Az Atomtudósok Közlönye - amely a Végítélet Napjának Óráját 1947-ben találta ki, hogy figyelmeztessek a világot a nukleáris fegyverekben rejlő veszélyekre - szerdán úgy ítélte meg, hogy a végítéletet jelképező éjféltől a Föld már csak 5 percre van. Az órát legutóbb 2002-ben igazították előre.
"A második nukleáris korszak küszöbén állunk" - áll a társaság igazgatótanácsának közleményében. Felhívták a figyelmet Észak-Korea első atomkísérletére, Irán nukleáris törekvéseire, az Egyesült Államok kacérkodására a föld alá juttatható atombombával, illetve, hogy a mai napig 26 ezer amerikai és orosz atomfegyver van a világon, és emellett a meglévő nukleáris eszközök nincsenek kellő mértékben biztosítva.
"Amennyiben a kormányok és a társadalom nem tesz valamit az atomfegyverek és a további klímaváltozás ellen, az emberiség hatalmas veszélynek van kitéve" - véli Stephen Hawking, a cambridge-i egyetem professzora, a társaság egyik támogatója. |
Az Atomtudósok Közlönye, amelyik az órát állítja, 1945-ben alakult, és eredetileg az atomháború miatt aggódó atomfizikusok között keringtetett hírlevél volt. Az éjfél erdetileg egy széleskörű nukleáris konfliktust jelölt. Idővel a közlöny egy olyan nemzetközi szervezetté nőtte ki magát, amelyik egyre inkább az emberiségre veszélyt jelentő, ember által generált fenyegetésekre helyezte a hangsúlyt. |
Mindazonáltal sok tudós a globális felmelegedés szörnyű következményeire is felhívta a figyelmet. Így a megemelkedett tengerszintre, amely idővel elöntheti a partmenti területeket, illetve arra, hogy további viharok és rosszabbodó bozottüzek várhatóak. A felmelegedéshez pedig a fosszilis üzemanyagok használata csak hozzájárul.
Lawrence Krauss fizikus egyenesen odáig merészkedett, hogy közölte: amennyiben az emberk nem változtatnak hozzáállásukon a globális felmelegedéshez, "nagy valószínűséggel a Föld 2100-ra csak halványan fog emlékeztetni a ma ismert - és az elmúlt 500 ezer évben létező - bolygóra".
A társaságot 1945-ben a chicagói egyetem tudósai hozták létre, akik az első atombomba megalkotásában is részt vettek. Az órát 1947-ben alkották meg, két évvel azután, hogy az Egyesült Államok ledobta az első atombombát Japánban, és ezzel megkezdődött az atomkorszak. Az óra a világot szembeállító nukleáris veszélyre hívta fel a figyelmet.
A tudósok 2002-ben a végítéletet jelző órát 7 perccel éjfél előttre állították, a 2001. szeptember 11-i terrortámadások nyomán. |
Az órát az elmúlt 60 évben 18 alkalommal állították át. A tudósok szerint a legveszélyesebb helyzet 1953-ban volt, miután az Egyesült Államok és Oroszország is tesztelte a hidrogénbombát. Akkor mindössze két percre állították éjféltől a mutatókat. 1991-ben, a hidegháború végén azonban sokkal derűsebben ítélték meg a helyzetet: akkor 17 perc előnye volt a világnak a végítélettel szemben.
Megoldották a rejtélyt, mi okozta Napóleon halálát
Konnektorral feltölthető autóké a jövő?
Amerikai pofon a klímatudósoknak: valaki hazudik!
Megvan a gyilkos - 400 év után a bizonyíték is
Lesz élet Kiotó után is - de milyen?
Ősi vécé borzolja a kedélyeket - Kumrán titka
Forrás: AP, Reuters