lépést jó eséllyel követne az euróövezeti és a brit jegybank is.

A Moody´s gazdaságelemző részlege szerint a zuhanó részvényárak nemcsak a piaci hangulatot rontják, de növelik a fogyasztásra nehezedő kockázatot is, mivel a részvénytulajdonos fogyasztók "kevésbé gazdagnak érzik magukat".

A Moody´s Economy szerint "most már nagyon valószínű", hogy az amerikai gazdaság növekedése az idei utolsó és a jövő évi első negyedévben negatív lesz - vagyis technikai értelemben recesszió következik -, és ha a piaci viszonyok nem rendeződnek gyorsan, "hosszú és mély recesszió" is fenyegetheti az amerikai gazdaságot.

Az amerikai recessziót - amelyet az utóbbi negyedévek viszonylagos stabilizálódása után már kevésbé valószínűsítettek a londoni City elemzői közösségében - londoni elemzők most ismét nagy eséllyel jósolják.

A JP Morgan bankcsoport Londonban kiadott heti globális makrojelentéseinek legutóbbi összeállítása szerint a ház meredeken rontotta a következő negyedévekre szóló amerikai növekedési előrejelzését: a keddel véget ért harmadik negyedévre az eddig várt fél százalékos éves növekedés helyett zéró növekedéssel, az idei negyedik és a jövő évi első negyedévben pedig egyaránt fél százalékos GDP-visszaeséssel számol, a korábbi 1,0, illetve 2,0 százalékos növekedési prognózis helyett.

Londoni elemzők a brit gazdaságra sem jósolnak sokkal fényesebb közeljövőt: a Centre for Economics and Business Research gazdaságelemző központ új előrejelzése "legalább 15 havi recessziót vagy stagnálást" valószínűsít Nagy-Britanniában.

Kincset érő ötlet: hova menekülhet a pénz a válság elől?
Öveket bekötni: mozgásba lendülhetnek a kamatok!
Elérte Európát a gyilkos kór: félelem a piacokon
Kicsúszott a világ Amerika kezéből
Jól jön a krízis a Molnak

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG