.jpg)
Dana Milbank, a The Washington Post kolumnistája több demokrata párti elemző véleményét tükrözve mély csalódottságának adott hangot amiatt, hogy Hillary Clinton kedd este nem volt hajlandó elismerni vereségét. Az előválasztási kampány lezárult, Obama megszerezte a jelöltséghez szükséges voksok számát azzal, hogy kedden több mint 40 szuperdelegátus állt mögé, Clinton az este mégis úgy beszélt, mintha ő lett volna a győztes. Azt emlegette, hogy 18 millió szavazó áll mögötte, de egy szót sem ejtett arról, hogy elvesztette a küzdelmet.
A The Wall Street Journal arra hívta fel a figyelmet, hogy az amerikai politika egére szupernovaként betört Obama az egyik legismeretlenebb elnökjelölt eddig. Az elnöksége előtt viszonylag ismeretlen Jimmy Carter és Bill Clinton legalább kormányzók voltak, Obama mögött viszont csak 3 évi szenátorság áll. A radikális nézeteken felnőtt, tehetséges Obama a legkevésbé tesztelt, legkisebb tapasztalatú jelölt a modern időkben. Rendkívüli teljesítménnyel szerezte meg a demokrata jelöltséget, de mostantól keményebb feladat vár rá, az elnökségért kell megdolgoznia.
Az újság a Clinton vereségéhez vezető stratégiai hibák között említi, hogy a volt first lady washingtoni tapasztalatát hangsúlyozta, miközben a választók változásra vágynak. A New York-i szenátor kampánystábja ezenkívül nem tudta kellően mozgósítani a választókat, a jelölőgyűlési (caucus) rendszerű államokban rendre alulmaradt. Ugyancsak szerepet játszott, hogy a demokraták közül sokan egész egyszerűen belefáradtak a Clinton-házaspárba, s ezt a kampánya nem volt hajlandó elismerni.
A The New York Times azt emelte ki elemzésében, hogy az elnökválasztási folyamat következő lépcsője Hillary Clinton sorsának eldöntése. Obama már teljes gőzzel a várható republikánus elnökjelölt, John McCain szenátor elleni küzdelemre koncentrálna, előbb azonban javítania kell a Clintonhoz és támogatóihoz fűződő kapcsolatain. Obamának el kell döntenie, felkínálja-e az alelnökjelöltséget a New York-i szenátornak.
Bush már gratulált
George Bush amerikai elnök szerdán gratulált Barack Obama szenátornak, aki az előző nap megszerezte a Demokrata Párt elnökjelöltségét.
Bush elnök személyes tapasztalata alapján tisztában van azzal, hogy az elnökjelölt-választás kimerítő folyamat, és tudja, hogy Obama hosszú utat tett meg - mondta Dana Perino, a Fehér Ház szóvivője.
Elmondta, hogy Bush közvetve gratulált Obamának, személyesen nem hívta fel a szenátort. Egyúttal megjegyezte, hogy Bill Clinton volt elnök sem hívta fel Busht, amikor 2000-ben megszerezte a republikánus elnökjelöltséget. Condoleezza Rice külügyminiszter - aki a Bush-adminisztráció legmagasabb pozícióban levő afro-amerikai tagja - szintén gratulált Obamának. A miniszter szerint az Egyesült Államok számára rendkívüli, történelemformáló esemény, hogy Obama lett a Demokrata Párt jelöltje. "Az Amerikai Egyesült Államok rendkívüli ország, amely évek, évtizedek, sőt évszázadok óta igyekszik megvalósítani elveit. Aminek tanúi vagyunk, az annak a ténynek a rendkívüli kifejeződése, hogy a "Mi a nép?" valamennyiünket kezdi jelenteni" - mondta Rice a washingtoni külügyminisztériumban, az amerikai alkotmány híres első szavaira utalva.
Az utolsó pillanatban sem lép vissza Hillary
Obama összekeverte Auscwitzot Buchenwalddal
55 szavazat hiányzik Obamának
Obama már a helyettesén gondolkozik
Csak egy dráma tudná kiütni Obamát
Obama zsebében a delegátusok többsége
Fordulópont: Obama ma révbe érhet