1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Legkorábban április végén kezdődhet meg az amerikai törvényhozás két háza között az egyeztető vita arról az átfogó belbiztonsági törvénycsomagról, amelynek 501. cikkelye esetleg lehetővé teszi majd, hogy a magyar állampolgárok idővel vízummentesen utazhassanak az Egyesült Államokba
Legkorábban április végén kezdődhet meg az amerikai törvényhozás két háza között az egyeztető vita arról az átfogó belbiztonsági törvénycsomagról, amelynek 501. cikkelye esetleg lehetővé teszi majd, hogy a magyar állampolgárok idővel vízummentesen utazhassanak az Egyesült Államokba.

Az MTI-t egy névtelenséget kérő kongresszusi forrás úgy tájékoztatta, hogy egyelőre nemcsak a két ház közötti egyeztetés keretét adó úgynevezett konferenciabizottság ülésének kezdete ismeretlen, még azt sem tudni, kik lesznek a tagjai. Így nehéz becslésekbe bocsátkozni arról, meddig tarthat a konszenzuskereső folyamat, illetve mennyi esély van arra, hogy a vízummentességi
programról szóló cikkely bekerüljön a végső változatba.

Tekintettel arra, hogy a szóban forgó törvénycsomag - amely a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek után alakult "9/11-es" bizottság végre nem hajtott biztonsági ajánlásainak megvalósításáról szól - rendkívül összetett, a képviselőház és a szenátus közötti egyeztetés, a két ház által külön-külön elfogadott, eltérő törvénytervezetek összehangolása hosszú heteket, de inkább hónapokat fog igénybe venni.
A két ház által összecsiszolt majdani végső törvényjavaslatból - miután az ismételt szavazáshoz időt talál a sűrű törvényhozási ütemtervet bonyolító kongresszus - korántsem biztos, hogy törvény válik, azt ugyanis még az elnöknek is alá kell írnia. George Bush pedig állítólag már most kifogásolja a törvénycsomag egy pontját, amely miatt az egész csomagra, benne az 501. szakasz is elnöki vétó várhat. Ha Bush mégis igent mond, akkor a törvény és az abban esetleg szereplő 501. bekezdés végrehajtásához további időre lesz szükség, ami után a vízummentességre áhító országok elérhetik céljukat.

Magyarországnak nem mindegy, hogy ha egyáltalán bekerül a törvénybe, akkor milyen formában fogadják el a vízummentes beutazás lehetőségének feltételeit rögzítő passzust.

Az említett belbiztonsági törvénycsomag képviselőházi változatában - amelyet az idén januárban összeült új összetételű kongresszus alsóháza a legelső törvényjavaslatként fogadott el - nem is szerepel a vízumprogram. A szenátus által 60-38 arányban, március 13-án elfogadott verzióban az 501. cikk rendelkezik "a vízummentességi program korszerűsítéséről". A terjedelmes cikkely részletesen felsorolja mindazokat a biztonsági követelményeket, amelyeket a vízummentességre pályázó országoknak teljesíteniük kell: egyebek mellett okmánybiztonsági előírásokat, az ellopott és elveszett útlevelek bejelentésének kötelezettségét, információszolgáltatást az Amerikába utazókról és amerikai légi marsallok engedélyezését a repülőjáratokon.

A vízummentes státusra vágyó országok közül csak egy-kettő tudja teljesíteni az első feltételt, Magyarország nem tartozik ezek közé, ugyanis a vízumelutasítási arány meghaladja a 10 százalékot. Annak megállapítására pedig, hogy egy ország állampolgárai közül mennyien tartózkodnak jogellenesen az Egyesült Államokban a vízumuk által engedélyezett tartózkodási időn túl, a törvényjavaslat szerint repülőtéri kiléptetési rendszert fognak életbe léptetni a külföldiek nem kevesebb, mint 97 százalékának ellenőrzésére. A magyar érdeket az szolgálná - és ha majd ismert lesz a konferenciabizottság összetétele, akkor a magyar ügyért lobbizók nyilván ennek érdekében próbálnak majd nyomást gyakorolni a kongresszus tagjaira -, hogy a törvényből kikerüljön a 10 százalékos feltétel.
A cikkely George Voinovich ohiói szenátor javaslatára került be a törvénycsomagba. A befolyásos politikus annak idején úgy nyilatkozott: az Egyesült Államoknak szoros kapcsolatot kell fenntartania azokkal a baráti államokkal, amelyek segítik Amerikát a terror elleni háborúban, és ez a gesztus növelni fogja az érintett országokban az Amerika iránti jó szándékot. Csakhogy a cikkelybe - a vízummentességi kör kibővítését makacsul ellenző Dianne Feinstein kaliforniai szenátor módosító javaslata nyomán - bekerült az is, hogy az aspiráns országoknak a biztonsági követelményeken túl további feltételeket kell teljesíteniük. Az az ország kérelmezheti a vízummentességi státust, amelyik esetében a vízumkérelmek visszautasítási aránya a megelőző évben nem haladta meg a 10 százalékot, vagy a túltartózkodások aránya a megelőző évben nem volt magasabb egy kijelölt szintnél.

Dianne Feinstein szenátor már többször kifejezte aggodalmát a vízummentességi program feltételeinek tervezett lazítása miatt azután, hogy az elnök tavaly novemberben a tallinni NATO-csúcs alkalmából váratlanul bejelentette a program kibővítésének szándékát. A Fehér Ház, közelebbről a belbiztonsági minisztérium ugyanis olyan javaslatot dolgozott ki, és ezért lobbizik a kongresszusban, amelynek értelmében a vízummentességi programhoz való csatlakozás törvényben rögzített feltételét - a vízumkérelmekre vonatkozó maximális 3 százalékos elutasítási arányt, amely a többi jelentkező állam között Magyarország számára is elérhetetlen - megszüntetnék, illetve "rugalmasan" kezelnék cserébe azért, hogy az érintett országok a szigorúbb biztonsági követelményeknek megfelelnek.

Feinstein, akinek a szenátus jogi bizottsága tagjaként jelentős befolyása van a tervezet alakulására, közölte, hogy nem támogatja a jelenleg 27 országot érintő program kiterjesztését. Érvelése szerint ez ugyanis megnövelné a biztonsági kockázatot, és lehetővé tenné, hogy potenciális terroristák jussanak az országba. A szenátor asszony rámutatott, hogy a vízummentességi programot kihasználva szállt fel az Egyesült Államokba tartó repülőgépre az azóta elítélt terrorista, Zacarias Moussaoui és a "cipőbombás" Richard Reid. Csak 2005 januárja és júniusa között az amerikai hatóságok 298 olyan hamis útlevelet koboztak el, amellyel a vízummentességet élvező országokból akartak beutazni Amerikába.

A vízum nélküli beutazás lehetőségére pályázó Magyarország érdekeiért lobbizik Washingtonban a vízummentességi program körüli törvényhozási folyamat szakértőjének számító Maximilan Teleki, az Amerikai Magyar Koalíció elnöke.

Maximilian Teleki az MTI-nek kifejtette: 65 százalékos esélyt lát arra, hogy az egész folyamat lezárul öt hónap alatt. Ennek ellenére derűlátónak mondja magát, nem zárja ki, hogy esetleg még idén év végéig elérhető a Fehér Ház által is támogatott cél.
Teleki - aki a nemzetközi kapcsolatok professzora, ismert politikai elemző - úgy látja, igyekezni kell, hogy a vízummentességi programról belátható időn belül kongresszusi döntés szülessen. Megítélése szerint az elkövetkező öt hónapban le kellene, hogy záruljon az a sokfordulós folyamat, amelynek eredményeként beiktathatnák a törvényt a vízummentességi program kibővítéséről. Ha legkésőbb szeptemberig, tehát az augusztusi törvényhozási szünet utáni hónapban nem sikerül elérni ezt a célt, akkor később, a 2008-as elnökválasztási kampány sodrásában erre már egyre halványabb esély marad.

Az elemző szerint a legnehezebb feladat annak a "kilobbizása" lesz, hogy a képviselőház és a szenátus tagjaiból álló, várhatóan 20 fős konferenciabizottságban Magyarországra nézve kedvező kompromisszum jöjjön létre. Ehhez szerepelnie kell a végső szövegben a már említett 501. cikkelynek, de lehetőleg a 10 százalékos elutasítási küszöb nélkül.

Az amerikai magyarokat tömörítő szervezet, az Amerikai Magyar Koalíció vezetése néhány hete levelet küldött tagjainak azzal a kéréssel, lépjenek kapcsolatba szenátoraikkal és képviselőikkel arra ösztönözve őket, hogy támogassák a vízummentességi program Magyarországra nézve kedvező átalakítását. Teleki jelezte, hogy ez eddigi visszajelzések kedvezőek.

A politikai elemző arra is felhívta a figyelmet, hogy sok nyugati ország nem éljenzi a vízummentességi kör kibővítését. Azt nem bánnák, hogy esetleg újabb országok kerüljenek be a programba, de azt már nem fogadják szívesen, hogy a beutazókkal kapcsolatos biztonsági feltételek az esetükben is jelentősen szigorodnának. Teleki úgy ítéli meg, hogy a washingtoni kongresszus alsó- és felsőháza közötti egyeztetés, a kompromisszumkeresés akár hónapokig is elhúzódhat ebben az összetett törvénycsomagban.

Az egyeztetési folyamat időtartamát és eredményét, mivel még a konferenciabizottság összetétele is ismeretlen, nem lehet megjósolni. Az MTI ezenkívül több, nevének mellőzését kérő forrásból úgy értesült, hogy Bush nem akarja elfogadni a csomagnak azt a pontját - ha a végső változatba bekerül -, amelyik a belbiztonsági dolgozók sztrájkjogát rögzíti. Az elnöki vétónak a vízummentességi program módosításáról szóló bekezdés is áldozatul eshet, aminek nyomán új utak keresésére lesz majd szükség a program kibővítésének törvénybe foglalásához. Ilyen alternatív utat jelenthet az az alsóházi törvényjavaslat, amelyet az említett belbiztonsági csomagtól függetlenül nyújtott be Rahm Emanuel és John Shimkus illinois-i képviselő. A vízummentesség korszerűsítéséről általuk március 15-én beterjesztett tervezet nem szab meg feltételként 10 százalékos vagy egyéb konkrét elutasítási arányt, e tekintetben "rugalmasságot" emleget. Viszont a fokozott biztonsági követelmények teljesítése mellett előírja, hogy az aspiráns országokban a megelőző években folyamatosan csökkenő tendenciájú legyen az elutasított vízumkérelmek aránya.

Ugyancsak önálló tervezetet terjesztett be március 7-én Phil Gingrey georgiai képviselő, aki viszont kibővítés helyett teljesen felfüggesztené a vízummentességi programot egy hatékony belépési-kilépési ellenőrzési rendszer bevezetéséig. A politikus szerint egy minden külföldit ellenőrző automatizált be- és kiléptetési rendszert kell létesíteni, ezenkívül minden határponton a beutazók biometrikus azonosítását lehetővé tevő berendezéseket kell felállítani.

Amerikai vízum: ebből még baj lesz
Meddig kell még vízum Amerikába? Hamarosan kiderül
Törvényt sértett az FBI a terrorellenes harc nevében?
Egyre közelebb a háborúhoz
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG