1p
Jövőre 3 százalékos gazdasági növekedéssel, 3,5 százalékos, csökkenő inflációval és csökkenő államadóssággal, hosszútávon 400 ezer új adózó munkahellyel, évente 1000 milliárdos pluszbevétellel és 6-800 milliárdos kiadáscsökkenéssel számol a kormány - tudatta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén. A minimálbért 76800 forintra emelnék
Jövőre 3%-os gazdasági növekedéssel, 3,5%-os, csökkenő inflációval és csökkenő államadóssággal, hosszútávon 400 ezer új adózó munkahellyel, évente 1000 milliárdos pluszbevétellel és 6-800 milliárdos kiadáscsökkenéssel számol a kormány - tudatta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter, az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén. A minimálbért 76800 forintra emelnék

A 2011-es költségvetés egy hosszú folyamat első lépése - mondta a miniszter az OÉT ülésén. Szerinte a fellendülés folyamata olykor “brutális áldozatokkal jár", de ennek eredménye, hogy 2015-ig 400 ezer új adozó munkahelyet teremtenek, miközben 1000 milliárd forinttal magasabb költségvetési bevétellel, és 6-800 milliárddal alacsonyabb kiadással számolhatunk.

Matolcsy szerint ez a költségvetés az első olyan lesz, amely megfelel az EU 2004-es stabilitási feltételeinek, és 3% alatt tudja tartani a deficitet. A költségvetés külgazdasági környezete megegyezik a 2010-essel - nincs már válság, de fellendülés sincs -, míg a belső környezet döntően más, mert az új kormány minden területen tudatosan szakít a megszorításokkal. “Semmilyen területen nem lesz megszorítás” -fogalmazott a miniszter.

Elmondta továbbá, hogy a kormány három “sarokszárnyra” építi 2011-es gazdasági terveit. Mivel nincs előrejelzett globális gazdasági veszély, érzékelhető, 3%-os gazdasági növekedéssel számolnak. Matolcsy György úgy véli, nem lenne bölcs cél az euró bevezetésének erőszakos sürgetése egy sérülékeny gazdaságnak, így egyelőre megelégednek a 3,5%-os, csökkenő inflációval, továbbá az államadósság csökkentésével.

A költségvetés strukturális egyensúlyhiányának okát abban látja, hogy a nyugdíjbiztosítási alap közel 900 milliárdos, az egészségbiztosítási alap 225 milliárdos hiánnyal küzd. Egymillióval több adózóval megszűnne a két alapban az egyensúlyhiány, amíg ez nincs megoldva, addig bankadókra, különadókra van szükség.

A miniszter megemlítette, hogy "óriási veszélynek" tartja az Alkotmánybíróság (Ab) kormányt akadályozó tevékenységét, hiszen ha az Ab döntése értelnmében a 98%-os különadó alkotmányellenes, akkor a többi válságadó is az. Matolcsy elmondta, ha beletörődtek volna a döntésbe, annak hosszútávú hatásai felboríthatták volna a 2011-es költségvetést, a társadalmi békét, és több évre előre minden gazdaságélénkítő tervet.

“Egy pici technikai mozzanat, jogszabályi értelmezés keresztbe tehetett volna annak a politikának, ami helyre teszi a gazdaságot” - tette hozzá a miniszter. “Ez a konszolidáció kora, nem a stabilitásé, új alkotmányra van szükség”.

"Nem ér senkit veszteség"

Az OÉT-en elhangzottak szerint a kormány a minimálbér legalább 4,5 százalékos, havi 76 800 forintra emelését javasolja 2011. január 1-től. Matolcsy szerint a 4,5 százalákos minimálbér-emeléssel az arányos, egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer bevezetésével nem ér senkit sem veszteség. Javasolják továbbá, hogy a legalább középfokú végzettséget igénylő munkakörben dolgozók garantált bérminimuma legalább 3,4 százalékkal, 92 500 forintra emelkedjen.

Nem tartják megalapozottnak Matolcsy szavait

A munkavállalói oldal nem tartja megalapozottnak a kormány jövő évre vonatkozó, 3%-os gazdasági  növekedési előrejelzését, a munkaadók szerint pedig hosszabb távon növelni kellene a gazdaságélénkítésre szánt forrásokat.
 
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke, a munkavállalói oldal szóvivője hangsúlyozta: "aggódnak", hogy a 3 százalékos gazdasági növekedési előrejelzés megalapozott-e. Az elnök kifejtette, hogy a fenntartható növekedésnek a belső fogyasztás beindulása is feltétele, nemcsak a külső gazdasági környezet javulása.

Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke a munkaadói oldal képviseletében elmondta: a magyar költségvetésnek továbbra is strukturális problémája a jóléti kiadások magas, 60 százalék feletti aránya, amelyet álláspontjuk szerint csökkenteni kell. Hosszabb távon növelni szükséges a gazdaságélénkítésre szánt forrásokat - emelte ki.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG