Az már kiderült, hogy a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Főiskolai Karán, az egyes szakok különböző népszerűségére hivatkozva, eltérnek a rektori konferencia ajánlásától: 70 ezer forintot kérnek majd az ápolónak és mentőtisztnek tanuló hallgatóktól, míg százezret a szülésznő szakon – tudta meg a NAPI Gazdaság. A keresettebb védőnő-, dietetikus-, illetve gyógytornászképzésre jelentkezők viszont az ajánlott 105 ezernél magasabb, 110, 120, illetve 150 ezer forintos összeggel számolhatnak majd 2008-ban. A Semmelweis „aláígérése” hatással lesz a hasonló profilú intézmények életére – mondta Nagy Miklós, a Debreceni Egyetem Egészségügyi Főiskolai Kar tanulmányi osztályának vezetője. A nyíregyházi intézmény ugyanakkor várhatóan nem tér el lefelé a 105 ezer forinttól.
A karon más problémákkal is szembe kell nézni: nagy a levelező képzés aránya, a hallgatók az egész országból érkeznek, és Nagy Miklós szerint egy diáknak félévente átlagosan mintegy százezer forint pluszkiadást jelent az utazási kedvezmények tervezett megvonása. (A levelező képzésen havonta átlagosan egy hetet oktatnak, ehhez jön átlagosan öt vizsga félévenként, valamint néhány konzultációs alkalom.)
A budapesti Zsigmond Király Főiskolán kevés az államilag finanszírozott hallgató (az átlag ezerfős évfolyamokban 80-80), de a levelező hallgatókat érzékenyen érintheti a közlekedési kedvezmények megvonása – véli Bayer József, az intézmény rektora, aki ezzel együtt nem számít érdemi lemorzsolódásra. Aki ugyanis a tandíjat képes kifizetni, az várhatóan vállalja majd a közlekedési többletkiadást is.
( 1 ) | ( 2 ) | következő >> |