1p
Az adósosztályzati leminősítés a költségvetés reformok melletti kormányzati elkötelezettség hiányát tükrözi
Londoni elemzői vélemények szerint a Moody´s Investors Service által hétfőn bejelentett magyar adósosztályzati leminősítés a költségvetés reformok melletti kormányzati elkötelezettség hiányát tükrözi.

A leminősítés után adott kommentárjában Preston Keat, az Eurasia Group nevű globális pénzügyi és politikai kockázatelemző csoport londoni közgazdásza kiemelte, hogy az egyszerre két fokozatú Moody´s-leminősítés után Magyarország adósi megítélése ennél a hitelminősítőnél Romániáéval azonos szintre került.

Keat annak a véleményének adott hangot, hogy a magyarországi kilátásokat számos piaci megfigyelő is "egyre negatívabban" értékeli, ami "nem meglepő, tekintettel arra, hogy a kormány nem foglalkozik a strukturális jellegű adósságdinamikai kérdésekkel, emellett "továbbra is élezi a feszültséget" a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val.

A szakelemző szerint a jövedelemadók csökkentése, büntetőadók kivetése a pénzügyi, az energiaipari, a távközlési és a kiskereskedelmi szektorokra, a nyugdíjrendszer államosítása, valamint a költségvetést felügyelő intézmény kizsigerelése nem tekinthető felelős költségvetési konszolidációnak.

Az Eurasia Group londoni közgazdásza szerint ha esetleges további leminősítések nyomán Magyarország elvesztené befektetésre ajánlott besorolásait, az "nagyon problematikus lenne", különösen a 2012-2014-es időszakban, amikor vissza kell fizetni az EU- és az IMF-hiteleket.

Magyarországot jelenleg két hitelminősítő, a Standard & Poor´s és - a hétfői leminősítés után - a Moody´s tartja a még éppen befektetésre ajánlott kategória alsó határán, és mindkét cégnél leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes az osztályzatokra. Az S&P mindazonáltal a múlt hónapban megerősítette a magyar besorolásokat, Dietmar Hornung, a Moody´s szuverén adóskockázati besorolásokért felelős alelnöke pedig a hétfői osztályzatrontás után az MTI-nek azt mondta: az új magyar besorolásra érvényes negatív kilátás a következő 12-18 hónapra szól, és nem jelenti azt, hogy "azonnali" további leminősítés lenne várható.

A Barclays Capital, az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport londoni felzárkózó piaci elemzői hétfői kommentárjukban úgy vélekedtek, hogy a magyar kormány "agresszív, ad hoc" költségvetési intézkedésekkel finanszírozott növekedésösztönző stratégiába kezdett, amely - a vezető európai gazdaságok, főleg Németország robusztus keresletének hatásaival együtt - rövid távon alátámaszthatja ugyan a magyar gazdaság növekedését, egy-két éven belül ismét meredeken növekvő államháztartási hiányhoz vezethet.

A ház szakelemzői szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által múlt héten végrehajtott kamatemelés válasz volt az egyre kiszámíthatatlanabb költségvetési politikára, és arra, hogy a kormány folytatja kísérleteit a monetáris politika nagyobb befolyásolására.

A Barclays Capital szakértői szerint a négy új monetáris tanácsi tag kinevezési rendjének tervezett módosítása potenciálisan olyan helyzetet teremthet, amelyben a kormánykinevezett új tanácstagok egyszerű többséggel felülbírálhatják az MNB elnökét és két helyettesét a kamatdöntő üléseken.

Kövesse valós időben a piacokat! Real-time árfolyamok ingyenes hozzáféréssel a nap 24 órájában! Kattintson! >>>
A Barclays Capital elemzői közölték: jelenlegi előrejelzésük az, hogy az MNB alapkamata a mostani 5,50 százalékról még a jövő év első negyedének vége előtt 6,00 százalékra emelkedik tovább, ott azonban megáll, mivel valószínűtlen, hogy az új monetáris tanácsi tagok további kamatemeléseket támogatnának.

A cég szakértői szerint ha a Fidesz-kormány szükségesnek érzi, hogy reagáljon a leminősítésekre, a piaci eladási hullámokra és az EU részéről "várhatóan hamarosan kiújuló nyomásgyakorlásra", akkor ezt megteheti, mivel teljes törvényhozási ellenőrzése van a helyzet felett. Az eddigiek azonban azt mutatják, hogy a piacbarát válaszintézkedések csak rövid életűek, és a kormány gyorsan visszatér eredeti terveihez.

A Barclays Capital szerint most is várható, hogy a kormány a közeljövőben hangsúlyozza strukturális reformterveit, amelyekre már utalt, ám az eddigi tapasztalatok alapján a piac esetleg kevésbé lesz hajlandó szavakra reagálni, és most már konkrét terveket akar látni a strukturális kiadási reformok bevezetésére.

A ház szerint nem zárható ki, hogy a magyar sztori fordulatot vesz, a befektetőknek azonban rövid távon nagyon ingatag kilátásokkal kell szembenézniük, amelyekből a hétfői leminősítés és a múlt heti kamatemelési meglepetés már ízelítőt adott.

A TD Securities nevű vezető globális befektetési tanácsadó cég londoni részlegének felzárkózó piaci stratégája, Cristian Maggio a Moody´s-leminősítés utáni kommentárjában szintén úgy vélekedett, hogy az igazi gond a nagyon kiszámíthatatlan gazdaságpolitika. A Fidesz parlamenti többsége alkotmánymódosításhoz is elegendő, ám éppen a radikális intézményi és alkotmányos változtatások bevezetésének lehetősége, amelyhez a nemzetközi befektetők által szeszélyesnek érzékelt viselkedés járul, súlyosan veszélyeztetheti Magyarország további külső tőkevonzó képességét - vélekedett a TD Securities vezető londoni elemzője.

Maggio hozzátette: sok alapkezelő - főleg nyugdíjalapok kezelői - számára kizárólag befektetésre ajánlott besorolású kötvények vásárlása megengedett, és ha Magyarország befektetői osztályzata veszélybe kerül, ezek az alapok elkezdhetik leépíteni a magyar kormánykötvényekben meglévő pozícióikat, ami gyorsan emelné a magyar CDS-árazásokat is.

Ez utóbbiak hétfőn emelkedtek, de nem túl meredeken: a Moody´s-leminősítés után a magyar CDS-díjszabás - vagyis a magyar adósságtörlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak ára - 10 millió euró magyar adósságra 370 ezer euró (370 bázispont) körül mozgott Londonban a 355,1 bázispontos előző zárószint után.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG