Starmann Mária, a cég irodapiacért felelős vezetője elmondta, hogy a bérbeadók egyre kevesebb ösztönzőt adnak új bérlőiknek. Csökken a költözési hozzájárulás mértéke, és a kezdeti - akár egyéves - bérleti díj mentes időszak 5-6 hónapra esett vissza. A bérleti díjak a 10,5-16 euró (négyzetméterenként és havonta) sávba esik, de a Lánchíd két végén álló irodáknál már meghaladja a 20 eurót. A vidéki egyetemi városokban is keresnek már irodákat külföldi cégek. A kihasználatlanság a múlt évben enyhén nőtt, de a tendencia erősen esik, az utóbbi három évben alig haladta meg a 10 százalékot.
Mibe fektessem a pénzem? |
A modern ipari ingatlanok állománya meghaladja az 1,1 millió négyzetmétert, és 130 ezer áll fejlesztés alatt. Mára ebben a szegmensben is nagyobb a kereslet az új építésnél, a kihasználatlansági ráta 6 százalék körüli. A magyar 6 eurós bérleti díj a magasabbak közé tartozik a régióban, ezért több nemzetközi cég inkább Prágába telepítette logisztikai központját, ahol 2 euróval alacsonyabb a havi bérleti díj - mondta Harasztosi Krisztina e terület menedzsere.
Tavaly mindössze egy bevásárlóközpontot adtak át Budapesten, ez az Újbuda Center volt, ezzel az ilyen létesítmények száma 23-ra emelkedett. Az épülő legnagyobb bevásárló és szórakoztató központ a volt lóversenypályán létesülő Aréna Pláza, amelynek az év végéig kellene elkészülnie. A mérete akkora, hogy biztosan sikeres lesz - mondta Pál Erika. A jelenleg 25-100 euró közti (havi, négyzetméterenként) bérleti díj idén 10-15 euróval emelkedik Budapesten, az új szerződéseket már így kötik. Új elem lesz ezen a piacon a 20 ezer négyzetméteres Bauhaus barkácsáruház Dunakeszin, amelynek alapterülete a kétszerese az eddig itt épült áruházaknak.
A pörgő ingatlanpiacon Magyarország is jól áll
Módosul a jelzálog-hitelezés, biztosítási titok is
Mindenki jobb irodába vágyik
MTI