A 2011-es költségvetés egy hosszú folyamat első lépése - mondta a miniszter az OÉT ülésén. Szerinte a fellendülés folyamata olykor “brutális áldozatokkal jár", de ennek eredménye, hogy 2015-ig 400 ezer új adozó munkahelyet teremtenek, miközben 1000 milliárd forinttal magasabb költségvetési bevétellel, és 6-800 milliárddal alacsonyabb kiadással számolhatunk.
Matolcsy szerint ez a költségvetés az első olyan lesz, amely megfelel az EU 2004-es stabilitási feltételeinek, és 3% alatt tudja tartani a deficitet. A költségvetés külgazdasági környezete megegyezik a 2010-essel - nincs már válság, de fellendülés sincs -, míg a belső környezet döntően más, mert az új kormány minden területen tudatosan szakít a megszorításokkal. “Semmilyen területen nem lesz megszorítás” -fogalmazott a miniszter.
Elmondta továbbá, hogy a kormány három “sarokszárnyra” építi 2011-es gazdasági terveit. Mivel nincs előrejelzett globális gazdasági veszély, érzékelhető, 3%-os gazdasági növekedéssel számolnak. Matolcsy György úgy véli, nem lenne bölcs cél az euró bevezetésének erőszakos sürgetése egy sérülékeny gazdaságnak, így egyelőre megelégednek a 3,5%-os, csökkenő inflációval, továbbá az államadósság csökkentésével.
A költségvetés strukturális egyensúlyhiányának okát abban látja, hogy a nyugdíjbiztosítási alap közel 900 milliárdos, az egészségbiztosítási alap 225 milliárdos hiánnyal küzd. Egymillióval több adózóval megszűnne a két alapban az egyensúlyhiány, amíg ez nincs megoldva, addig bankadókra, különadókra van szükség.
A miniszter megemlítette, hogy "óriási veszélynek" tartja az Alkotmánybíróság (Ab) kormányt akadályozó tevékenységét, hiszen ha az Ab döntése értelnmében a 98%-os különadó alkotmányellenes, akkor a többi válságadó is az. Matolcsy elmondta, ha beletörődtek volna a döntésbe, annak hosszútávú hatásai felboríthatták volna a 2011-es költségvetést, a társadalmi békét, és több évre előre minden gazdaságélénkítő tervet.
“Egy pici technikai mozzanat, jogszabályi értelmezés keresztbe tehetett volna annak a politikának, ami helyre teszi a gazdaságot” - tette hozzá a miniszter. “Ez a konszolidáció kora, nem a stabilitásé, új alkotmányra van szükség”.
"Nem ér senkit veszteség"
Az OÉT-en elhangzottak szerint a kormány a minimálbér legalább 4,5 százalékos, havi 76 800 forintra emelését javasolja 2011. január 1-től. Matolcsy szerint a 4,5 százalákos minimálbér-emeléssel az arányos, egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer bevezetésével nem ér senkit sem veszteség. Javasolják továbbá, hogy a legalább középfokú végzettséget igénylő munkakörben dolgozók garantált bérminimuma legalább 3,4 százalékkal, 92 500 forintra emelkedjen.
Nem tartják megalapozottnak Matolcsy szavait
A munkavállalói oldal nem tartja megalapozottnak a kormány jövő évre vonatkozó, 3%-os gazdasági növekedési előrejelzését, a munkaadók szerint pedig hosszabb távon növelni kellene a gazdaságélénkítésre szánt forrásokat.
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke, a munkavállalói oldal szóvivője hangsúlyozta: "aggódnak", hogy a 3 százalékos gazdasági növekedési előrejelzés megalapozott-e. Az elnök kifejtette, hogy a fenntartható növekedésnek a belső fogyasztás beindulása is feltétele, nemcsak a külső gazdasági környezet javulása.
Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke a munkaadói oldal képviseletében elmondta: a magyar költségvetésnek továbbra is strukturális problémája a jóléti kiadások magas, 60 százalék feletti aránya, amelyet álláspontjuk szerint csökkenteni kell. Hosszabb távon növelni szükséges a gazdaságélénkítésre szánt forrásokat - emelte ki.
Privátbankár