A leminősítés után adott kommentárjában Preston Keat, az Eurasia Group nevű globális pénzügyi és politikai kockázatelemző csoport londoni közgazdásza kiemelte, hogy az egyszerre két fokozatú Moody´s-leminősítés után Magyarország adósi megítélése ennél a hitelminősítőnél Romániáéval azonos szintre került.
Keat annak a véleményének adott hangot, hogy a magyarországi kilátásokat számos piaci megfigyelő is "egyre negatívabban" értékeli, ami "nem meglepő, tekintettel arra, hogy a kormány nem foglalkozik a strukturális jellegű adósságdinamikai kérdésekkel, emellett "továbbra is élezi a feszültséget" a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az EU-val.
A szakelemző szerint a jövedelemadók csökkentése, büntetőadók kivetése a pénzügyi, az energiaipari, a távközlési és a kiskereskedelmi szektorokra, a nyugdíjrendszer államosítása, valamint a költségvetést felügyelő intézmény kizsigerelése nem tekinthető felelős költségvetési konszolidációnak.
Az Eurasia Group londoni közgazdásza szerint ha esetleges további leminősítések nyomán Magyarország elvesztené befektetésre ajánlott besorolásait, az "nagyon problematikus lenne", különösen a 2012-2014-es időszakban, amikor vissza kell fizetni az EU- és az IMF-hiteleket.
Magyarországot jelenleg két hitelminősítő, a Standard & Poor´s és - a hétfői leminősítés után - a Moody´s tartja a még éppen befektetésre ajánlott kategória alsó határán, és mindkét cégnél leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes az osztályzatokra. Az S&P mindazonáltal a múlt hónapban megerősítette a magyar besorolásokat, Dietmar Hornung, a Moody´s szuverén adóskockázati besorolásokért felelős alelnöke pedig a hétfői osztályzatrontás után az MTI-nek azt mondta: az új magyar besorolásra érvényes negatív kilátás a következő 12-18 hónapra szól, és nem jelenti azt, hogy "azonnali" további leminősítés lenne várható.
A Barclays Capital, az egyik legnagyobb citybeli befektetési csoport londoni felzárkózó piaci elemzői hétfői kommentárjukban úgy vélekedtek, hogy a magyar kormány "agresszív, ad hoc" költségvetési intézkedésekkel finanszírozott növekedésösztönző stratégiába kezdett, amely - a vezető európai gazdaságok, főleg Németország robusztus keresletének hatásaival együtt - rövid távon alátámaszthatja ugyan a magyar gazdaság növekedését, egy-két éven belül ismét meredeken növekvő államháztartási hiányhoz vezethet.
A ház szakelemzői szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által múlt héten végrehajtott kamatemelés válasz volt az egyre kiszámíthatatlanabb költségvetési politikára, és arra, hogy a kormány folytatja kísérleteit a monetáris politika nagyobb befolyásolására.
A Barclays Capital szakértői szerint a négy új monetáris tanácsi tag kinevezési rendjének tervezett módosítása potenciálisan olyan helyzetet teremthet, amelyben a kormánykinevezett új tanácstagok egyszerű többséggel felülbírálhatják az MNB elnökét és két helyettesét a kamatdöntő üléseken.
A Barclays Capital elemzői közölték: jelenlegi előrejelzésük az, hogy az MNB alapkamata a mostani 5,50 százalékról még a jövő év első negyedének vége előtt 6,00 százalékra emelkedik tovább, ott azonban megáll, mivel valószínűtlen, hogy az új monetáris tanácsi tagok további kamatemeléseket támogatnának.
Kövesse valós időben a piacokat! Real-time árfolyamok ingyenes hozzáféréssel a nap 24 órájában! Kattintson! >>>
A cég szakértői szerint ha a Fidesz-kormány szükségesnek érzi, hogy reagáljon a leminősítésekre, a piaci eladási hullámokra és az EU részéről "várhatóan hamarosan kiújuló nyomásgyakorlásra", akkor ezt megteheti, mivel teljes törvényhozási ellenőrzése van a helyzet felett. Az eddigiek azonban azt mutatják, hogy a piacbarát válaszintézkedések csak rövid életűek, és a kormány gyorsan visszatér eredeti terveihez.
A Barclays Capital szerint most is várható, hogy a kormány a közeljövőben hangsúlyozza strukturális reformterveit, amelyekre már utalt, ám az eddigi tapasztalatok alapján a piac esetleg kevésbé lesz hajlandó szavakra reagálni, és most már konkrét terveket akar látni a strukturális kiadási reformok bevezetésére.
A ház szerint nem zárható ki, hogy a magyar sztori fordulatot vesz, a befektetőknek azonban rövid távon nagyon ingatag kilátásokkal kell szembenézniük, amelyekből a hétfői leminősítés és a múlt heti kamatemelési meglepetés már ízelítőt adott.
A TD Securities nevű vezető globális befektetési tanácsadó cég londoni részlegének felzárkózó piaci stratégája, Cristian Maggio a Moody´s-leminősítés utáni kommentárjában szintén úgy vélekedett, hogy az igazi gond a nagyon kiszámíthatatlan gazdaságpolitika. A Fidesz parlamenti többsége alkotmánymódosításhoz is elegendő, ám éppen a radikális intézményi és alkotmányos változtatások bevezetésének lehetősége, amelyhez a nemzetközi befektetők által szeszélyesnek érzékelt viselkedés járul, súlyosan veszélyeztetheti Magyarország további külső tőkevonzó képességét - vélekedett a TD Securities vezető londoni elemzője.
Maggio hozzátette: sok alapkezelő - főleg nyugdíjalapok kezelői - számára kizárólag befektetésre ajánlott besorolású kötvények vásárlása megengedett, és ha Magyarország befektetői osztályzata veszélybe kerül, ezek az alapok elkezdhetik leépíteni a magyar kormánykötvényekben meglévő pozícióikat, ami gyorsan emelné a magyar CDS-árazásokat is.
Ez utóbbiak hétfőn emelkedtek, de nem túl meredeken: a Moody´s-leminősítés után a magyar CDS-díjszabás - vagyis a magyar adósságtörlesztési kockázat biztosítási tranzakcióinak ára - 10 millió euró magyar adósságra 370 ezer euró (370 bázispont) körül mozgott Londonban a 355,1 bázispontos előző zárószint után.
MTI